Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illik yubileyi münasibətilə İdman klubunun təşkilatçılığı ilə aprelin 12-dən 30-dək tələbələrin fakültələrarası idmanın dörd növü üzrə (voleybol, şahmat, stolüstü tennis, atıcılıq) üzrə spartakiada keçirildi.
Spartakiadanın məqsədi ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinin yad olunması, tələbələrin sağlamlığının möhkəmləndirilməsi, onların fəal həyat tərzinə cəlb edilməsi, eyni zamanda ali təhsil müəssisəsində idmanın və bədən tərbiyəsinin kütləviliyinə nail olmaq, ən yaxşı idman kollektivini müəyyən etməkdir.
Açılış mərasimində İdman klubunun müdiri dosent Zakir Məmmədov ümummilli lider Heydər Əliyevin mənalı həyatı və çoxşaxəli siyasi fəaliyyətindən bəhs etdi, müasir müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu olan Ulu öndərin strategiyasının müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsinin mühüm uğurlarla nəticələndiyini diqqətə çatdırdı. Zakir Məmmədov digər sahələrlə yanaşı, idmanın inkişafının da bu strategiyanın tərkib hissəsi olduğunu vurğuladı. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikasında idmanın inkişafı ildən-ilə geniş vüsət alır. Müstəqilliyimizi əldə etdiyimiz vaxtdan bu günə qədər Azərbaycan idmançılarının müxtəlifsəviyyəli beynəlxalq yarışlarda medallara layiq görülməsi bunun əyani sübutudur. Və çox sevindirici amildir ki, həmin mötəbər yarışlarda medal qazananlar arasında unuversitetimizin tələbələri də vardı. Tələbələrimizn əldə etdiyi uğurlar universitetimizdə idmanın inkişafı üçün yaradılan şəraitin bariz göstəricisidir. Dosent Zakir Məmmədov birincilik uğrunda mübarizə aparan tələbələrin hər birinə qələbə sevinci arzuladı.
Çıxışdan sonra spartakiadaya start verildi. Gərgin rəqabət və idman mü¬barizəsi şəraitində davam edən yarışda idmançı tələbələr öz ustalıqlarını nümayiş etdirdilər.
Ümumi nəticələrə görə, voleybol idman yarışı üzrə Kimya və biologiya fakültəsinin  komandası I, Tarix və coğrafiya II, Filologiya III, Şahmat üzrə İqtisadiyyat və idarəetmə  I, Tarix və coğrafiya II, Riyaziyyat III, Stolüstü tennis üzrə Kimya və biologiya I,              Riyaziyyat II, Fizika və elektroenergetika III, atıcılıq üzrə Kimya və biologiya 170, Mühəndis 134, Filologiya 124, Riyaziyyat 124 xal toplayaraq I,II,III yerləri bölüşdülər. Məqsəd  tələbələrin idman sahəsində qabiliyyətlərini üzə çıxarmaq və gənc nəsil arasında vətənpərvərliyi təbliğ etməkdən ibarətdir.

Spartakiad was held on 4 types of sports (volleyball, chess, table tennis, shooting) among faculties from April 12 to 30 by the organization of Sport club that was dedicated to 95th anniversary of National leader Heydar Aliyev.
The purpose of Spartakiad is to commemorate Heydar Aliyev, to strengthen health of students, to promote sports among them and to define the best sport collective.
Head of Sports club docent Zakir Mammadov spoke about meaningful life and wide political activity of Great leader Heydar Aliyev, the founder of sovereign and modern Azerbaijan and pointed out that his strategy gave its successful outcomes. Zakir Mammadov noted that development of sports is the part of this strategy; therefore this field is growing rapidly in the Republic of Azerbaijan. Gaining medals in various international competitions by Azerbaijani sportsmen since we gained our independence proves this improvement. We are so gratified that our students have special place among those who won medals in these contests. The achievements of our students indicate the created circumstances for development of sports in our University. Docent Zakir Mammadov wished success to students struggling for the first place.
Spartakiad launched after the speech. The sportsmen demonstrated their ability in the competition.
In the Spartakiad the team of Faculty of Chemistry and biology was awarded I place, Faculty of History and geography II place, Faculty of Philology III place on volleyball; team of Faculty of Economics and management was awarded I place, Faculty of History and geography II place, Faculty of Mathematics III place on chess; team of Faculty of Chemistry and biology was awarded I place, Faculty of Mathematics II place, Faculty of Physics and electroenergetics III place on table tennis; team of Faculty of Chemistry and biology gained 170, Faculty of Philology 124, Faculty of Mathematics 124 scores on shooting and were awarded I, II and III places.
The purpose is to reveal the ability of students in the field of sports and to promote patriotism among them.