Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdən başlayan karyera
Təlimi Karyera mərkəzinin müdiri Zahid Bünyadov açaraq  universitetdə Karyera mərkəzinin yaradılmasında əsas məqsədin tələbələrə müxtəlif profilli ixtisaslar üzrə təlimlərin keçirilməsi, istehsalat təcrübələrinin və əmək yarmarkalarının təşkili ilə onları iş həyatına hazırlamaqdan ibarət olduğunu bildirdi.Bu məqsədlə “Universitetdən başlayan karyera” adlı təlimin keçirilməsi çox böyük önəm kəsb edir. Məqsədimiz məzun tələbələrimizi ölkənin iş bazarındakı imkanlarla yaxından tanış etmək, onlarda inkişafda olan sənaye sahələri, dövlət və özəl sektorun insan kapitalı ehtiyacı barədə aydın təsəvvür yaratmaqdır. Təbii ki, bu barədə universitetimizin məzunu Nurlan Səmədlitələbəlik illərində qazandığı təcrübələrini sizinlə bölüşəcək.Qeyd edim ki, Nurlan Səmədli universitetimizin Filologiya fakültəsinin məzunu, Panda School layihəsinin tərtibatçısı, 2014-2016-cı illər üzrə İcraçı direktoru, 2016-cı ildə AAAF Park satış mütəxəssisi, 2016-2017-ci illərdə REDUCO Şəmkir filialının direktoru, 2017-2018-ci illərdə Araz Marketlər Şəbəkəsində mağaza müdiri işləmişdir. 2018-ci ildən  SUMM GROUP Şirkətinin qurucusu və Delta Kabel Market şirkətinin satış və marketinq direktoru vəzifəsində çalışır. Nurlan Səmədli  ASAN Xidmətdə qazandığı uğurun nəticəsində 2017-ci ildə Cənab Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə fəal ASAN Könüllüsü mükafatına layiq görülmüşdür.
Nurlan Səmədli doğma Sumqayıt Dövlət Universitetində təlimin baş tutmasına görə rəhbərliyə dərin təşəkkürünü bildirdi. Çıxışında tələbəlik illərində çətinliklə qazandığı uğurlardan bəhs etdi. Üzünü tələbələrə tutaraq qeyd etdi:“İlk növbədə hədəfə çatmaq üçün məqsəd olmalıdır. Artıq peşəkar karyeranızın gələcəyini bugündən düşünün.  Onu da qeyd edim ki, diplomun olması iş, məşğulluq və karyera qarantiyası deyil. Bəli, ali təhsil vacibdir  və hər bir insanın həyatında həlledici hissədir.  Ancaq “ali təhsil” sözləri tamamilə nisbi anlayışdır. Diplomu olan hər kəs haqqında savadlı və biliklidir demək olmaz. Oxuduğunuz zamanı boşuna itirməyin. Təcrübə keçmək üçün müxtəlif şirkətlərə müraciət edin. Bütün bu təcrübə və praktiki biliklər sizin iş həyatınızda ən vacib sərmayələrdən biri olan insanlarla da tanış olmağınızdır. Universiteti bitirdikdən sonra iş axtararkən müraciət edəcəyiniz müəssisələr artıq sizi təcrübəli kadr kimi işlə təmin edəcək,  bu da sizin uğurlu karyeranızın başlanğıcı olacaq”.

Training was held with the organization of Career Center called “Career beginning from the university”.
Head of Career Center Zahid Bunyadov opening the training noted that the main purpose of establishment of Career Center is to deliver trainings for students of different specialties and prepare them for business life by arranging industrial experience and job fair. For this purpose, the training has a great significance. Our target is to make our alumni acquainted with job opportunities in the country's business market, developing industrial fields and to create clear vision of government and private sectors’ human capital need. Nurlan Samadli shared his university years’ experiences relating to above mentioned issues. It should be noted that Nurlan Samadli is a designer of Panda School project and worked as its executive director in 2014-2016, as sales specialist of AAAF Park in 2016, as a director of REDUCO Shamkir branch in 2016-2017 and a shop manager at Araz Markets Network in 2017-2018. Since 2018 he is a founder of SUMM GROUP Company and has been working as a sales and marketing director of Delta Cable Market Company. He has got ASAN Service experience and in 2017 he was awarded with active ASAN Volunteer award according to the order of President Ilham Aliyev.
Nurlan Samadli thanked to the administration for arrangement of the training. He talked about his success which he achieved by hard work in his student years. “First, you should have a goal. You have to think about the future of your professional career from now. Diploma is not a guarantee for job and career. High education is important and decisive in a person’s life, but is quite relative notion. You cannot call every diploma holding person educated and knowledgeable. Do not waste your time while you are studying. Apply to various companies for internship programs. All the experience and practical knowledge will help you to know important people. After graduating the university while looking for a job you can be employed as an experienced cadre and it will be successful beginning of your career.