Əsas səhifə | Xəbərlər | YARIMÇIQ QALMIŞ ÖMRÜN HEKAYƏTİ Bəkir Çobanzadə – 125
Aprelin 25-də Filologiya fakültəsində Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi Günel Paşayevanın təşəbbüsü və təşkilatçlığı  iləAzərbaycan dilinin və ədəbiyyatının inkişafında əvəzsiz xidmətləri olan ədəbiyyatşünas, şair, türkoloq, dilşünas, mətnşünas alim Bəkir Çobanzadənin anadan olmasının 125-ci ildönümünə həsr olunmuş “Yarımçıq qalmış ömrün hekayəti” adlı  elmi seminar keçirildi. Seminarda Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva,  Xarici dil kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Elnarə Əhmədova, müəllim Leyla Əliyeva və baş laborant Mətanət Ağasıyeva iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri Böyükxanım Eminli seminarın əhəmiyyətindən  danışaraq  dahi alimin xatirəsinə ehtiramı ifadə edən bu seminarın təşkilinə görə Günel Paşayevaya və tələbələrə  təşəkkürünü  bildirdi. Fakültənin 901-ci qrup tələbələri: Jalə Ağayeva, Nəzrin Adıgözəlzadə, Elnarə Quliyeva, Şamayıl Abdullayeva, Aytac Mirzəyeva, Aytac Məhərrəmli, Aynur Zülfüqarova, Nilufər Yaşarzadə, Ramin Mehdiyev və digərləri alimin həyat və yaradıcılığı, elmi-pedaqoji fəaliyyəti,  Türk xalqlarının yeni əlifbaya keçməsi yolunda apardığı mübarizə, eyni zamanda SSRİ-yə qarşı silahlı üsyana hazırlıqla bağlı fəal iş aparması, xarici dövlətlərin kəşfiyyat orqanları ilə əlaqədə olması və onlara öz ölkəsi barədə vaxtaşırı məlumatlar verməsi, Sovet İttifaqına qarşı üsyan qaldırılmasının fəal iştirakıçısı olması kimi ittihamlarla repressiyaya məruz qaldığı dönəmdə Pyatiqorsk həbsxanasında keçirdiyi iztirablı, ağrı-acılı günlər və amansızca ölümə məhkum edilməsi haqqında məruzələrlə çıxış etdilər.
Tədbirdə böyük alimin Azərbaycan Milli Kitabxanasının  arxiv şöbəsində qorunub-saxlanan elmi kitabları da nümayiş etdirildi.
Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, Xarici dil kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova  çıxış edərək bu kimi tədbirlərin tələbələr üçün böyük önəm daşıdığını qeyd etdilər.

On April 25, in the faculty of Philology, with the initiative of Gunel Pashayeva – a teacher of the department of Azerbaijani language and its teaching methods, a scientific seminar was held called “The story of uncompleted life” dedicated to Bekir Chobanzade’s 125th anniversary who was a poet, turkologist, linguist, text critic and had indispensable services in development of Azerbaijani language and literature. Dean of philology faculty Sevinj Hamzayeva, head of foreign languages department Professor Nigar Isgandarova, head of pedagogy and psychology department docent Aytakin Mammadova, senior lecturer of Azerbaijani language and its teaching methods department Elnara Ahmadova, teacher LeylaAliyeva and senior laboratory worker Matanat Aghasiyeva attended the event.
Head of Azerbaijani language and its teaching methods department Boyukkhanim Eminli opening the meeting emphasized the significance of the seminar and thanked to Gunel Pashayeva and students for organization of the seminar which expressed respect to the memory of the great scientist. Faculty students of group №901 – Jala Aghayeva, Nazrin Adigozalzade, Elnara Guliyeva, Shamayil Abdullayeva, Aytaj Mirzayeva, Aytaj Maharramli, Aynur Zulfugarova, Nilufar Yasharzade, Ramin Mehdiyev and others delivered speeches about the scholar’s life and creation, scientific-pedagogical activities, struggle for the transition of the Turkish people to the new alphabet, as well as active works in preparation of armed rebellion against USSR, his connection with intelligence agencies of foreign countries, his hard times in Pyatigorsk prison where he was prosecuted for being active in a rebellion against Soviet Union and his death.
In the event, the great scientist’s books were demonstrated which are preserved in an archive of Azerbaijan National Library.
Dean of philology faculty Sevinj Hamzayeva, head of foreign languages department Professor Nigar Isgandarova and head of pedagogy and psychology department docent Aytakin Mammadova expressed their thoughts and emphasized the importance of such events.