Alimimizin  monoqrafiyası xarici ölkədə dərc olunub
Bu günlərdə Moldovada Tarix və coğrafiya fakültəsinin Coğrafiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri professor Tahir Ağayevin “Atmosferdə baş verən fiziki proseslərin və hava hövzəsinin çirklənməsinin öyrənilməsində süni peyklərin məlumatlarının imkanları” adlı monoqrafiyası işıq üzü görüb.
Monoqrafiyada müasir dövrdə hava şəraitinin və atmosferin çirklənməsinin öyrənilməsində yerüstü və aeroloji müşahidələrdən əlavə,Yerin süni peyklərindən (YSP) alınan məlumatlar xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu məlumatlar atmosferin ümumi dövranı, çirklənməsi, hava şəraitinin qabaqcadan xəbər verilməsi və s. bir çox məsələlərin həllində lazımdır. YSP-nin köməkliyi ilə bulud örtüyünün və atmosferin tüstü qazları ilə çirklənməsinin vəziyyətinin təsvirləri, Yer-atmosfer sisteminin istilik rejimi haqqında məlumatlar əldə edilir. Buludluluğun təsvirləri qlobal miqyasda sinoptik obyektləri (siklonlar, cəbhə sistemləri, hava axınları və s.) izləməyə imkan verir. Fototəsvirlər atmosfer çirkləndiricilərinin konsentrasiyasını bilavasitə ölçməyə imkan vermir, lakin təsvirin tonunun intensivliyini (yerüstü məlumatlardan istifadə etməklə) təhlil etməklə çirkləndiricilərin konsentrasiyasına görə sahələri ayırmaq və onları miqdarı qiymətləndirmək olar.
Qeyd edək ki, monoqrafiya atmosferin çirklənməsi, hava şəraitinin qabaqcadan xəbər verilməsi ilə məşğul olan mütəxəssislər üçün nəzərdə tutulur.

The monograph entitled “The opportunities of information by satellites in learning physical processes occurring at atmosphere and pollution of air basin” by Tahir Aghayev, chairman of the Department of Geography and its teaching methods of the Faculty of History and geography was published in Moldova.
The information gained from artificial satellites of Earth is of great importance in monograph in learning weather condition and atmosphere pollution in modern era besides surface and aerological observations. This information is useful for solution of several problems like general circulation of atmosphere, pollution, forecasting weather condition, etc. By cloud cover means of ASE, the information is obtained about the condition of pollution of and atmosphere, as well as heat regime of Earth-atmosphere system. The views of cloudiness enable to observe synoptic objects (cyclones, front systems, air flows, etc.) in a global scale. Photo images do not allow measuring the concentration of atmosphere polluters directly, but by analyzing intensity of image tone (using surface information) it is possible to distinguish areas for polluter concentration and estimate their amount.
It should be noted that the monograph is intended for specialists engaged in atmosphere pollution and weather forecasting.