“Ana dilimiz mənəviyyatımızdır” mövzusunda elmi seminar keçirildi
21 Fevral bütün dünyada Beynəlxalq Ana Dili Günü kimi qeyd olunur. Birləşmiş Millətlər Təşkilatı 1999-cu ilin noyabrında Banqladeş səfirinin təşəbbüsü ilə fevralın 21-ni Beynəlxalq Ana Dili Günü elan etdi.Hadisənin tarixi isə bir qədər də əvvələ gedir. 21- 22 fevral 1952-ci ildə Pakistanda benqal dilinin qadağan edilməsinə etiraz olaraq keçirilən aksiyada polis və silahlı qüvvələrin müdaxiləsi nəticəsində 4 nəfər şəhid oldu. Banqladeş nümayəndələri  fevralın 21-ni məhz həmin şəhidlərin xatirəsinə ehtiram əlaməti kimi Ana Dili Günü adlandırılması haqqında müraciət etdilər. YUNESKO-nun Baş Konfransında 21 Fevral Beynəlxalq Ana Dili Günü elan olundu və üzv ölkələrə bildirildi ki, həmin gün məktəblərdə, universitetlərdə ana dilinin əhəmiyyəti ilə bağlı tədbirlər, konfranslar, seminarlar keçirilsin.
Bu məqsədlə universitetimizin  Filologiya fakültəsində Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Böyükxanım Eminlinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunmuş “Ana dilimiz mənəviyyatımızdır” mövzusunda elmi seminar keçirildi.
Tədbirdə fakültə dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, dekan müavini Zöhrə Qafarova, xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, Xarici ölkələr və Azərbaycan  ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Aftandil Məmmədov, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Lalə Həmzəyeva iştirak etdilər. Seminarda qeyd olundu ki, Azərbaycan dili bizim keçmişimiz, bugünümüz və sabahımızdır. Eyni zamanda milli mənliyimizin, mənəviyyatımızın tarixi sərlövhəsidir. Dilimiz ulu babalarımızın, nənələrimizin sinəsindən qopan ilkin kəlmələri, bayatıları, laylaları tarixin sınaqlarından çıxararaq xalqımıza, millətimizə çatdırıb, canına, qanına hopdurub. Ümummilli lider Heydər Əliyevin doğma dilimizə olan dərin sevgisi və həssas münasibəti hər bir azərbaycanlı üçün örnəkdir. Dilimizin saflığının qorunması hər zaman olduğu kimi, bu gün də öz aktuallığını itirməyib, mühüm əhəmiyyət daşıyır. Onun saflığının qorunması ümumdövlət, ümumxalq işidir.Bu sahədə hər birimiz öz vətəndaşlıq borcumuzu yerinə yetirməli, ana dilimizi göz bəbəyimiztək qorumalıyıq.
Tələbələr ana dilimizin saflığı, diləyatımlılığı dünya dilləri arasında mövqeyi, dilimizin əsrarəngizliyi barədə çıxış etdilər.

Home | News | Scientific Seminar on “Mother Language is our Spirituality”
February 21is celebrated as the International Mother Language Day all over the world. United Nations Organization declared that day International Mother Language Day in November, 1999 by the initiative of ambassador of Bangladesh. But its history goes beyond. 4 people were killed in Pakistan in result of police and military forces’ intervention on February 21, 22 in 1952 in accidents held for protesting prohibition of Bengal language. Bangladesh representatives applied to UNO for naming that day Mother Language Day as a sign of respect to their memories. In General Assembly of UNESCO, February 21 was declared International Mother Language Day and member countries were informed to hold events, conferences and seminars at schools and universities on significance of Mother tongue.
For this purpose, scientific seminar on “Mother language is our spirituality” was held in the Faculty of Philology of SSU dedicated to this special day. Head of Department of Azerbaijani language and its teaching methods, Ph.D. in philology Boyukkhanim Eminli was the initiator and organizer of the event.
Faculty dean docent Sevinj Hamzayeva, deputy dean Zohra Qafarova, head of Foreign languages department Professor Nigar Isgandarova, head of Department of Azerbaijani and Foreign countries literature Professor Aftandil Mammadov, senior lecturer of Department of Azerbaijani language and its teaching methods Lala Hamzayeva participated in the event. It was noted in the seminar that, Azerbaijani language is our past, present and future. Great leader Heydar Aliyev’s deep love and sensitive attitude towards our language is a great sample for every Azerbaijani person. Preserving purity of native language is a great of importance and keeps its actuality. Everyone should protect his mother tongue.
The students delivered speech about purity of our language, status among world languages and its variety.