İyunun 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetində İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının üzvləri, valideynlər, ictimaiyyət nümayəndələri, qeyri-hökumət təşkilatları və kütləvi informasiya vasitələri rəhbərlərinin iştirakı ilə 2017-2018-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasında “Açıq qapı” günü keçirildi.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri cənab Ceyhun Bayramovun “İmtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə” imzaladığı 14 may 2018-ci il tarixli, 354 nömrəli əmrdə ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində 2017-2018-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin olunması, imtahan sessiyasının mövcud normativ sənədlər əsasında keçirilməsi, təhsil müəssisələrində imtahan qərargahlarının yaradılması, bu qərargahlara daxil olan hər bir şikayətin qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılıb lazımi tədbir görülməsi, eyni zamanda imtahanlarda şəffaflığın təmin edilməsi üçün ictimaiyyətin və tələbələrin valideynlərinin iştirakına şərait yaradılması öz əksini tapıb. Sumqayıt Dövlət Universitetində bu əmrin icrası ilə bağlı müvafiq əmr imzalandı. Əmrə əsasən sessiya başlamazdan öncə imtahanların şəffaf və obyektiv keçirilməsi məqsədilə fakültə dekanları, kafedra müdirləri qarşısında konkret vəzifələr qoyulub. Sessiyanın müddətində imtahanların nəticəsindən yarana biləcək narazılıqların mövcud qaydada araşdırılması və həll edilməsi məqsədi ilə qərargah və onun nəzdində universitet üzrə «Qaynar xətt» yaradılıb, universitetin tədris binalarında müraciət və təkliflər qutuları asılıb. İmtahan qərargahın və “Qaynar xətt” xidmətinin sədri professor Şirxan Səlimovdur. İmtahan qərargahı SDU-nun əsas tədris binasının ikinci mərtəbəsində, 241 saylı otaqda fəaliyyət göstərir, əlaqə nömrəsi 64-4-89-05-dir.
Yaz imtahan sessiyasının gedişinə operativ nəzarət etmək məqsədilə nümayəndələrimiz Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev Kimya və biologiya, Fizika və elekrtoenergetika fakültələri üzrə, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov Tarix və coğrafiya, Filologiya, İqtisadiyyat və idarəetmə, Mühəndislik və Riyaziyyat fakültələri üzrə təhkim olunublar. Bütün bunlara baxmayaraq, universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov şəxsən özü imtahan prosesini müşahidə edir, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlanır və tapşırıqlarını verir.
Onu da qeyd edək ki, “Açıq Hökümətin təşviqinə dair 2016-2018-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” nın icrası ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin 2018-ci il üzrə İş planının təsdiq edilməsi və İctimai şuraların fəaliyyətənin təşkil edilməsi, gücləndirilməsi və davamlılığının təmin edilməsi barədə əmr imzalanmışdır. Qərara uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində də R-13/1 saylı əmr 15.02.2018-ci ildən icra olunaraq “İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurası” yaradılmışdı. Tələbələr üçün yaradılan şərait imtahanların tam obyektivliyinin təmin olunmasına xidmət edir. SDU-da yaz semestrinin imtahan sessiyası iyununun 4-də başlayıb. İyulun 5-dək davam edəcək imtahan sessiyası 7 fakültə üzrə yazılı şəkildə aparılacaq.
Sonra müşahidəçilər, Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov, Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev, Tədris Metodik Mərkəzin direktoru dosent İsabal Qurbanov və fakültə dekanları, İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının sədri, “Sağlam Düşüncə” gənclər təşkilatının həmtəsisçisi və idarə heyətinin üzvü Ramiz Əliyev, sədr müavini, AZƏRTAC-ın müxbiri Ətrabə Rzayeva, “Təhsil –Press.az” İnformasiya Agentliyinin rəhbəri Əkbər Hüseynzadə, Xeberfakt.az saytının rəhbəri Sakit Muradov, Xəbərlər.com xəbər portalının baş redaktoru Kamal Almuradlı, Həqiqət.az saytının baş redaktoru İlkin Nurəhmədov, “İnsan hüquqlarının müdafiəsi və ekologiyanın qorunması mərkəzi” İctimai birliyinin Binəqədi rayon filialının sədri İbad Allahverdiyev və valideyn Zülfiyyə Ağayeva imtahan keçirilən auditoriyalarda oldular. İmtahanların müşahidə kameraları quraşdırılmış xüsusi auditoriyalarda keçirilməsini, bununla bərabər, hər auditoriyada müəllim-koordinatorların nəzarət etməsini, imtahanların obyektiv keçirilməsini yüksək qiymətləndirdilər.
Sonra SDU-nun Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov müşahidəçilərlə görüşdü, imtahan prosesinin təşkilindən və keçirilməsindən, obyektivliyin və şəffaflığın təmin olunması istiqamətində görülən işlərdən və universitetdə təhsilin, tədrisin səviyyəsinin yüksəldilməsi, elmin inkişafı istiqamətində qazanılan müvəffəqiyyətlərdən danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycanda elmin, təhsilin tərəqqisi istiqamətində aparılan uğurlu dövlət siyasəti bu gün öz bəhrəsini verməkdədir. Məqsədyönlü təhsil strategiyasının nəticəsidir ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində möhkəm milli əsaslara malik, güclü maddi-texniki bazası olan müasir tipli universitet formalaşmışdır. Universitetimiz əldə etdiyi nailiyyətlərlə elmin, təhsilin inkişafına əvəzsiz töhfələr verməkdədir.
Qonaqlar “Açıq qapı” günü çərçivəsində imtahan prosesinin təşkilindən və keçirilməsindən razı qaldıqlarını bildirdilər, tələbələrə öz biliklərini ifadə etmək üçün yaradılan şəraitə görə rektor professor Elxan Hüseynova minnətdarlıqlarını ifadə etdilər.

Yerləşdirilmə tarixi : 07 June 2018 13:31
On June 7, open door day was held in exam session of spring semester of 2017-2018 academic year with the participation of the members of Public Control and Advisory Council, parents, NGOs and representatives of mass media. Organization of exam session of spring semester of 2017-2018 academic year due to current rules, provision of transparency and objectivity in assessment of students’ knowledge, arrangement of exams on the basis of current regulatory documents, establishment of exam headquarters in educational institutions, investigation and measures on any complaint entry to those headquarters and attendance of parents of students and community are reflected in the order №354 dated May 14, 2018 “On organization and conduct of exam session” signed by Ministry of Education Jeyhun Bayramov. An order was signed at SSU corresponding to its execution. According to the order, before the exams certain tasks were identified for faculty deans and department chiefs in order to conduct exams objectively and transparently. A headquarter and hotline have been created for investigation of any problem and solution of it; application and suggestion boxes are hung at the buildings of the university. A chairman of the exam headquarters and hotline service is Professor Shirkhan Salimov. The headquarters is on the second floor of SSU main building in auditorium 241; contact number is 64-4-89-05.
With the aim of operative control over the course of the exam several representatives have been attached: vice-rector for Correspondence, Distance and Extra education, docent Gafar Atayev for Faculty of Chemistry and Biology; vice-rector for Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov for faculties of History and Geography, Economics and Management, Engineering and Mathematics. However, rector Professor Elkhan Huseynov personally observes the examination process.
Also, an order was signed for approval of the work plan for 2018 of Ministry of Education of Azerbaijan Republic related to implementation of “National Action Plan for 2016-2018 on promotion of Open Government” and organization, strengthening and provision of sustainability of public councils’ work. Due to the decision, for implementation of the order R-13/1 “Public Supervisory and Advisory Council” has been established. Exam session of spring semester has begun at SSU on June 4. It will last till July 5 in a written form in 7 faculties.
Then, observers, vice-rector for Teaching Organization and Training Technologies docent Natig Talibov, vice-rector for Correspondence, Distance and Extra education docent Gafar Atayev, vice-rector for Economic Issues Naib Hajiyev, director of Educational and Methodological Center docent Isabal Gurbanov, faculty deans, chairman of Public Supervisory and Advisory Council, co-founder of “Saghlam dushunja” (“Common sense”) youth organization and a member of managerial staff Ramiz Aliyev, a reporter of AZERTAC Atraba Rzayeva, director of “Təhsil-Press.az” information agency Akbar Huseynzade, head of Xeberfakt.az Sakit Muradov, chief editor of Xəbərlə.com news portal Kamal Almuradli, chief editor of Həqiqət.az Ilkin Nurahmadov, chairman of Social union of “Center for Protection of Human Rights and Ecology” Binagadi region branch Ibad Allahverdiyev and a parent Zulfiyya Aghayeva visited the auditoria where exams were conducted. They appreciated the conduct of exams in auditoria with observation cameras. Then, SSU vice-rector for Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov met with observers and talked about work done at the university. He noted that the university is contributing to development of education. The guests expressed their satisfaction for organization of exams in the framework of open door day and thanked to the rector.