Nümayəndələrimiz Ufa Dövlət Aviasiya Texniki Universitetində oldular
Mayın 28-dən 31-dək Ufa Dövlət Aviasiya Texniki Universitetində “İnformasiya texnologiyaları üçün İntellektual qərar qəbuletmə vasitələri + tətbiqi optimallaşdırmanın model və Alqoritmləri” mövzusunda keçirilən konfransda universitetimizin Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov və Metrologiya və standartlaşdırma kafedrasının müdiri dosent Qurban Abdullayeviştirak etdilər. Konfransın Rəqəmsal İqtisadiyyatda İnformasiya Texnologiyaları üzrə bölmə iclasına professor Cavanşir Məmmədov rəhbərlik etmişdir. Dosent Qurban Abdullayev “Çevik istehsal sahəsinin bazasında ölçmə-idarəetmə sistemlərinin tədqiqi” mövzusunda məruzə etmişdir. Konfransdan sonra nümayəndələrimiz Ufa Dövlət Aviasiya Texniki Universitetinin İnformatika və robototexnika fakültəsinin və onun Texniki Kibernetika, İnformatika, Robototexnika kafedraları  ilə tanış oldular. Bildirildi ki, təcrübi problem laboratoriyasının kontingenti-peşəkar mühəndis və yüksəkixtisaslı mütəxəssislər  təsərrüfat müqavilələri əsasında sifarişlər alıb praktiki işləri həyata keçilir. Qeyd edək ki, ixtisaslaşdırılmış laboratoriya otaqlarında müasir elektronika, robototexnika, rəqəmsal avadanlıqlar  və şəbəkə vasitələri istifadə olunur.
Sonra Ufa Dövlət Aviasiya Texniki Universitetinin İnformatika və Robototexnika fakültəsinin dekanı və kafedra müdirləri ilə görüş keçirildi.  Görüşdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin və Ufa Dövlət Aviasiya Texniki Universitetinin professor-müəllim heyətinin bu ali təhsil müəssisələrində birgə mühazirələr oxuması, fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə Sumqayıt Dövlət Universitetinin və Ufa Dövlət Aviasiya Texniki Universitetinin birgə əməkdaşlığı,dissertasiya işlərinə elmi rəhbərlərin və məsləhətçilərin təyini üzrə məsələlərin razılaşdırılması, Sumqayıt Dövlət Universitetinin və Ufa Dövlət Aviasiya Texniki Universitetinin birgə elmi konfranslarının keçirilməsi məsələləri müzakirə olundu.
Mayın 31-də isə nümayəndə heyətimiz Başqırtıstan Dövlət Universitetinin İnnovasiya Mərkəzinin Texnoparkında oldular. Texnoparkın direktoru dosent Yarullin Raşid Kamiloviçlə görüş keçirildi. O, texnoparkın yaradılması və sənədləşdirilməsi. Başqırtıstan Dövlət Universitetinin nəznində fəaliyyət göstərən elmi şuranın qərarı ilə İnnovasiya Mərkzinin Texnoparkının yaradılması haqqında məlumat verdi. Bildirildi ki, Başqırtıstan Dövlət Universitetinin İnnovasiya Mərkəzinin Texnoparkında innovativ layihələrin ilkin biznesinin təşkili üçün StarUp-lar həyata keçirilir. Bu universitetdə yaradılan StartUp Fondu əsasında ildə iki dəfə elm müsabiqəsi keçirilir, qalib layihələr İnnovasiya Mərkəzinin Texnoparkında tədqiqat aparmaq hüququ qazanır. Həmin layihələr təşkil olunmuş sərgilərdə nümayiş etdirilərək iş adamları tərəfindən qrantlara layiq görülür.
Görüşün sonunda SDU-nun və Başqırtıstan Dövlət Universitetinin İnnovasiya Mərkəzinin Texnoparkının birgə əməkdaşlığı məsələsi də müzakirə olundu. Nümayəndələrimiz Başqırtıstan Dövlət Universitetinin professor-müəllim heyətini 15-16.11.2018-ci il tarixlərində SDU-da keçiriləcək beynəlxalq konfransa dəvət etdilər.

Yerləşdirilmə tarixi : 14 June 2018 15:00
From May 28 to 31, head of Process automatization department Professor JavanshirMammadov and head of Metrology and standardisation department docent GurbanAbdullayev participated in the conference held in Ufa State Aviation Technical University on “Intellectual Decision Making Tools for Information Technologies + Model and Algorithms of Applied Optimization”. JavanshirMammadov led the section meeting of Information Technologies in Digital Economy. GurbanAbdullayev made a report on “The study of measurement and control systems on the basis of flexible production area”. After the conference our representatives got acquainted with the departments of Technical cybernetics, Informatics, Robotics of the Faculty of Infromatics and Robotics of the university. It was noted that the contingent of experimental problem laboratory consists of professional engineers and highly qualified experts; they get a contract based order and carry out practical work. Modern electronics, robotics, digital equipment and network tools are used in the qualified laboratory rooms.
Then, a meeting was held with the dean and department heads of Informatics and Robototechnics faculty of Ufa State Aviation Technical University. Several issues were discussed in the meeting: joint lectures by professor-teaching staff of Sumgayit State University and Ufa State Aviation Technical University, joint cooperation of the two universities for PhD and doctor of sciences programs, coordination of issues on appointing scientific leaders and advisers for dissertation works.
On May 31, the delegation visited Techno park of Innovation Center of Bashkiria State University. They met the director of Techno Park Yarullin Rashid Kamilovich. He gave information about the establishment of the Techno Park by the decision of the Scientific Board functioning under Bashkiria State University. Startups are realized for organizing initial business of innovative projects. On the basis of Startup Fund which is established at the university, a scientific competition is held twice a year. The winner projects gain the right to research in the Techno Park of the Innovation Center. Those projects are demonstrated in the exhibitions and receive grants. At the end of the meeting, joint cooperation of SSU and Techno Park of the Innovation Center was discussed. Our representatives invited the professor-teaching staff of Bashkiria State University to the international conference will be held in SSU on 15-16.11.2018.