Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları Dövlət İmtahan Mərkəzində “ETS Global” təşkilatının Azərbaycanda səfərdə olan üzvləriilə görüşdə iştirak etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 01 Sentyabr 2018 15:05
Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları Dövlət İmtahan Mərkəzində “ETS Global” təşkilatının Azərbaycanda səfərdə olan üzvləriilə görüşdə iştirak etdi
Avqustun 30-da “ETS Global” təşkilatının nümayəndələrinin Azərbaycana olan 5 günlük işgüzar səfərinin növbəti günündə DİM-in Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə ilə birlikdə ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri ilə görüş təşkil olundu. Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetini Xarici dillər kafedrasnın müdiri professor Nigar İsgəndərova, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova və Linqvistik Mərkəzin əməkdaşı Aysel Eminova təmsil etdilər.
İclası giriş sözü ilə açan DİM-in Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə xarici dil kimi ingilis dilinin hazırki informasiya əsrində vacibliyini qeyd etdi və ölkədə ingilis dilinin yüksək səviyyədə tədrisinin əhəmiyyətindən danışdı.
“ETS Global” təşkilatının Türkiyə bürosunun nümayəndələri: akademik və dövlət münasibətləri koordinatoru Zeynep Kaptan və biznes məsələləri koordinatoru Simla Yuceakın yerli imtahanların beynəlxalq səviyyəli imtahanlara uyğunlaşdırılması baxımından gələcək əməkdaşlıq imkanlarından bəhs edərək bu istiqamətdə ali təhsil müəssisələrini daha fəal olmağa səslədilər.
Bundan əlavə, “ETS Global” təşkilatının nümayəndələri müxtəlif tələblərə cavab verən imtahanlar, xüsusilə TOEFL imtahanı barəsində iştirakçılara ətraflı məlumat verərək bu sahədə ali təhsil müəssisələrinin DİM-in “ETS Global” təşkilatı ilə birgə əməkdaşlığına töhfə verməsinin vacib olduğunu qeyd etdilər. Ali təhsil müəssisələrinin mövcud imkanlarından, kadr potensialından istifadə etməklə ölkədə Azərbaycan dilində də beynəlxaq səviyyəli imtahanların təşkilinin mümkünlüyü vurğulandı. Görüş sual-cavabla, müzakirələrlə davam etdirildi.

Home | News | REPRESENTATIVES OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY TOOK PART IN THE MEETING WITH MEMBERS OF “ETS GLOBAL” AT STATE EXAMINATION CENTRE
Yerləşdirilmə tarixi : 01 September 2018 15:05
REPRESENTATIVES OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY TOOK PART IN THE MEETING WITH MEMBERS OF “ETS GLOBAL” AT STATE EXAMINATION CENTRE
On August 30, the meeting was organized with representatives of higher educational institutions and members of ETS Global Institute together with chairwoman of Board of Directors of SEC Maleyka Abbaszade. Head of the Department of Foreign Languages Professor Nigar Isgandarova, head of the International Cooperation Office PhD on history Samira Mammadova and employee of Linguistic Centre Aysel Eminova represented Sumgayit State University.
Chairwoman of Board of Directors of SEC Maleyka Abbaszade made welcome speech and emphasized the significance of English as a foreign language in present information century and importance of its teaching in the country.
Turkish office representatives of ETS Global Institute: academic and state relations coordinator Zeynep Kaptan and business issues coordinator Simla Yujeak spoke about future cooperation opportunities in terms of adaptation of local exams to international exams and called higher educational institutions be active in this direction.
In addition, members of ETS Global Institute gave wide information to participants about the exams that meet various requirements, especially TOEFL exam and noted that it will be good if universities contribute to cooperation of SEC with ETS Global Institute. They emphasized the possibility of organization of international level exams in Azerbaijani language by using available opportunities and cadre potential of the universities. The event went on with questions and discussions.