SDU-da professor Həsən Sadıqovun  anadan olmasının 90 illik yubileyi qeyd edildi
Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev Həsən Şiralı oğlu Sadıqova təhsil sahəsində uzunmüddətli səmərəli fəaliyyətinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünün verilməsi haqqında Sərəncam imzalamışdır. Bu məqsədlə də mayın 29-da görkəmli alim, Əməkdar müəllim, professor Həsən Sadıqovun anadan olmasının 90, elmi-pedaqoji fəaliyyətinin 60-illiyinə həsr olunmuş yubiley tədbiri keçirildi.
Tədbirdə Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov və bir çox ziyalılar  iştirak etdilər.
Tədbiri  rektor professor Elxan Hüseynov açaraq bildirdi ki, professor Həsən Sadıqovun adı gələndə hər kəs onu təkcə müəllim, filosof, alim, elm ağsaqqallı kimi xatırlamır,həm də xalq müəllimi kimi qəbul etməklə yanaşı, Sumqayıtın və Sumqayıt Dövlət Universitetinin canlı tarixi, klassikləşən müasirimiz kimi qəlblərdə  özünə əbədi heykəl ucaltmış tarixi şəxsiyyət kimi tanıyır.Ömrünün 56 ilini Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə bağlayan professor Həsən Sadıqov daima müəllimlik fəaliyyəti ilə fəxr edir, yetirmələri ilə çiyin-çiyinə işləməkdən qürur hissi keçirir. Qeyd edim ki, bu təhsil ocağının təməli 1962-ci ildə qoyulub. O gündən bu günə kimi Həsən Sadıqov müəllimlik peşəsini şərəflə yerinə yetirir. Azərbaycan Respublikasında təhsil sahəsində uzunmüddətli səmərəli fəaliyyətinə görə Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən fərdi təqaüdünün verilməsi universitetin professor-müəllim heyəti və  bütün kollektivi tərəfindən böyük sevinc hissi ilə qarşılandı. Bu ali təltif təkcə professor Həsən Sadıqovun əməyinə deyil, bütövlükdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivinin fəaliyyətinə verilmiş yüksək qiymətdir. Əsl alim və əsl insan ömrü yaşayan Həsən Sadıqovun həyatı, əməlləri gənc nəsil üçün layiqli örnəkdir.
Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov çıxış edərək ümummilli lider, müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyev ideyalarını uğurla həyata keçirən ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin elmin inkişafına daim böyük önəm verdiyini vurğuladı, bu sahəyə göstərilən dövlət qayğısından söhbət açdı. Bildirdi ki,alimin böyüklüyü onun intellekti, yetirdiyi kadrlar, elmə verdiyi töhfələr, yazdığı elmi əsərlərlə müəyyən olunur. Bu baxımdan Azərbaycanın görkəmli alimi, Əməkdar müəllim, professor Həsən Sadıqovun şərəfli ömür yolu elmə xidmətin bariz nümunəsidir. Təbii ki, bu titulları qazanmaq o qədər də asan olmamışdır. Həsən Sadıqov nəinki müəlllim, habelə Sumqayıtın yaranma tarixinin, onun sosial-iqtisadi, mədəni, demoqrafik inkişafının ilk təd¬qiqatçısı olaraq şəhərin beynəlmiləlçilik ənənələrini təbliğ edən alimdir. Onun professor Ramazan Məmmədovla müəllifi olduğu «Sumqayıt həqiqətləri» kitabı erməni iftira və uydurma¬larının qarşısının alınmasında, 1988-ci ilin fevralında törədilmiş hadisələ¬rin bütün reallığı və obyektivliyi ilə dünya oxucularına çatdırılmasında, gələcək nəslin hərbi-vətənpər¬vərlik ruhunda tərbiyəsində mühüm rol oynamışdı. Bir sözlə, görkəmli alim Həsən Sadıqovun əməyi daim xalqımız və dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.
Sonraİcra başçısı cənab Zakir Fərəcov Azərbaycan prezidenti cənab İlham Əliyevin Həsən Şiralı oğlu Sadıqova təhsil sahəsində uzunmüddətli səmərəli fəaliyyətinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünün verilməsi haqqında imzaladığı Sərəncamı oxuduvə ona uzun ömür, cansağlığı, yorulmaz fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayev, Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, professor Nadir Kazımov, professor Məhəmmədəli Zərbəliyev, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev və  Həsən müəllimin tələbə yoldaşı professor Atamoğlan Həsənov çıxış edərək  böyük alimin mənalı və şərəfli ömür yolundan, elmi fəaliyyətindən bəhs etdilər, onun milli ideayalara bağlı nəcib şəxsiyyət olduğunu vurğuladılar.
Professor Həsən Sadıqov əməyinə verilən yüksək qiymətə görə ölkə başçısına,Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısına və Sumqayıt Dövlət Universitetininrektoruna dərin minnətdarlığını bildirdi. Qeyd etdi ki,dəfələrlə ali mükafatlara layiq görülüb. Yubiley ərəfəsində təltif olunduğu bu mükafat onlardan ən alisidir.Həsən Sadıqov çıxışında onu da diqqətə çatdırdı ki,Sumqayıt Dövlət Universiteti öz tarixi ilə öyünməyə haqqı olan, bu gün qazandığı nailiyyətləri qabaqcıl ali məktəblərlə bir sırada nümayiş etdirə bilən və nəhayət, gələcək prioritet məsələlərin həllinə imza atmağı bacaran bir təhsil ocağıdır. Bu təhsil ocağının təməli 1962-ci ildə qoyulmuşdur. Fəaliyyət göstərdiyi dövrlər ərzində istər filial, istər institut, istərsə də universitet kimi bu elm və təhsil ocağı yalnız Azərbaycanda deyil, həm də keçmiş Sovetlər Birliyində, eləcə də bir sıra xarici ölkələrdə sənaye və tədris müəssisələrini yüksəkixtisaslı kadrlarla təmin etmiş, Ulu öndərin ikinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra bir sıra problemlər kimi, bu mühüm məsələ də öz həllini tapmışdı. Sumqayıtın respublikamızın ictimai həyatındakı roluna yaxından bələd olan, sumqayıtlıların istək və arzularına daim yüksək diqqət və qayğı ilə yanaşan Heydər Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında təhsil sisteminin təkmilləşdirilməsi haqqında” 13 iyun 2000-ci il tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun bazasında Sumqayıt Dövlət Universiteti yaradıldı. Həmin gündən etibarən Sumqayıtın sosial-mədəni həyatında yeni bir inkişaf mərhələsinin əsası qoyuldu. Məhz bu tarixi fərmandan sonra şəhərin elm və təhsil ocaqlarında böyük bir canlanma yarandı, yeni-yeni istiqamətlərdə inkişaf dinamikasının perspektivləri müəyyənləşdi. O cümlədən Sumqayıt Dövlət Universiteti öz dinamik inkişafı ilə qabaqcıl ali təhsil müəsissələrindən birinə çevrildi. Ömrümün 56 ilini şəhərimizin yeganə ali təhsil müəsissəsi olan Sumqayıt Dövlət Universitetinə  bağladığım üçün qürur hissi keçirirəm.

Home | News | PROFESSOR HASAN SADIGOV’S 90TH JUBILEE WAS CELEBRATED AT SSU
President of Azerbaijan Iham Aliyev had signed order about granting president’s individual pension to Hasan Shirali oghlu Sadigov for long-term activities in the field of education. For this purpose, on May 29 an event dedicated to a scientist, honored teacher, Professor Hasan Sadigov’s 90th anniversary and 60th anniversary of his scientific-pedagogical work.
Head of Sumgayit city Executive power Zakir Farajov and several intellectuals attended the event.
Professor Elkhan Huseynov opening the event noted that people know Hasan Sadigov not only as a teacher, philosopher and scientist, but also as live history of Sumgayit and Sumgayit State University and classicized modern. “Hasan Sadigov tying his life’s 56 years with the university is proud of his teaching career and working with his pupils. The high school was founded in 1962. Hasan Sadigov has been working here since then. When he was given an individual pension by Pesident of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev professor-teaching staff met it with joy. The high award is not only appreciation of Hasan Sadigov’s work, but also that of SSU collective. Hasan Sadigov who is a true scientist is an example for the next generation.”
Head of Sumgayit city Executive power Zakir Farajov in his speech emphasized that Ilham Aliyev is a successor of Heydar Aliyev and his ideas. He noted that Ilham Aliyev pays attention to development of science. “A scientist’s greatness is defined due to his intellect, contribution to science, written scientific works. Probably, gaining those titles was not easy. Hasan Sadigov propagated Sumgayit’s establishment history, its socio-economic, cultural and demographic development as a first researcher. He was a coauthor of the book called “Sumgayit hagigatlari” (“Sumgayit truths”) together with Ramazan Mammadov. The book played important role against armenian slander and in spread of all realities of Sumgayit incidents which occured in February of 1988. In a word, Hasan Sadigov’s works are always appreciated by people and government.
Afterwards the Mayor Zakir Farajov read the Order of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on granting personal pension of the President to Hasan Shirali oglu Sadigov for long-term productive activity in the field of education and wished him long life, good health and success.
The following persons delivered speech in the event: dean of the Faculty of History and Geography Professor Adil Bakhshaliyev, vice-rector on Science and innovations Professor Ramazan Mammadov, head of the Department of Petrochemistry and chemical engineering Professor Akbar Aghayev, head of the department of Foreign languages Professor Nigar Isgandarova, Professor Nadir Kazimov, Professor Mahammadali Zarbaliyev, chairman of Student Trade Union Committee Nemat Ibayev and Professor Atamoghlan Hasanov, who studied with Hasan Sadigov. They spoke about the life and scientific activity of the scientist and emphasized that he is a noble person who is close to national ideas.
Professor Hasan Sadigov expressed his gratitude to the President, head of the Executive Power of Sumgayit city and the rector of Sumgayit State University for appreciation. He noted that he was granted several awards for many times. But this award is the supreme during his jubilee. Hasan Sadigov pointed out that Sumgayit State University is an educational institution with its history demonstrating the achievements among higher educational institutions. This University was instituted in 1962. It provided industrial and educational institutions with highly qualified cadres not only in Azerbaijan, but also the former Soviet Union and several foreign countries. Sumgayit State University was established on the basis of Azerbaijan Institute of Industry by the order dated June 13, 2000 “On improving education system in the Republic of Azerbaijan” of Heydar Aliyev who was aware of the role of Sumgayit in public life of our republic and cared about desires and wishes of people of Sumgayit.  From that day new development stage started in social-cultural life of Sumgayit. After this order a great resurgence began in educational institutions of the city and perspectives of development dynamics were determined. Also, Sumgayit State University turned to be one of the prestigious higher educational institutions with its dynamic growth. I am proud of dedicating 56 years of my life to the sole University of our city.