İdmançılarımızın hər dəfə qazandıqları qalibiyyətlər, bayrağımızı ucaltmaları universitetimizə şərəf gətirən amillərdir.
Fevral 21-dən 23-dək Bakı İdman Sarayında yeniyetmə və gənclər arasında sərbəst və yunan-Roma güləşi üzrə Azərbaycan çempionatı keçirildi.Üçüncü yarış günündə 55, 60, 63, 67, 72, 77, 82, 87, 97 və 130 kq çəki dərəcələrində yunan-Roma güləşi üzrə 126 gənc pəhləvan mübarizə apardı. Universitetimizin Kimya və biologiya fakültəsinin  tələbələri:  Fuad Şahverənov  130 kq çəki dərəcəsində II yeri, Cəlal Əliyev 72 kq çəkidə III yeri tutdular.
Fevralın 23-də  Paralimpiya İdman Kompleksində “26 fevral – Xocalı Soyqırımı Günü”nə həsr edilmiş pnevmatik silahdan güllə atıcılığı üzrə Sumqayıt kuboku keçirildi. Yarışda şəhərin ali, orta ixtisas məktəbləri və peşə liseyləri olmaqla, ümumilikdə 7 komanda qalib adı uğrunda mübarizə apardı. Hər komandanın tərkibi 4 oğlan, 1 qızdan ibarət oldu.Gərgin və maraqlı idman mübarizəsi şəraitində keçən yarışda  3 nömrəli Sumqayıt Peşə Liseyinin komandası 237 xalla birinci, Sumqayıt Dövlət Universitetinin komandası 212 xalla və Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin komandası 193 xalla müvafiq olaraq ikinci, üçüncü yerləri tutmuşdur.Yarışın qalib və mükafatçıları şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin fəxri fərman, hədiyyə və kuboku ilə təltif olundular.
Gənclər və İdman Nazirliyi və Stolüstü Tennis Federasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Bədən tərbiyəsi və idman gününə həsr olunmuş Azərbaycan çempionatı başa çatdı. Çempionatda respublikanın şəhər və rayonlarından 60-a yaxın idmançı iştirak etdi. Şəxsi, komanda, qoşa və qarışıq qoşa dərəcədə keçirilən çempionatda Bakı, Sumqayıt, Şəki, Şirvan, Şabran, Balakən, Qax, Gəncə, Salyan, Gədəbəy, Samux və digər rayonlardan olan idmançılar iştirak etdilər. Kimya və biologiya fakültəsinin  tələbəsi   Nurlan Həsənov qoşa  yarışlarda bütün rəqiblərinə qalib  gələrək I yerə layiq görüldü.

Victories gained by our athletes are the honorable factors for our University.
From February 21to 23 Azerbaijan Championship was held in Baku Sports Palace among teenagers and youth on freestyle and Greco-Roman wrestling. 126 young wrestlers struggled in 55, 60, 63, 67, 72, 77, 82, 87, 97 and 130 kg weight categories on Greco-Roman wrestling in third day of the contest. The students of Chemistry and biology Faculty FuadShahveranov was awarded II place in 130 kg weight category, Jalal Aliyev was awarded III place in 72 kg weight category.
On February 23, Sumgayit Cup was held in Paralympic Sports Complex on shooting from pneumatic weapon dedicated to “February 26-Khojali genocide”. 7 teams from secondary special schools, vocational lyceums and the university of Sumgayit city participated in the competition. Every team consisted of 4 boys and 1 girl. In an intense and interesting competition, the team of Sumgayit Vocational Lyceum was awarded I place with 237 points, team of Sumgayit State University II place with 212 points, Sumgayit State Technical College III place with 193 points. Winners were awarded with honorary diplomas, presents and cup of Youth and Sports Head Office of the city.
Azerbaijan championship dedicated to Physical education and sports day, co-organized by Youth and Sports Ministry and Federation of Table Tennis concluded. About 60 sportsmen from cities and regions of the Republic participated in championship. Athletes from Baku, Sumgayit, Shaki, Shirvan, Shabran, Balakan, Qakh, Ganja, Salyan, Gadabay, Samukh and other regions attended the competitions held in categories of personal, team, pairs and mixed pairs. The student of Chemistry and biology Faculty NurlanHasanov was awarded I place in pair contests.