Fevralın 23-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Xocalı soyqırımının 26-cı ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbir soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başladı.
Tədbiri giriş sözü ilə açan rektor professor Elxan Hüseynov Azərbaycan xalqının tarixinə qara səhifə kimi yazılmış Xocalı faciəsinin dəhşətlərindən bəhs etdi, Azərbaycan - Ermənistan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ağır nəticələri barədə danışaraq Azərbaycan torpaqlarının 20 faizinin işğal edildiyini, bir milyondan çox insanın doğma yurdlarından didərgin düşdüyünü qeyd etdi. Rektor Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən keçmiş sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda törətdikləri qırğını tarixdə misli-bərabəri olmayan faciə adlandıraraq bu qətliamın bütövlükdə bəşəriyyətə və insanlığa qarşı bir cinayət olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, ümumiyyətlə, ermənilər tarix boyu “Böyük Ermənistan” yaratmaq xülyası ilə torpağımızı dəfələrlə etnik təmizləmə, soyqırımı siyasətinə məruz qoyublar. XX əsrin ən böyük faciələrindən biri olan Xocalı soyqırımında 63-ü uşaq, 106-ı qadın, 70-i yaşlı olmaqla, 613 Xocalı sakini qətlə yetirildi, 8 ailə tamamilə məhv edildi, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq valideynlərindən birini itirdi. Düşmən gülləsindən 487 nəfər yaralandı, 1275 nəfər əsir götürüldü. Girov götürülənlərdən 150 nəfərinin, o cümlədən 68 qadın və 26 uşağın taleyi bu günədək məlum deyil.
Rektor Ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətlərin dünya dövlətlərinə və beynəlxalq təşkilatlara çatdırılması istiqamətində əhəmiyyətli tədbirlərin reallaşdırıldığını diqqətə çatdıraraq bu istiqamətdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın əvəzsiz xidmətlərindən danışdı. Qeyd etdi ki, bu məqsədlə xarici ölkələrdə tədbirlər, sərgilər təşkil olunur, müxtəlif dillərdə bukletlər və kitablar nəşr etdirilir. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyasının əhəmiyyətini də vurğuladı. Professor Elxan Hüseynov Xocalı soyqırımından 26 il keçməsinə baxmayaraq, hələ də səbəbkarların cəzalandırılmamasını, beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən Xocalı soyqırımına hüquqi qiymət verilməməsini tarixi ədalətsizlik kimi qiymətləndirərək bu qətliama siyasi-hüquqi qiymətin verilməsinin və cinayətkarların cəzalandırılmasının vacibliyini vurğuladı. Azərbaycanın siyasi-iqtisadi qüdrəti artdıqca ölkəmizin haqq səsinə cavab verən və Xocalı soyqırımını tanıyan dövlətlərin də sayının ildən-ilə çoxaldığını qeyd edən rektor işğal edilmiş Azərbaycan torpaqlarının tezliklə azad olunacağına ümidvar olduğunu bildirdi.
Tədbirdə Xocalı sakini, eləcə də faciənin şahidi Aydın Əliyev çıxış edərək qeyd etdi ki, şəhərin digər sakinləri kimi onun da ailə üzvləri, yaxın qohumları o müdhiş gecə erməni silahlıları tərəfindən amansız işgəncələrə məruz qalıblar.Yalnız təsadüf nəticəsində sağ çıxdığını bildirərək bu faciənin qan yaddaşımızdan heç zaman silinməyəcəyini vurğuladı. Xocalı faciəsi bizim hamımızın dərdimiz, kədərimiz, qəmimizdir.
Tədbir tələbələrin hazırladığı Xocalı hadisələrini əks etdirən “Gözü yolda Xocalım” adlı ədəbi-bədii kompazisiya ilə sona çatdı.

On February 23, the event dedicated to 26th anniversary of Khojaly genocide was held in Sumgayit State University.
The event commenced with commemorating the memory of victims of genocide by 1 minute silence.
Rector Professor Elkhan Huseynov spoke about horrors of Khojaly massacre which is a black page of the history of Azerbaijani nation and noted that 20 percent of Azerbaijani territories are occupied by Armenians; more than 1 million people have become refugees. He said: “Armenian armed forces together with soldiers and military equipment of 366 infantry regiment and located in Khankandi region attacked and ruined Khojaly on February 25-26 in 1992. This is the crime against whole humanity. He emphasized that, Armenians many times attacked our lands with illusion of setting up “Big Armenia”. In Khojaly massacre which is one of the greatest tragedies of XX century, 613 people were killed, which was consisting of 63 children, 106 women and 70 old people. Meanwhile, 8 families were completely destroyed, 487 people were injured that 76 of them were children; 25 children lost both of their parents, 130 children lost their one parent and 1275 people were taken as a captive. This atrocity will always remain in the memories of the people”.
Rector emphasized that, this bloody tragedy has gained the legal and political status since the return of great leader Haydar Aliyev; president of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev and vice-president, president of Heydar Aliyev Fund Mehriban Aliyeva have significant services in disseminating the truth of Khojaly tragedy to foreign countries and international organizations. He noted that, the events and exhibitions are held in foreign countries, as well as booklets and books are published for this purpose. He underlined the importance of “Justice for Khojaly” international campaign held by the initiative of vice-president of Heydar Aliyev Fund Leyla Aliyeva. Professor Elkhan Huseynov pointed out that though 26 years passed since Khojaly tragedy, the criminals have not been punished yet. It is vital to give a political-legal status to the genocide and to sentence offenders. The number of countries recognizing Khojaly genocide is increasing year by year. He expressed his believe and hope on liberation of occupied Azerbaijani territories soon and restoration of justice.
The resident of Khojaly, as well as the witness of the tragedy Aydin Aliyev delivered speech and noted that, his family members, close relatives and other inhabitants of the city were subjected to torture and cruelty by Armenian soldiers. He emphasized: “I survived there by chance and I will never forget the tragedy. Khojaly genocide is grief, sorrow and pain of all of us.”