Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU – da Bilik günü təntənə ilə qeyd edildi
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov  professor- müəllim, tələbə heyətini, xüsusilə birinci kurs tələbələrini və onların valideynlərini 2018-2019-cu tədris ilinin başlanması münasibətilə və Azərbaycan xalqını Bakının erməni-daşnak qüvvələrinin işğalından azad olunmasının 100 illiyi münasibətilə təbrik etdi. Bildirdi ki, xalqımızın döyüşkənlik ruhu bu gün də yüksəkdir və cənab Ali Baş Komandanın əmri olacağı təqdirdə işğal altında olan torpaqlarımızı düşməndən azad etməyə hazırdır. Ordumuzun qüdrəti, Ali Baş Komandanın qətiyyəti, xalqımızın ordumuza və rəhbərinə sonsuz inam və sevgisi onu deməyə əsas verir ki,  tezliklə doğma Qarabağımız işğaldan azad olunacaq, əlamətdar günlərimizi orada qeyd edəcəyik.
Bilik Gününə həsr olunmuş tədbirdə rektor Ümummilli Lider Heydər Əliyevin strateji inkişaf konsepsiyasını uğurla davam etdirən Prezident cənab İlham Əliyevin elmə, təhsilə göstərdiyi böyük qayğı və diqqətdən söz açdı. Bildirdi ki, dünyada siyasi nüfuzu durmadan yüksələn, müntəzəm olaraq mötəbər beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyi dünyəvi, tolerant Azərbaycanda təhsilin inkişafı ölkəmizin ümumi inkişaf strategiyasının tərkib hissəsinə çevrilib. Ölkəmizin sənaye şəhəri olan Sumqayıtın adını daşıyan universitetimiz fəaliyyətə başladığı gündən keçən müddət ərzində təhsilimizin, elmimizin tərəqqisinə daim öz töhfələrini vermiş, nəinki respublikamızın, o cümlədən də dünyanın bir sıra ölkələri üçün yüzlərlə alim və mütəxəssis hazırlamış, böyük zəhmət hesabına məsuliyyətli və şərəfli bir yol keçmişdir. Əldə olunan nailiyyətlər sübut edir ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti hər zaman fəaliyyətinin təkamül dövrünü yaşayaraq kadr potensialının gücləndirilməsi üçün bütün mövcud imkanlardan istifadə etmiş, illər keçdikcə mütəxəssis hazırlığının sayı artmış və məzunlarının hesabına Sumqayıt sənaye müəsissisələrində kadr problemləri tədricən həll olunmuşdur. Rektor onu da bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti kadr potensialını hər il öz yetirmələri ilə yeniləyir. Bir qrup məzunlarımız yeni tədris ilindən laborant, mütəxəssis, müəllim kimi fəaliyyətə başlayacaq.  Bu gün  Prezident cənab İlham Əliyevin apardığı gənclər siyasəti Sumqayıt Dövlət Universitetində davamlı olaraq uğurla həyata keçirilir.
Rektor tələbələrə səslənərək onlara bu uğurlarının davamlı olmasını dilədi: Sizin üçün bu gündən həyatınızın tam yeni mərhələsi, tələbəlik illəri başlayır. Hər birinizin üzərinə böyük məsuliyyət düşür. Tələbəlik illəri nə dərəcədə maraqlı, sevilən, emosional olsa da, bir o qədər məsuliyyətli, vacib illərdir. Bu yolda sizə uğurlar diləyirəm.
Sonra rektor qəbul zamanı yüksək bal toplamış tələbələrin bir qrupuna tələbə bileti və hədiyyələr təqdim etdi.
Tədbirdə universitetin professoru, Əməkdar müəllim, Ağsaqqallar Şurasının sədri, Prizident təqaüdçüsü Həsən Sadıqov, Mühəndislik  fakültəsinin I kursuna yüksək balla qəbul olunmuş Seymur Talıbov, Tarix və coğrafiya fakültəsinin I kursuna qəbul olunmuş Aygün Səfərova, Kimya və biologiya fakültəsinin magistratura pilləsinə qəbul olunmuş magistrant Arzu Novruzova çıxış edərək   gənclərə göstərilən dövlət qayğısından danışdılar və tələbələrə uğurlar arzuladılar.
Tədbirdə təhsil aldıqları müddətdə universitetin elmi və ictimai həyatında fəallığı ilə seçilən Elşad Əliyev və Çinarə Quluzadə çıxış edərək rektor professor Elxan Hüseynovun əmri ilə işlə təmin olunduqlarına görə dərin təşəkkürlərini bildirdilər və öz fəaliyyətləri ilə doğma ali məktəbin adını həmişə uca tutacaqlarına söz verdilər.
Valideynlər adından Filologiya fakültəsinin I kursuna yüksək balla qəbul olunmuş Rəhilə Əhədovanın  atası Rəfail Əhədov çıxış edərək professor-muəllim və tələbə heyətini təbrik etdi, onlara muvəffəqiyyətlər arzu etdi.

Yerləşdirilmə tarixi : 15 September 2018 11:52
After sounding of national anthem, the rector of university Professor Elkhan Huseynov congratulated teaching and student staff, especially I course students and their parents on the beginning of 2018/2019 academic year, as well as Azerbaijani people on occasion of centennial of liberation of Baki from occupation of Armenian-dashnak forces. He notified that our people are ready to free our occupied lands by the order of Supreme Commander-in-Chief. The power of our National army and trust of the people show that Garabagh will be liberated and we will celebrate our special days there.
He widely spoke about achievements gained on Azerbaijani education and the reforms that were conducted by great leader Heydar Aliyev and now are realized by the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev. Rector notified that development of education has become the part of common development strategy of Azerbaijan, which is regularly holding international events and a secular and tolerant country. Speaking about the history and current development stages of the university, the rector emphasized that Sumgayit State University is a higher educational institution which has more than half a century development way; prepares qualified specialists, has a strong material-technical base and enlarges its international relations day by day. Gained achievements prove that SSU increases the number of specialists and cadre problems at industrial enterprises of Sumgayit are going to be solved gradually. Elkhan Huseynov also pointed out that Sumgayit State University renews cadre potential with its graduates every year. Several graduates will start to work as a laboratory worker, specialist and lecturer in new academic year. Youth policy ruled by President Ilham Aliyev is successfully realized at SSU.
Rector wished students continuous success: new stage of your life is launching today. You have great responsibility. The student years are not only interesting, funny and emotional, but also significant and difficult years. I wish you success in this way.
Student cards and memorable presents were presented to first course students in the event who were admitted to the university with high score.
Hasan Sadigov the professor of the university, honored teacher, President pensioner; Seymur Talibov who was admitted to the Faculty of Engineering with high score, Aygun Safarova to the Faculty of History and geography, as well as Arzu Novruzova in the Faculty of Chemistry and biology on behalf of masters made speeches and spoke about state care to youth.
Elshad Aliyev and Chinara Guluzade, who were active in scientific and social life of the university, expressed their gratitude to Professor Elkhan Huseynov for being employed at the university.
Rafail Ahadov, the father of Rahila Ahadova, who was admitted to the Faculty of Philology with high score congratulated professor-teaching and student staff on behalf of the parents, wished them success.