Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı yüksək bal toplayan məzunlarla görüşdü
Əvvəlcə Sumqayıt Dövlət Dram Teatrının foyesində şəhərin yaradıcı uşaqlarının əl işlərindən ibarət sərgiyə baxış oldu.
Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcov gəncləri əldə etdikləri uğurlar münasibəti ilə təbrik edərək onlara xoş arzularını çatdırdı, gələcək həyatlarında müvəffəqiyyətlər arzuladı.
Cənab Zakir Fərəcov son illər ölkəmizdə dövlət tərəfindən təhsilə göstərilən diqqət və qayğıdan danışdı və bu sahənin dövlət başçısı tərəfindən daim diqqət mərkəzində saxlanıldığını vurğuladı.
Şəhər rəhbəri bildirdi ki, ölkəmizdə təhsilin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi istiqamətində mühüm işlər görülür, yeni məktəb binaları, əlavə tədris korpusları inşa edilir, mövcud məktəblərdə əsaslı təmir işləri aparılır. Bütün bunlar gənclərin yüksək səviyyədə təhsil almalarına və müstəqil ölkəmizin layiqli vətəndaşları olmalarına lazımi şərait yaradır.
Qeyd olundu ki, qəbul imtahanlarında iştirak edən 2256 nəfər abituriyentdən 1739 nəfəri uğurlu nəticə göstərərək tələbə adını qazana bilmiş, beləliklə də, şəhər üzrə 77,1% təşkil etmişdir. Qeyd etmək lazımdır ki, bu ölkə üzrə ən yaxşı qəbul faizi olmaqla yanaşı, son illərin də ən yüksək göstəricisidir.
Qəbul imtahanlarında iştirak edən məzunların (I-IV qruplar üzrə) 461 nəfəri, yəni məzunların 21%-i 500-dən, o cümlədən 211 nəfəri, yəni abituriyentlərin təxminən 10%-i 600-dən yuxarı bal toplaya bilmişdir. Ötən illə müqayisədə 600-dən çox bal toplayanların sayı 44 nəfər, yəni təxminən 43% artmışdır. Həmçinin 500-700 intervalında bal toplayan şəhər abituriyentlərinin sayı 461 nəfərə çatmışdır ki, bu da ötən illə müqayisədə 50 nəfər çoxdur.
Çıxış edən məzunlar onlara bəslənən ümidləri doğruldacaqlarına söz verdilər.
Sonda ali məktəblərə yüksək balla qəbul olunan tələbələrə qiymətli hədiyyələr, qabaqcıl müəllimlərə isə fəxri fərmanlar verildi.

On September 12, the meeting was held with entrants with high score in Sumgayit city.
Firstly they viewed the exhibition of handwork of city children in the foyer of Sumgayit State Drama Theatre.
Head of Executive Power of Sumgayit City Zakir Farajov congratulated the youth on gained achievements and wished them success in their future life.
Zakir Farajov spoke about state attention and care to education and notified that this field has always been in the center of attention by the President.
He pointed out that significant works are done for strengthening material-technical base of education, new school buildings, additional teaching corpuses are constructed in the country. All these works are for educating highly qualified persons and worthy citizens.
It was noted that 1739 alumni out of 2256 were admitted to universities. It is 77.1 % on the city. This is the best admission percent on the country and the highest index of recent years.
461 entrants (on I-IV groups) gained over 500, it is 21 percent of graduates; 211 more than 600 score, 10 percent of alumni. The number of entrants who scored over 600 has increased in comparison with last year, approximately 43%. Also, the number of city entrants who scored in the interval of 500-700 is 461.
The alumni promised to meet expectations. The students with high score were awarded presents and advanced teachers with honorary diplomas.