Əsas səhifə | Xəbərlər | Doktorantlar üçün PETRA layihəsi çərçivəsində növbəti təlim
İyunun 29-da universitetdə PETRA layihəsi çərçivəsində 3.4 iş planına əsasən növbəti təlim keçirildi. Tədbirdə SDU-nun doktorantları, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Samirə Məmmədova və əməkdaşlar iştirak etdilər.
Seminarı giriş sözü ilə Samirə Məmmədova açaraq PETRA layihəsi haqqında  məlumat verdi və layihə çərçivəsində keçirilmiş və keçirilməsi nəzərdə tutulan təlimlərin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, doktorant və dissertantlar elmi tədqiqatlarının nəticələrini əks etdirən məqalələrini müxtəlif reytinqli jurnallarda dərc etdirərkən müəyyən problemlərlə rastlaşırlar. Bu baxımdan belə seminarların keçirilməsi məqsədəuyğundur.
Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi  dosent Neyman Xasayev təqdimatla çıxış edərək doktorantlara məqalələrin yazılması və tədqiqatların aparılması qaydası haqqında geniş məlumat verdi. Qeyd etdi ki, elmi-texniki tərəqqinin nailiyyətlərinin geniş tətbiq olunduğu qloballaşan dünyada dövrün tələblərinə cavab verən elmi axtarış və tədqiqatların aparılması, bəşəriyyət üçün mühüm olan elmi nəticələrin əldə edilməsi alim və mütəxəssislərin, o cümlədən doktorant və dissertantların qarşısında duran mühüm vəzifələrdəndir.
Dosent Neyman Xasayev dissertasiya işinin strukturunu, mövzunun aktuallığını şərtləndirən məqamlar, informasiya təminatı, dissertasiya işi üzrə analitik icmalın hazırlanması, qoyulmuş məsələlərin elmi-nəzəri əsasları, məqalələrin növləri və strukturu, elmi nəticələrin dərci və aprobasiyadan keçirilməsi, doktorant və dissertantların informasiya mədəniyyəti, elmi etika və plagiatlıq məsələləri haqqında ətraflı məlumat verdi.

Home | News | NEXT TRAINING IN THE FRAME OF PETRA FOR PHD STUDENTS
On June 29, next training in the framework of PETRA was held at the University according to work plan 3.4. PhD students of SSU, head of International office Samira Mammadova and employees took part in the event. Samira Mammadova commenced the seminar with opening speech, informed about PETRA project and emphasized the significance of trainings which were held and going to be held in the frame of the project. She notified that, PhD students face some challenges while publishing the articles indicating the results of scientific researches in several prestigious journals. In this regard holding such seminars is of great importance.
Lecturer of the Department of History and its teaching methods docent Neyman Khasayev delivered presentation and gave wide information to PhD students about the rules of writing articles and conducting researches. He noted that conducting scientific researches that meet modern demand in globalized world and achieving substantial scientific results for humanity are the main missions standing in front of scientists and experts, as well as PhD students. Docent Neyman Khasayev gave wide information about the factors that make the structure and the topic of dissertation work actual, information provision, preparing analytical review, scientific-theoretical basis of problems, types and structure of articles, publishing of scientific results and their approbation, information culture of PhD students, scientific ethics and plagiarism problems.