Əsas səhifə | Xəbərlər | Yeni tədris ilində Elmi şuranın ilk iclası keçirildi
Sentyabrın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 2018-2019-cu tədris ilində Elmi Şuranın ilk iclası keçirildi. İclası giriş sözü ilə açan universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov yeni tədris ilinin başlanması münasibəti ilə şura üzvlərini təbrik etdi, yeni tədris ilində uğurlar arzuladı, gündəlikdə olan məsələləri şura üzvlərinin diqqətinə çatdırdı.
Gündəlikdə olan məsələləri müzakirə etməzdən öncə rektor professor Elxan Hüseynov 13.09.2018 ci il tarixdə Təhsil Nazirliyində keçirilən kollegiya iclası haqqında ətraflı məlumat verdi.Qeyd olundu ki, Təhsil naziri cənab Ceyhun Bayramov kollegiya iclasında Balonya təhsil sisteminin xarakterik əlamətlərinin diqqət mərkəzində saxlanılmasını və bu sistemin bütün qaydaları ilə tələbələrin məlumatlandırılmasını tövsiyə etdi.
Sonra rektor professor Elxan Hüseynov kollegiya iclasında müzakirə olunan 2018-2019-cu tədris ilində tələbə qəbulunun nəticələri, Ali təhsil müəssisələri üçün əsasnamələrdə edilən dəyişikliklər və digər məsəslələr barədə ətrafli məlumat verdi və kollegiya iclasının tam elektron versiyasinin dinlənməsini Elmi Şura üzvlərinə tövsiyə etdi.
Sonra gündəliyində olan məsələlər müzakirə olundu.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov 2018–2019-cu tədris ili üçün Sumqayıt Dövlət Universitetinə bakalavriat səviyyəsi üzrə, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov magistratura səviyyəsinə qəbulun nəticələri barədə və yeni dərs ilində qarşıda duran vəzifələr barədə geniş məruzə ilə çıxış etdilər.
Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin direktoru dosent  Mətanət Piriquliyeva 2018–2019-cu tədris ili üçün qəbulun nəticələri  və kollecdə görülən işlər barədə hesabat verdi.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov kredit sistemi üzrə təhsil alan tələbələrin yay məktəbinin nəticələri barədə ətraflı məlumat verdi.
Qeyd olundu ki, bakalavirat səviyyəsində universitetdə tələbə qəbulu və magistratura səviyyəsində SDU-ya magistrant qəbulu qənaətbəxş səviyyədədir, eyni zamanda SDU-nun nəzdində SDTK-ya tələbə qəbulu proqnozlaşdırılmış normaya uyğun olaraq 99% təşkil etmişdir.
Sonra cari məsələlər müzakirə olundu. Elmi katib professor Muxtar Səmədov Elmi Şuraya daxil olan tədris planları, proqram sillabuslar haqqında məlumat verdi. Aparılan müzakirələrdən sonra Elmi Şuraya təqdim olunan tədris vasitələri təsdiq olundu.
Sonda rektor professor Elxan Hüseynov Bilik Günü və yeni dərs ilinin başlanması münasibəti ilə Elmi Şuranın üzvlərini təbrik etdi və 15 sentyabr – Bilik Gününü bayram əhval ruhiyəsi ilə keçirməyi arzu etdi.

On September 14, the first meeting of Scientific board in 2018/2019 academic year was held at Sumgayit State University. Rector of university Professor Elkhan Huseynov made welcome speech, congratulated board members on occasion of commencement of new academic year, wished success and pointed out the issues on the agenda.
Before discussing the agenda, the rector gave wide information about the Board meeting which was held at 13.09.2018 in Ministry of Education. He noted that Minister of Education Jeyhun Bayramov recommended focusing on characteristic features of Bologna education system and informing the students about all rules of this system.
Afterwards Professor Elkhan Huseynov spoke about the result of student admission in 2018/2019 academic year which was discussed at Board meeting, the changes made in regulations for higher educational institutions and other issues and asked members of Scientific board to listen to full electron version of Board meeting.
Vice-rector on Teaching Organization and Training Technologies docent Natig Talibov delivered speech about results of admission to bachelor degree in 2018/2019 academic year to Sumgayit State University; head of Doctorate and Master Programs Office docent Sabir Khalilov about admission to master degree.
Chairwoman of Sumgayit State Technical College docent Matanat Pirguliyeva reported admission results and the works done for new academic year at the College.
Vice-rector on Teaching Organization and Training Technologies docent Natig Talibov gave information about results of summer school of the students studying on Credit system.
It was noted that student admission level to bachelor and master degree is satisfactory at SSU and at SSTC according to forecasted norm (99%).
Then current issues were discussed. Scientific secretary Professor Mukhtar Samadov informed about Teaching plans and program syllabuses. After discussion, teaching aids presented to Scientific board were certified.
At the end Professor Elkhan Huseynov gave his task for holding September 15 – Knowledge Day with festive mood.
All agenda issues were discussed and decisions were made, thus first meeting of Scientific board concluded.