SDU-da “Xarici dil – karyeraya aparan yol” adlı olimpiadanın  ilk mərhələsi keçirildi
Aprelin 21-də Sumqayıt Dövlət Universiteti və Sumqayıt şəhər Təhsil şöbəsinin təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş Sumqayıt şəhər məktəblilərinin  IX-XI sinif şagirdləri üçün  ilk dəfə olaraq (ingilis, rus, alman) fənni üzrə “Xarici dil – karyeraya aparan yol” adlı olimpiadanın I mərhələsi keçirildi.
Olimpiadaların təşkil edilməsində məqsəd istedadlı uşaqların aşkar edilməsi, şagirdlərdə fənlərə olan marağın artırılması, onların  sağlam rəqabət mühitində öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələrinə imkan yaradılması və  universitet-məktəblər arasındakı əlaqələrin genişləndirilməsindən ibarətdir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil olunan  fənn olimpiadalarında  iştirakçılarının sayı ildən - ilə çoxalır, əlaqələr uğurla inkişaf edir. Bu da şagirdlərin hərtərəfli, mükəmməl biliyə yiyələnməyinə xidmət edir.  Qeyd edək ki, universitetimizdə ilk dəfə olaraq xarici dildən keçirilən fənn olimpiadası  2 (iki) mərhələdən ibarətdir. I mərhələ - şifahi mətnini oxuyub başa düşülməsi (reading) və leksik – qrammatik test blokları, II mərhələ - dinləmə (listening) və yazı (writing) blokları.
Bilik yarışında Azərbaycan və rus bölməsindən 240 şagird biliklərini sınadılar.
Olimpiadanın qalibləri  Sumqayıt Dövlət Universiteti və Sumqayıt şəhər Təhsil şöbəsinin fəxri fərmanları və qiymətli hədiyyəri ilə təltif olunacaqlar.

Home | News | FIRST STAGE OF OLYMPIAD “FOREIGN LANGUAGE - A WAY TO CAREER” WAS HELD AT SSU
On April 21, I stage of Olympiad entitled “Foreign language – a way to career” was held by the organization of Sumgayit State University and Sumgayit Department of Education dedicated to 95th Anniversary of Great leader Heydar Aliyev and 100th Anniversary of Azerbaijan Democratic Republic. It is organized for pupils of IX-XI classes and for the first time on subjects of English, Russian and German languages.
The purpose of organizing Olympiads is to reveal talented children, to increase the interest of pupils to subjects, to create circumstances for them to demonstrate their knowledge and ability in fair competitive environment and to expand the relations among universities and schools. The number of participants attending to subject Olympiads held at Sumgayit State University rises year by year; relations are successfully developing. Arrangement of these events helps students to gain thorough knowledge. The subject Olympiad held at our university consists of 2 stages. I stage – reading and lexical-grammatical test blocs, II stage – listening and writing.
240 pupils participated in knowledge contest by Azerbaijani and Russian sectors.
The winners of the Olympiad will be awarded with honorary diplomas and presents by Sumgayit State University and Sumgayit Department of Education.