Mayın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş Magistrantların XVIII Respublika elmi konfransı öz işinə başladı.
Əvvəlcə iştirakçılar Ulu öndərin universitetdəki büstü önünə güllər düzdü, xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Konfransda Azərbaycan Texniki Universitetinin prorektoru İlham Pirməmmədov, Bakı Mühəndislik Universitetinin prorektoru Elçin Süleymanov, Bakı Dövlət Universitetinin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Afət Məmmədova, Azərbaycan Texniki Universitetinin Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri Elçin Rzayev, Azərbaycan Texniki Universitetinin Elm şöbəsinin müdiri İslam İslamov, Bakı Slavyan Universitetinin Magistratura şöbəsinin müdiri Sevinc Abışova, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Magistratura Mərkəzinin direktoru Qabil Manafov, həmin mərkəzin direktor müavini Əlirza Məmmədov, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin Magistratura bölməsinin dekanı Əzizağa Qurbanov, Odlar Yurdu Universitetinin Magistratura şöbəsinin müdiri Samirə Vəliyeva və respublikamızda fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələri, elmi-tədqiqat institutlarını təmsil edən magistrantlar iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq qonaqları salamladı və Ulu öndərin xatirəsinə həsr edilmiş bu konfransa artıq on səkkinzinci dəfə ev sahibliyi etdiyini və gənc tədqiqatçıların elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılmasında mühüm amilə çevrildiyini,  Ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda təhsilin, elmin inkişafı istiqamətində görülən işlərin önəmindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ulu öndər istər Azərbaycana birinci, istərsə də ikinci rəhbərliyi dövründə daim təhsilə, tərbiyəyə strateji sahə kimi baxmış, Vətənin, xalqın tərəqqisində оnların rоluna yüksək qiymət vermiş, onun zəngin nəzəri irsində və möhtəşəm fəaliyyətində təhsil məsələlərinə xüsusi diqqət yetirmişdir. Milli təhsilimizin inkişafı, Avropa standartlarına inteqrasiyası məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ümumiyyətlə, təhsilin inkişafı hər bir ölkədə inkişaf konsepsiyasının mühüm tərkib hissəsidir. Azərbaycan da bu ölkələr sırasındadır. Ölkəmizdə son illərdə təhsilin inkişafı ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər onu deməyə əsas verir ki, Azərbaycan öz gələcəyini daha etibarlı və inamlı görmək əzmindədir.  Bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin təhsilin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğı onu bir daha təsdiqləyir ki, bu mühüm amil dövlət siyasətinin önəmli prinsipləri sırasına daxil edilərək təkcə paytaxt ilə məhdudlaşmır, bölgələri də əhatə edir. Həmçinin  elm və təhsilin inkişaf strategiyasının uğurla reallaşmasında Heydər Əliyev Fondunun, onun rəhbəri, ölkənin Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın kifayət qədər böyük əməyi var. Təbii ki, bütün bunlar təhsil sisteminə əvəzsiz töhfələr verməklə yanaşı, elmi-intellektual potensialın yüksəlməsinə, cəmiyyətdə kreativ təhsil düşüncəsinin formalaşmasına müsbət təsir göstərir. Bu da öz növbəsində ölkəmizdə insan kapitalının inkişafına təkan verərək Azərbaycanın inkişafının daha sürətli, davamlı və dayanıqlı olmasını şərtləndirir. Rektor konfransın əhəmiyyətindən  danışaraq bildirdi ki, təhsil alan gənclərin elmi-tədqiqat işinə cəlb olunması ali təhsil müəssisələrinin əsas vəzifələrindən biridir. Gənclərin elmi yaradıcılığını stimullaşdırmaq, habelə onların yaradıcılıq potensialını inkişaf etdirmək məqsədilə həyata keçirilən Magistrantların Respublika elmi konfransında iştirak edənlərin  sayının ildən - ilə artması konfransın nə qədər böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini göstərir. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, 2017-cü ildə XVII Respublika elmi konfransında 16 ali məktəbdən 1323 nəfərdən çox magistrant iştirak etmişdirsə, bu il keçirilən konfransa respublikamızın 25 Elm və təhsil müəssisələrindən 1700-ə yaxın məruzə materialları  daxil olmuş, məruzə materiallarının ilkin ekspertizasından  sonra 1546 tezis  konfransın gündəliyinə daxil edilmiş və konfrans materialları toplu şəkildə çap olunmuşdur. Bu, ilk növbədə, magistrantların elmi konfranslara maraqlarının artmasının nəticəsidirsə, digər tərəfdən bu konfransı təşkil edən təşkilat komitəsinin apardığı ardıcıl və səmərəli  işin göstəricisidir. Konfransda ən mütəşəkkil iştirak edən universitetlərdən  Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti - 527, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti- 274, Sumqayıt Dövlət Universiteti- 261, Bakı Slavyan Universiteti- 183, Naxcıvan Dövlət Universiteti – 64, Odlar Yurdu Universieti – 51, Gəncə Dövlət Universiteti- 43 və digər Elm, təhsil müəssisələri fəallıq nümayiş etdirmişlər. Təbii ki, belə konfranslar nəinki magistrantların elmi fəaliyyətini inkişaf etdirir, habelə gənc tədqiqatçılar arasında bir körpü rolunu oynayır.
Azərbaycan Texniki Universitetinin prorektoru İlham Pirməmmədov, Bakı Dövlət Universitetinin Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Afət  Məmmədova, SDU-nun professoru Həsən Sadıqov çıxış edərək konfransın yüksək səviyyədə təşkilindən, gənclərimizin elmi-tədqiqat işlərinə cəlb olunmasından və ümummilli lider Heydər Əliyevin təhsilimizin inkişafına verdiyi töhfələrdən, ölkədə uğurla həyata keçirilən təhsil islahatlarından bəhs etdilər. Natiqlər gənclərin elmi tədqiqatlara cəlb olunmasının vacibliyini qeyd edərək, son illərdə bu istiqamətdə atılan addımların təqdirəlayiq olduğunu vurğuladılar.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin magistrantı Günəş Abbasova  “İntellektual sistemlərin metod və modellərinin tədqiqi”, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin magistrantı Nurlan  Məlikov  “Dinamik obyektlərin MATLAB mühitində modelləşdirmə sisteminin yaradılması”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin magistrantı Qasım  Bəylərov  “2,6 dimetilfenolun sintezi”, Bakı Slavyan Universitetinin  magistrantı Umuxanım Müseyibova “Dilçilik müasir mərhələdə”, Odlar Yurdu Universitetinin magistrantı Alim  Babazadə “İş zamanı yuxulamanın qarşısını alan avtomatlaşdırılmış sistem” mövzularında çıxış edərək təmsil etdikləri ali məktəb və təqdim etdikləri mövzu barədə ətraflı məlumat verdilər. Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri Sabir Xəlilov elmi konfransın yekunları barədə məlumat verərək  bildirdi ki, konfrans işini 19 bölmə üzrə iki gün davam etdirəcək, yekunda bölmə iclaslarında çıxış edən magistrantlara Sumqayıt Dövlət Universitetinin sertifikatı təqdim ediləcək.

On May 17, XVIII Republican scientific conference of master students launched at Sumgayit State University dedicated to 95th anniversary of National leader Heydar Aliyev.
At first, attendants laid flowers at the bust of Great leader in the University and commemorated him with honor.
The following people took part in the conference: vice-rector of Azerbaijan Technical University Ilham Pirmammadov, vice-rector of Baku Engineering University Elchin Suleymanov, head of the Doctorate and master programs Office of Baku State University Afat Mammadova, head of the Doctorate and master programs Office of Azerbaijan Technical University Elchin Rzayev, head of the Science Office of Azerbaijan Technical University Islam Islamov, head of the Master programs Office of Baku Slavic University Sevinj Abishova, head of the Master Department of Azerbaijan State University of Economics Gabil Manafov, deputy chairman of that Department Alirza Mammadov, dean of the Master Department of Azerbaijan State University of Oil and Industry Azizagha Gurbanov, head of the Master Department of Odlar Yurdu University Samira Valiyeva and master students representing higher educational institutions and scientific-research institutions of our Republic.
Rector of University Professor Elkhan Huseynov commenced the conference by welcome speech, greeted the guests and noted that our University hosts this conference for the 18th time and it stimulates scientific activity of young researchers and spoke about significance of the works done in the direction of development of education and science in Azerbaijan under the power of National leader Heydar Aliyev. Education has always been a strategic field during his first and second administration and Heydar Aliyev evaluated its role in the improvement of people and the country. Growth of our education, its integration to European standards is related with his name. Generally, development of education is an essential part of development conception of every country. Azerbaijan is among these countries. The reforms conducted in this field show that Azerbaijan is eager to be among developed countries. The attention and care of President Ilham Aliyev to the progress of education confirms that this factor has been included in substantial principles of state policy and is not only limited with the capital, but also covers regions. Heydar Aliyev Foundation, its chairwoman, first vice president of the country Mehriban Aliyeva also has a substantial role in successful realization of development strategy of education. This strategy contributes to education system in the country, increases scientific-intellectual potential and positively impacts the formation of creative thinking in the society.
Rector emphasized the importance of the conference and notified that attracting students to scientific-research work is one of the main affairs of higher educational institutions. Progress in the number of participants taking part in Republican scientific conference of Master students shows significance of the conference. Elkhan Huseynov pointed out that 1323 master students from 16 universities participated in XVII Republican scientific conference in 2017, but this year 1700 reports from 25 educational institutions were accepted to the conference, 1546 of them were included in the agenda of the conference and conference materials were published as a bulk. This attendance is an indicator of increased interest of the master students to scientific conferences and at the same time productive activity of Organizing Committee of the conference. 527 master students of Azerbaijan State University of Oil and Industry, 274 students of Azerbaijan State University of Economics, 261 of Sumgayit State University, 183 of Baku Slavic University, 64 of Nakhchivan State University, 51 of Odlar Yurdu University, and 43 of Ganja State University took an active part in the conference.
Vice-rector of Azerbaijan Technical University Ilham Pirmammadov, head of the Doctorate and master programs Office of Baku State University Afat Mammadova, Professor of SSU Hasan Sadiqov delivered speech and spoke about organization of the conference at a high level, attraction of the youth to scientific-research work and contributions of Great leader Heydar Aliyev to the growth of our education system and conducted educational reforms.
The following persons delivered presentations: master student of Azerbaijan State University of Economics Gunash Abbasova on “Research of methods and models of intellectual systems”, master student of Azerbaijan State University of Oil and Industry Nurlan Malikov “Establishment of modeling system of dynamic objects in MATLAB medium”, student of Sumgayit State University Gasim Baylarov “Synthesis of 2.6 dimethylphenol”, student of Baku Slavic University Umukhanim Museyibove “Linguistics in modern stage”,  master student of Odlar Yurdu University Alim Babazade “Automated system preventing falling asleep at work” and gave wide information about their university and topic.
Head of the Doctorate and Master programs Office Sabir Khalilov informed about conclusions of the conference and noted that it will continue 2 days on 19 sections; master students who delivered speech in section meetings will be presented certificates of Sumgayit State University.