Şagirdlər SDU-da ekskursiyada oldular
Mayın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Açıq qapı” günü keçirildi. Xırdalan  şəhər 1 saylı tam orta məktəbinin yuxarı sinif şagirdləri universitetin Kimya və biologiya fakültəsində oldular. Fakültənin dekanı dosent Mahal Muradov şagirdləri qəbul etdi, gənc nəslin karyerasını müəyyən etməsində, düzgün peşə və ixtisas seçiminin istiqamətləndirilməsi məqsədilə həyata keçirilən görüşü yüksək dəyərləndirdi. Qeyd etdi ki,  müvəffəqiyyətli inkişafın əsasını bilik təşkil edir, onun yaradıcısı, daşıyıcısı və tətbiq edəni isə insandır. Bu səbəbdən biliklərin əldə edilməsi və fəaliyyətdə tətbiqi üçün ən vacib amil yalnız təhsildir. Məhz təhsil intellektual potensialın formalaşdırılmasında, maddi sərvətlərin insan kapitalına çevrilməsində müstəsna əhəmiyyət daşıyır. Müasir dövrdə hər hansı bir dövlətin inkişafını şərtləndirən əsas amil onun təbii sərvətləri deyil, bu sərvətlərin yüksək səviyyədə insan kapitalına çevrilməsidir. Bu da bir həqiqətdir ki, öz maddi resurslarını ən səmərəli üsulla və qısa müddətdə insan kapitalına çevirməyə nail olan ölkələr daha çox uğurlar qazanmışlar. Müstəqil ölkəmizin sürətli qlobal inkişafı və bu inkişafın mühüm sahələrindən olan təhsilin inkişafı istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə çoxsaylı uğurlara imza atılmışdır. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti dünyanın bir çox aparıcı elm ocaqları ilə sıx əməkdaşlıq edir, ikili diplomların verilməsi, tələbə-müəllim mübadiləsi, universitetlərin birgə elmi-tədqiqat işlərinin aparılması istiqamətində uğurlu layihələr gerçəkləşdirir. Bu da, əlaqələrin inkişafına mühüm təkan verir. Bu məqsədlə də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Polimer Materialları İnstitutu ilə qarşılıqlı əlaqələrimiz inkişaf edir və universitetimizin PMİ-də  “Polimer materiallarının texnologiyası” baza kafedrası yaradılmışdır. Nəticə etibarilə də kimya və kimya mühəndisliyi ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələrimiz həmin  müəssisələrdə təcrübə keçir, gələcəyin ixtisaslı kadr potensialı kimi formalaşırlar.  Tələbələrin uğurları ilə bağlı məlumat verən dosent Mahal Muradov onu da  qeyd etdi ki, hər il Kimya və biologiya fakültəsinin bir qrup tələbəsi Türkiyənin İzmir şəhərində yerləşən və dünyanın ən nüfuzlu müəsissələrindən olan “Petkim Petrokimya Holdinq”də istehsalat təcrübəsində olurlar. Eyni zamanda tələbələrimiz Rusiyanın Pskov Dövlət Universitetində,  Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində təşkil olunan konfranslarda fəal iştirak edirlər.
Sonda şagirdlər universitin tədris binalarına ekuskursiya etdilər. Gəzinti zamanı universitetin Heydər Əliyev Mərkəzində, ayrı-ayrı fakültələrində, auditoriyalarında, laboratoriyalarında, TEMPUS otağı, kitabxana və tədris otaqlarında, Kompüter və İnformasiya Mərkəzində,  Linqvistik Mərkəzdə, İdman zalında oldular.
Həmçinin universitetin həyətində inşa edilən şahmat lövhəsi, süni örtüklü futbol meydanı, voleybol və basketbol meydançaları, stolüstü oyunlar üçün qurulan köşklərlə və burada yaradılan şəraitlə yaxından tanış oldular.
Görüşün sonunda şagirdlərin çoxsaylı sualları cavablandırıldı. Onlara universitet haqqında geniş məlumat verildi və broşürlər təqdim edildi. Xırdalan  şəhər 1 saylı tam orta məktəbin metodisti, kimya müəllimi Tünzalə Hüseynova bugünkü görüş üçün yaradılan şəraitə görə universitet rəhbərliyinə minnətdarlığını ifadə etdi, dekan dosent Mahal Muradova təmsil etdiyi məktəbin müəllim və şagirdləri adından təşəkkürnamə diplomunu təqdim etdi.
Universitetlə tanış olan şagirdlərin hər biri SDU-nun tələbəsi olmaq arzusunda olduqlarını dilə gətirdilər. Məktəblilər universitetdən xoş təəssüratlarla ayrıldılar.

On May 5, an open door day was held in Sumgayit State University. Upper-class students of Khirdalan city secondary school №1 visited chemistry and biology faculty of the university. Dean of the faculty docent Mahal Muradov received the students and appreciated the meeting which is considered to contribute to right profession and specialty choice of students. He noted that education is vital for a human life and knowledge is a basis for development. “Only education is exceptional in formation of intellectual potential and transformation of material resources into human capital. Nowadays, the main factor that contributes to the development of every country is not its natural resources, but thier trasformation into human capital. Development of the country and education is successfully guided by President Ilham Aliyev. Today, Sumgayit State University is cooperating with several foreign educational institutions; projects are implemented for giving double diplomas, teacher-student exchange, conduct of joint scientific researches. It stimulates the development of relations. For this purpose, our mutual relations is developing with Institute of Polymer Materials of Azerbaijan National Academy of Sciences and a base department of “Technology of polymer materials” of our university has been established at IPM. Thus, our students studying in specialties of chemistry and cehmical engineering intern in those enterprises.” Giving information about students’ success Mahal Muradov noted that every year a group of chemistry and biology faculty students intern in “Petkim Petrokimya Holding” which is located in Izmit city, Turkey and it is one of the prestigious enterprises in the world. “Also, our students actively attend the conferences organized in Pskov State University of Russia and Ufa State Petroleum Technological University.”
In the end, students visited all buildings of the university. They were in Heydar Aliyev Center, faculties, auditoria, laboratories, TEMPUS room, library and teaching cabinets, computer and information center, Linguistic Center and sport hall. Also, they saw football stadium, volleyball and basketball courts and other game boards.
Pupils questions were answered at the end of the meeting. Broad information and brochures were introduced to them. A methodist and chemistry teacher of Khirdalan city secondary school №1 Tunzala Huseynova thanked to the university administration for the meeting and introduced diploma of thanks to dean Mahal Muradov on behalf of teachers and students of the school she represented. Pupils left the university with positive impressions. Students' acquaintance with the university will continue.