Əsas səhifə | Xəbərlər | Bakı məktəbliləri universitetimizlə tanış oldular
Mayın 30 –da Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin (“ASAN xidmət”in) birgə həyata keçirdiyi “Məktəblinin dostu” layihəsi çərçivəsində Bakıda yerləşən 284 saylı orta məktəbin bir qrup şagirdi Sumqayıt Dövlət Universitetində oldu.
Şagirdləri SDU-nun Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov qəbul etdi. Ölkəmizdə təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, məktəblərdə sağlam mühitin formalaşdırılması istiqamətində gerçəkləşən müxtəlif layihələrdən və “Məktəblinin dostu” layihəsinin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, Təhsil Nazirliyi ilə “ASAN xidmət”in birgə həyata keçirdiyi “Məktəblinin dostu” pilot layihəsinə 2016-cı ilin dekabrından Bakının 30 məktəbində başlanılıb. “Məktəblilərin dostu” layihəsinin məqsədi müəllim və şagirdlər üçün təhlükəsiz, sağlam mühitin yaradılması, ilk tibbi və psixoloji yardımın göstərilməsi, mütəmadi olaraq şagird, valideyn, müəllim, təlim-tərbiyə müəssisələrinin kollektivi və rəhbərliyi ilə maarifləndirmə və diaqnostik işlərin aparılmasıdır. Son zamanalar məktəblə universitet arasında əlaqələrin qurulması artıq ənənə halı alıb. Bu da  universitetlə orta məktəblər arasında əlaqələri genişləndirir, şagirdlər universitet haqqında geniş məlumat əldə edir və gələcək ali təhsil müəsissələri üzrə seçimləri haqqında fikir formalaşdırır.  Prorektor şagirdlərə universitetin yaranma tarixi barədə, mövcud ixtisaslar və gələcəkdə ölkəmiz üçün vacibliyi nəzərə alınaraq açılacaq ixtisaslar haqqında da ətraflı məlumat verdi. Onlara gələcəkdə hansı sənətin daşıyıçısı olmağından asılı olmayaraq, ölkəmizin layiqli vətəndaşı olmağı arzu etdi.
Sonra şagirdlər universitetin tədris binalarına ekskursiya etdilər. Gələcəyin tələbələri gəzinti zamanı universitetin Heydər Əliyev Mərkəzində, ayrı-ayrı fakültələr, auditoriyalar və laboratoriyalarında, TEMPUS otağı, kitabxana və tədris otaqlarında, kompüter və informasiya mərkəzində,  Linqvistik Mərkəzdə, İdman zalında oldular. Həmçinin universitetin həyətində inşa edilən şahmat lövhəsi, süni örtüklü futbol meydanı, voleybol və basketbol meydançaları, stolüstü oyunlar üçün qurulan köşklərlə və burada yaradılan şəraitlə yaxından tanış oldular. 284 saylı orta məktəbin nümayəndələri universitetdə olmaqdan məmnunluqlarını dilə gətirdilər, görüşə görə universitet rəhbərliyinə və təşəbbüskarlara minnətdarlıqlarını bildirdilər.

On May 30, a group of pupils from school №284 in Baki visited Sumgayit State University in the framework of “Maktablinin dostu” project (“A friend of schoolchildren”) which is implemented by Ministry of Education and State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Vice-rector for humanitarian issues Ramiz Huseynov received the pupils and talked about various projects and significance of the project “Maktablinin dostu” which are for heightening the quality of education, creation of healthy environment at schools. He noted that the project of “Maktablinin dostu” which is being implemented by Ministry of Education and ASAN service as a pilot project since December, 2016 in 30 schools of Baki. The aim of the project is to form safe, healthy environment for teachers and pupils, provide first medical and psychological aid and conduct educative and diagnostic work with pupils, parents and the collective and administration of training and education institutions. Recently, building relationships between a university and a school has become a tradition. It enhances connections between a university and a school, pupils get broad information about universities and they have an idea about applying to the university. Vice-rector also gave information about history of the university, current specialties and specialties to be opened in the future taking into account the necessity of our country.
Then, students took an excursion to the teaching buildings. Future students visited Heydar Aliyev Center, various faculties, auditoria, laboratories, TEMPUS room, library, teaching rooms, computer and information center and sport hall. Representatives of school №284 expressed their gratitude for being at the university and thanked to the university administration and initiators.