31 Mart azərbaycanlıların Soyqırımının 100 illiyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi
Martın 30-da Sumqayıt şəhər Heydər Əliyev Mərkəzində 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü  ilə əlaqədar Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti və Sumqayıt Dövlət Universitetinin təşkilatçılığı ilə 1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransda Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin Başçısı cənab Zakir Fərəcovun,  Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun, hüquq-mühafizə orqanlarının, idarə, müəssisə və təşkilat rəhbərləri və şəhər ictimaiyyətinin  iştirakı ilə azərbaycanlıların soyqırımına həsr olunmuş sərgiyə və filmə baxış keçirildi, soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Azərbaycanlıların Soyqırımının 100 illiyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfransda Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “31 Mart 1918-ci il soyqırımı: Bakıda törədilən qırğınlar”,  Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi Aytən Əsədova “1918 –ci ildə ermənilər tərəfindən Azərbaycanın bölgələrində törədilən qırğınlar”, Folklorşünaslıq Elmi Tədqiqat laboratoriyasının müdiri professor Astan Bayramov “Qərbi Azərbaycandan azərbaycanlıların deportasiyası”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Nofəl Abdullayev “ Ulu öndər Heydər Əliyevin “Azərbaynlıların soyqırımı haqqında” 26 mart 1998-ci il tarixli Fərmanının tarixi mahiyyəti haqqında”, Sumqayıt şəhəri 31 saylı orta məktəbin tarix müəllimi Raqif Şirinov “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 18 yanvar 2018-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələn vəzifələr” adlı məruzələri dinlənildi. Natiqlər çıxışlarında qeyd etdilər ki, tarix boyu təcavüzkar siyasət yeridən, “dənizdən-dənizə böyük Ermənistan” xülyası ilə sərsəm olan ermənilər zaman-zaman xalqımızı soyqırımına məruz qoymuş, havadarlarının köməyi ilə əzəli torpaqlarımızı almağı özlərinin məqsədlərinə çevirmişlər. 1918-ci ilin mart souqırımı zamanı ermənilər üç gün ərzində Bakıda 12 min soydaşımızı vəhşicəsinə qətlə yetirmiş, Şamaxı, Quba və digər yerlərdə on minlərlə azərbaycanlı qəddarlıqla öldürülmüş, yaşayış məntəqələri, məscidlər, mədəniyyət abidələri yerlə-yeksan edilmişdir. 1918-1920-ci illərdə Qarabağ, Qərbi Azərbaycan və digər bölgələrdə on minlərlə soydaşımız amansızlıqla öldürülmüşdür. 1988-ci ildə ermənilərin başlatdıqları müharibə nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizi işğal edilmiş, 1 milyondan çox soydaşımız qaçqın və məcburi köçkünə çevrilmişdir. Ulu öndər Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışından sonra bu məsələyə prinsipial yanaşma nümayiş etdirilmiş, erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı illərlə reallaşdırdıqları soyqırımı və deportasiya siyasətinin mahiyyəti bütünlüklə açıqlanaraq ifşa olunmuşdur. Erməni cəlladlarının həyata keçirdikləri işğalçılıq siyasəti ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin 1998-ci ildə imzaladığı  “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” fərmanda tam əksini tapmış və bunun sayəsində soyqırımına siyasi və hüquqi qiymət vermək imkanı yaranmışdır. Bu gün isə Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə erməni təcavüzünün nəticələrinin aradan qaldırılması, respublikamızın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin təmin olunması, aparıcı dünya dövlətləri və nüfuzlu beynəlxalq dairələr tərəfindən ölkəmizin ədalətli mövqeyinin etiraf olunması və müdafiəsi istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü işlər görüldüyünü vurğuladılar. Dövlət başçısının 30 dekabr 2009-cu il tarixli “Quba şəhərində Soyqırımı Memorial Kompleksinin yaradılması haqqında” Sərəncamı bu istiqamətdə mühüm addımlardan biri olduğunu diqqətə çatdırdılar. Əminliklə qeyd etdilər ki, müstəqil Azərbaycan dövlətinin  yürütdüyü   xarici siyasət  ermənilərin  “böyük Ermənistan” xülyasını  alt-üst edəcək və xalqımız öz əzəli torpağına tezliklə qovuşacaq.

On March 30, a scientific-practical conference was held in Heydar Aliyev Center in Sumgayit organized by Sumgayit city Executive Power and Sumgayit State University, dedicated to 100th anniversary of March 31 – genocide day of Azerbaijanis committed in 1918.
In the conference, an exhibition and a film about the genocide were watched by head of executive power Zakir Farajov, rector Professor Elkhan Huseynov, representatives of law enforcement agencies, other offices and enterprises; they also commemorated the genocide victims with a minute of silence.
Lectures were delivered in the conference: dean of the faculty of History and geography of Sumgayit State University Professor Adil Bakhshaliyev – “Genocide of March 31, 1918: massacres committed in Baki”; teacher of History and its teaching methods department Aytan Asadova – “Massacres committed by Armenians in Azerbaijani regions in 1918”; head of Research Laboratory of Folklore Studies, Professor Astan Bayramov – “Deportation of Azerbaijanis from Western Azerbaijan”; senior lecturer of History and its teaching methods department Nofal Abdullayev – “About the essence of Heydar Aliyev’s Order “On genocide of Azerbaijanis” dated March 26, 1998”; history teacher of Sumgayit city school №31 Ragif Shirinov – “The tasks arising from Ilham Aliyev’s decree dated January 18, 2018 on 100th anniversary of genocide of Azerbaijanis in 1918”. Speakers in their speeches focused on aggressive Armenian policy, their unreal dream of “from sea to sea Armenia” and genocide acts against our nation. In March, 1918, Armenians brutally killed 12 thousand Azerbaijani citizens during three days in Baki, ten thousands of people in Shamakhi, Guba and other places; residential areas, mosques, cultural monuments were destroyed. In 1918-1920 ten thousands of people were brutally killed in Garabagh, Western Azerbaijan and other regions. In 1988, because of the war that Armenians began 20% of our lands were occupied and more than 1 million citizens became refugees and internally displaced persons. During Heydar Aliyev’s presidency genocide and deportation policy were disclosed. Occupation policy of Armenians was reflected in Heydar Aliyev’s order “About the genocide of Azerbaijanis” signed in 1998 and a legal assessment was given. It was noted that today with Ilham Aliyev’s leadership consequences of Armenian invaders’ acts are being eliminated. One of the steps in this direction was President’s decree dated December 30, 2009 “About the establishment of Genocide Memorial Complex in Guba”. Participants expressed their hopes about return of our native lands and that Armenians’ dreams of “Great Armenia” will be overtaken.