Əsas səhifə | Xəbərlər | Startap layihələrinin təqdimatı keçirildi
Son zamanlar ali təhsil müəssisələri qabaqcıl tədqiqatlara əsaslanan biznes startaplarının yaradılması istiqamətində öz səylərini gücləndirir. Sumqayıt Dövlət Universitetində biznes inkubatorların yaradılması, biznesin inkişaf etdirilməsi üzrə proqramların təşviqi, sahibkarlıq təhsilinin artırılması və sahibkarlarla elm adamlarının əlaqələrinin gücləndirilməsi istiqamətində işlər görülür. İyulun 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetində  startap layihələrinin təqdimatı keçirildi. Rektor professor Elxan Hüseynov Startap layihələrinin əhəmiyyətindən bəhs edərək qeyd etdi ki, ali təhsil müəssisələrində biznes inkubatorların yaradılması heyətin təhsil, elmi - innovativ layihələrə cəlb olunması, gənc menecer və sahibkarların yetişdirilməsi baxımından olduqca önəmlidir. Həmçinin biznes inkubatorların yaradılmasının əsas məqsədi tələbələrə öz startap bizneslərini qurmaqda tədris-metodiki, maddi-texniki, psixoloji və maliyyə dəstəyi göstərməkdən ibarətdir. Yeni startapların yaradılmasınının əsas mənbəyi yaradıcı ideyadır, startapın mövcud olmasının əsas vacib amili  isə komandadır.  Rektor Azərbaycan  Respublikasının Əqli Mülkiyyət  Agentliyinin  Rəyasət Heyətinin sədri Kamran İmanovun noyabrın 21-də İsveçrədə keçiriləcək müsabiqədə Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşlarının iştirakı üçün dəvətini də tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı. Çıxış edən Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov qeyd etdi ki: "Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbə, müəllim və professor heyəti böyük bir komanda olaraq  müxtəlif startap layihələri üzrə ciddi hazırlaşmışlar və ümüd edirik ki, universitetimiz layiqincə təmsil olunacaq."
Tədbirdə Mühəndislik fakültəsinin professoru Cavanşir Məmmədov və dosent Qurban Abdullayev altı  startap layihəsini təqdim etdilər. Eyni zamanda Sənaye ekologiyası elmi-tədqiqat laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Səkinəxanım Quliyeva, mühəndis İlhamə Hüseynova, laborant Ruhəngiz Əmirova, laborant Xəyalə Hacıyeva “İqtisadi baxımdan ucuz, ekoloji cəhətdən təmiz gübrənin ev şəraitində alınması və tətbiq perspektivləri”, Ətraf mühitin monitorinqi elmi-tədqiqat laboratoriyasının elmi işçisi Fizuli Şahgəldiyev, kiçik elmi işçi Ləman  Adilova, baş laborant Gülgün Səfərova “Kağız tullantılarından xüsusi lifli absorbentin alınması və ekoloji problemlərin həllində istifadəsi”, İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının müdiri, dosent Qadir Mənsurov, tex.e.n. Mətləb Hətəmov, kiçik elmi işçilər: Minayə Abdullayeva,  Fərmayıl İsmayılov “Portativ elektrolizer qurğusu” və s. mövzularında təqdimatla çıxış etdilər. Qeyd edək ki, ümumilikdə  14 layihə təqdim olundu, müəllif opponentləri   dinlənildi.
Layihələrin mənfəət göstəricilərinin artırılması yolları müzakirə edildi. Qarşıya çıxan maneələrin aradan qaldırılması üçün görüş iştirakçıları təkliflərlə çıxış etdilər, rektor professor Elxan Hüseynov öz tövsiyələrini verdi və təqdim olunan layihələrin  müasir dövrdə maraq doğuran və  elmi nöqteyi-nəzərdən səviyyəli olduğunu qeyd etdi, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədova startap layihələri ilə bağlı ekspert komissiyasının yaradılmasına dair  tapşırıq verdi.

Home | News | PRESENTATION OF STARTUP PROJECTS
Nowadays higher educational institutions try to set up business startups based on advanced researches. Sumgayit State University also joins this tendency. On July 21, the presentation of startup projects was held at the University. Rector Professor Elkhan Huseynov emphasized the importance of startup projects and noted that establishing business incubators at the universities is very substantial in terms of involving the staff to educational and scientific-innovative projects and preparing young managers and entrepreneurs. And also the main purpose of these incubators is providing methodical, technical, psychological and financial support to students in setting up their personal startup business. The main source of establishing novel startup is a creative idea, the main factor of existence of startup is a team.
Rector also informed the participants about the invitation of Kamran Imanov, the chairman of Presidium of Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan on participation of colleagues of Sumgayit State University in the competition which will be held on November 21 in Switzerland. Vice-rector on Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov notified that students, teachers and professors of Sumgayit State University have prepared as a big team on different startup projects and we hope that our university will be presented worthily.
Professor of Engineering faculty Javanshir Mammadov and docent Gurban Abdullayev presented 6 startup projects. And also the following persons delivered presentations: junior scientific researcher of Industrial ecology scientific-research laboratory Sakinakhanim Guliyeva, engineer Ilhama Huseynova, laboratory worker Ruhangiz Amirova, laboratory worker Khayala Hajiyeva – “Acquisition of economically cheap, ecologically clean fertilizer at home and its application perspectives”; scientific researcher of Environmental monitoring scientific-research laboratory Fizuli Shahgaldiyev, junior scientific researcher Laman Adilova, senior laboratory worker Gulgun Safarova – “Obtaining special fibrous absorbent from paper waste and its usage in solution of ecological problems”; head of the Department of Information and computer technology docent Gadir Mansurov, cand.techn.sc. Matlab Hatamov, junior scientific researchers Minaya Abdullayeva, Farmayil Ismayilov “Portable electrolysis device”. It should be noted that in general 14 projects were presented, opinions of opponents were listened. The ways of increasing profit indicators of projects were discussed. Participants presented their suggestions to remove all obstacles. At the end Professor Elkhan Huseynov expressed his recommendations and asked Professor Ramazan Mammadov, vice-rector on Science and Innovations to institute expert commission on startup projects.