Erasmus+LPEB layihəsi çərçivəsində Fizika və elektroenergetika fakültəsinin tələbələri üçün təlim keçirildi
Mayın 11-də Sumqayıt Dövlət Universitetində «Rusiya Federasiyası, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ekoloji səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil formasında peşə bakalavrı” adlı ERASMUS+LPEB layihəsi çərçivəsində təlim keçirildi. Avropa eksperti Kristyan Jarri  tərəfindən aparılan təlim  Fizika və elektroenergetika fakültəsinin tələbələri üçün təşkil edilmişdir.
Tədbirdə layihənin SDU üzrə meneceri dosent Qafar Atayev, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova, həmin fakültənin Mexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov və müəllim – tələbə heyəti, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Samirə Məmmədova və şöbənin könüllü tələbə əməkdaşları iştirak etdilər.
Təlimdə iqlimin istiləşməsinə qarşı mübarizə, bərpa olunan enerjilərin səfərbər olunması, tərəfdaş ölkələrdə ali təhsildəki islahatlar, modernləşmələrə dəstək, bu ölkələrdə ali təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, tərəfdaş ölkələr və Avropa İttifaqına uzv ölkələr arasında ali təhsil və Elmi Tədqiqat İnstitutları şəbəkəsinin yaradılmasının təkmilləşdirilməsi, prioritet sayılan akademik fənlər üzrə fənn proqramlarının Avropa Kredit Transfer və Akkumilyasiya sistemi (ECTS), 3 səviyyəli təhsil sistemi və diplomların tanınması istiqamətində görülən işlər müzakirə olundu.
Onu da qeyd edək ki, Azərbaycanı layihədə Sumqayıt Dövlət Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti və Azərbaycan Texniki Universiteti təmsil edir.

On May 11, the training was held at Sumgayit State University in the frame of ERASMUS+LPEB entitled “Professional bachelor in open and distance learning for the energy and environmental performance of buildings in the Russian Federation, China and Azerbaijan”. It was conducted by European expert Christian Jarry and organized for the students of the Faculty of Physics and electroenergetics.
Manager of the project on SSU docent Gafar Atayev, dean of the Faculty of Physics and electroenergetics docent Tamella Ahmadova, head of the Department of electromechanics docent Turgay Huseynov, head of the International cooperation Office Samira Mammadova, student-teaching staff and volunteer employees of the Office participated in the event.
The following topics were discussed in the training: the struggle against climate warming, mobilization of renewable energy, educational reforms in partner countries, support to modernization, increasing quality of education in these countries, improving the establishment of network of higher educational and Scientific-research Institutions among partner countries and members of European Union, European Credit Transfer and Accumulation System (ECTS) of subject programs on priority subjects and the works done in the field of 3-level education system and recognition of diplomas.
It should be noted that Sumgayit State University, Azerbaijan University of Architecture and Azerbaijan Technical University represent Azerbaijan in the project.