Tələbərimiz AMİNOL şirkətində işlə təmin olunacaqlar
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Karyera Mərkəzi ilə Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında fəaliyyət göstərən AMİNOL şirkəti əməkdaşlıq etməyə başlamışdır.
“AMİNOL” ticarət markalı sürtkü yağları Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında, “ALCO” MMC-yə ayrılan ərazidə, ən müasir Alman texnologiyası əsasında istehsal edilir.   Zavodun illik istehsal gücü 30 min ton, investisiya həcmi isə 10 milyon ABŞ dollarıdır. Müəssisədə əsasən, mühərrik, sənaye, hidravlik, kompressor, turbin, transmissiya və gəmi yağları istehsal edilir.Təklif edilən yağlar tərkibinə görə mineral, yarısintetik və tam sintetik sürtkü yağlarıdır. Azərbaycanda sənayenin müasirləşdiyi, nəqliyyat vasitələrinin və texnoloji avadanlıqların yeniləndiyi bir dövrdə, yüksəkkeyfiyyətli sürtkü yağlarına böyük ehtiyac vardır.Yaranan tələbi ödəmək üçün inkişaf etmiş ölkələrdən gətirilən baza yağları və qatqılar yüksəkixtisaslı xarici və yerli mütəxəssislərin reseptləri əsasında, ən müasir Alman texnologiyası ilə istehsal edilir və avtomatlaşdırılmış italyan avadanlıqlarında qablaşdırılır. Alman texnologiyasında yüksəkixtisaslı kadrların istehsal etdiyi “AMİNOL” sürtkü yağlarının ən yüksək standartlara uyğun olduğuna zəmanət verilir.
AMİNOL şirkətinin istehsalat müdiri Emel xanım  Koşku və avadanlıq üzrə mühəndis Həmid Cəfərov Sumqayıt Dövlət Universitetinin tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru dosent Natiq Talıbovun qonağı olmuşdur.  Görüşdə Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov və Karyera Mərkəzinin müdiri Zahid Bünyadov da iştirak etmişlər. Görüşün əsas məqsədi şirkətilə universitet arasında əməkdaşlığı genişləndirmək, tələbələrin müəssisədə istehsalat təcrübəsində iştiraklarını təmin etmək, həmçinin məzunların şirkətdə çalışmalarına dəstək olmaq idi. Bütün bu qeyd etdiyimiz məsələlər yeni tədris ilində şirkətilə universitet arasında imzalanacaq müqavilədə öz əksini tapacaqdır. AMİNOL şirkəti SDU-nun kimyaçı, kimya mühəndisi, ekologiya mühəndisi, elektrik mühəndisi kimi ixtisaslarını bitirən məzunları ilə maraqlandıqlarını qeyd etdilər.
Emel xanım Koşkunun görüşdə vurğuladığı əsas cəhətlərdən biri də şirkətin kadr ehtiyacını Sumqayıt Dövlət Universitetinin peşəkar məzunları ilə təmin etməkdir. Bu məqsədlə Karyera Mərkəzinin vasitəçiliyi ilə SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin məzunu Lalə Gülməmmədova AMİNOL şirkətinə mühəndis texnoloq vəzifəsinə işə götürülmüşdür. AMİNOL şirkəti ilə maraqlanan digər məzunlarımız da CV-lərini şirkətin elektron ünvanına göndərmişlər və yaxın günlərdə onlar müsahibə mərhələsinə çağırılacaqlar.

Career Centre of Sumgayit State University and AMINOL Company which is functioning in the territory of Sumgayit Chemical Industrial Park have begun to cooperate.
AMINOL lubricating oils are produced in territory of Sumgayit Chemical Industrial Park in the area allocated to “ALCO” LLC based on modern German technology. The annual production capacity of the plant is 30,000 tons, and the volume of investments is 10 million US Dollars. The enterprise mainly produces motor, industrial, hydraulic, compressor, turbine, transmission and marine oils. In terms of composition, the produced oils are mineral, semi-synthetic and synthetic. There is huge demand for high quality lubricants at a time of industrial modernization, upgrades of vehicles and equipment in Azerbaijan. In order to meet the emerging demand, base oils and additives imported from developed countries are blended by the most modern German technology on the basis of recipes of highly qualified foreign and local professionals and packed in automated Italian equipment. AMINOL lubricating oils are produced by specialized cadres and guaranteed.
Production manager of AMINOL Company Emel Koshku and the engineer on equipment Hamid Jafarov met with vice-rector on Teaching Organization and Training Technologies of Sumgayit State University docent Natig Talibov. Dean of the Faculty of Chemistry and Biology docent Mahal Muradov and head of the Career Centre Zahid Bunyadov also participated in the meeting. The main purpose of the meeting was to expand cooperation between the company and university. An agreement will be signed between 2 institutes in a new academic year for directing students to internship to the company and providing them with job. AMINOL representatives notified that they are interested in graduates of specialties of chemistry, chemical engineering, ecological engineering and electrical engineering.
Emel Koshku emphasized that AMINOL company would like to employ the graduates of Sumgayit State University. So, the graduate of the Faculty of Chemistry and Biology of SSU Lala Gulmammadova was hired an engineer- technologist in AMINOL company by support of Career Centre. Our other graduates have also sent their CV to electron address of the company and they will be soon called to interview.