Əsas səhifə | Xəbərlər | Riyaziyyat üzrə fənn olimpiadasının qalibləri mükafatlandırıldı
Mayın 8-də Sumqayıt Dövlət Universiteti və Sumqayıt şəhər Təhsil şöbəsinin təşkilatçılığı ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş “Bu günün şagirdi sabahın alimidir” devizi altında Sumqayıt şəhər məktəblərinin IV-XI sinif şagirdləri arasında keçirilən riyaziyyat üzrə fənn olimpiadası qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov qalibləri  universitetin Heydər Əliyev Mərkəzində qəbul etdi. Qeyd etdi ki, görüşün  Heydər Əliyevin adını daşıyan mərkəzdə keçirilməsi təsadüfü deyil. Ölkədə təhsil islahatlarının həyata keçirilməsi, kadr və intellektual potensialının möhkəmləndirilməsi məhz Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Onun miras qoyduğu milli təhsil quruculuğu bu gün prezident cənab İlham Əliyev və Azərbaycanın Birinci - vitse prezidenti,  Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, olimpiadanın keçirilməsinin əsas məqsədi istedadlı şagirdləri aşkara çıxarmaq, onların potensialını inkişaf etdirməkdir. Çünki elmsiz təhsil, təhsilsiz elmi təsəvvür etmək mümkün deyil. Bu məqsədlə də universitetimizdə hər tədris ilində fənn olimpiadaları keçirilir. Obyektiv, sağlam və ədalətli rəqabət mühitində keçirilən belə olimpiadalar şagirdlərin müvafiq fənlərə olan marağının daha da artırır. Rektor bütün bu uğurların qazanılmasında ümumi təhsil müssisələrində çalışan peşəkar müəllimlərin xüsusi ilə Sumqayıt şəhər Təhsil şöbəsinin nümayəndələrinin əməyini yüksək qiymətləndirdi,  istedadlı şagirdlərin hazırlanmasında onlara daha böyük müvəffəqiyyətlər arzuladı.
Sonda qaliblər mükafatlandırıldı.
Qeyd edək ki, olimpiadada Sumqayıt şəhərində fəaliyyət göstərən 37 tam orta məktəbdən  600 şagird iştirak etmişdi.

On May 8, award ceremony of subject Olympiad on Mathematics under the motto “Today’s pupil is tomorrow’s scientist” was held among IV-XI grade students of Sumgayit city which was dedicated to 95th anniversary of Great leader Heydar Aliyev and was organized by Sumgayit State University and Education Department of Sumgayit city.
Rector of University Professor Elkhan Huseynov accepted the winners in Heydar Aliyev Centre of the University. He noted that holding the meeting in the Center named after Heydar Aliyev is not a coincidence. Implementation of education reforms and strengthening cadre and intellectual potential in the country are associated with his name. National education policy inherited by National leader is successfully carried on by President Ilham Aliyev and first vice president of Azerbaijan, chairwoman of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva.
Rector emphasized that the purpose of holding the Olympiad is to open up capable pupils and to advance their potential. Since it is impossible to imagine the science without education. Therefore, subject Olympiads are held at our University in every academic year. This kind of Olympiads which were held in objective and fair conditions increases the pupil’s interest to proper subjects. Rector appreciated professional teachers of educational institutions, especially the representatives of Education Department of Sumgayit city for gaining all these achievements; wished them success in preparation of skillful pupils.
The winners were awarded at the end of the Olympiad. It should be noted that 600 schoolchildren from 37 secondary schools of Sumgayit participated in the event.