Əsas səhifə | Xəbərlər | “İnsan alverinə qarşı mübarizə tədbirlərinin təşkili” mövzusunda seminar-mühazirə keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 30 Aprel 2018 17:36
“İnsan alverinə qarşı mübarizə tədbirlərinin təşkili” mövzusunda seminar-mühazirə keçirildi
Aprelin 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetində  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə yardımı ilə “Polisə dəstək” ictimai birliyi insan alveri ilə mübarizə tədbirləri çərçivəsində “İnsan alverinə qarşı mübarizə tədbirlərinin təşkili” mövzusunda seminar-mühazirə keçirildi.
Tədbirdə Polisə dəstək ictimai birliyinin sədri Şəmsəddin Əliyev, ictimai birliyin sədr müavini Şahrza Ağayev, Sumqayıt şəhər polis şöbəsinin əməkdaşları və universitetin müəllim-tələbə heyəti iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov açaraq mövzunun aktuallığını, belə tədbirlərin təşkilində əsas məqsədin ümumbəşəri problem olan insan alverinə dair maarifləndirmə olduğunu vurğuladı. Qeyd etdi ki, hər il minlərlə insan, əsasən, qadın və uşaqlar istismar və ya başqa məqsədlərlə insan alverinin qurbanı olurlar. İnsan həyatının xilas olunmasının önəmindən danışan prorektor bu sahədə vətəndaş cəmiyyətini daha fəal olmağa səslədi.
“Polisə Dəstək” İctimai Birliyinin sədri Şəmsəddin Əliyev insan alveri və digər cinayətlərə qarşı mübarizədə, cinayətləri doğuran səbəb və şəraitin aradan qaldırılması və profilaktikasında geniş ictimaiyyətin rolundan, insan alverinə qarşı mübarizə ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təsdiqlədiyi Milli Fəaliyyət Planından, həmçinin insan alverinin tarixi, insanın köləliyə xas tərzdə, əşya kimi alınıb-satılması və statistik rəqəmlər barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, savadsızlıq və məlumatsızlıq insan alveri cinayətlərinə zəmin yaradan amillərdəndir.  İnsan alveri ilə mübarizənin əsas məqsədi müəyyən qisim insanların köləliyə çevrilməsinin qarşısını almaq, cəmiyyəti təhlükəsiz, ədalətli və vahid vətəndaş cəmiyyətinə çevirmək, sosial ədalətin yeganə təminatçısı olan məhkəmə hakimiyyətinin nüfuzunu və etibarını təsdiqləmək, belə cinayətlərlə mübarizədə ictimai fəallığın artırılmasına nail olmaq, cəzanın labüdlüyünü və məqsədini prinsipallıqla reallaşdırmaqdan ibarətdir.
Mövzu ətrafında suallar cavablandırıldı və iştirakçılara “İnsan alveri ilə mübarizə” kitabçaları paylanıldı.

On April 30, a seminar-lecture was held in Sumgayit State University on “Organization of measures to fight human trafficking” in the framework of fighting measures against human trafficking by public unity “Support the police”. The event was held with the financial support of the Council on State Support to Non-Governmental Organization under the auspices of the President of the Republic of Azerbaijan.
Chairman of Support the police public unity Shamsaddin Aliyev, deputy chairman of the unity Shahrza Aghayev, coworkers of Sumgayit city police department and university teachers and students took part in the event.
Vice-rector for humanitarian issues docent Ramiz Huseynov opening the meeting talked about the actuality of the topic and the aim of such events which is to raise public awareness. He noted that thousands of people, mostly women and children become the victims of human trafficking every year because of various reasons. Emphasizing the importance of saving human life vice-rector called the civil society to be more active in this field.
Shamsaddin Aliyev gave information about the role of society in combat against human trafficking and serious crimes, elimination and prophylaxis of conditions and reasons of such crimes, National Action Plan approved by the President of Azerbaijan Republic related to the struggle against human trafficking, as well as history of trafficking and statistics. He noted that illiteracy and ignorance are factors causing human trafficking crimes. The main purpose of fighting against human trafficking is to prevent people from being slaves, make the society safe, fear and civil, raise the public activity and realize punishment.
Questions around the topic were answered and booklets were distributed about “Fight against human trafficking”. A film about fight against human trafficking was demonstrated.