Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU əməkdaşları Heydər Əliyev sarayında “Broadway Story” tamaşasının premyerasında oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 24 Sentyabr 2018 13:09
SDU əməkdaşları Heydər Əliyev sarayında “Broadway Story” tamaşasının premyerasında oldular
Sentyabrın 22-də Bakıda Heydər Əliyev Sarayında ABŞ–ın Bakıdakı səfirliyinin dəstəyi ilə “Broadway Story” tamaşasının premyerası oldu.
Tamaşaya Sumqayıt Dövlət Universitetinin nümayəndələri də dəvət edilmişdir.
Qeyd edək ki, “Broadway Story” tamaşası yerli, həm də Amerikadan dəvət olunmuş xoreoqrafların quruluşunda hazırlanıb.
Tamaşadan öncə çıxış edən ABŞ-ın Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Uilyam Gil bildirib ki, bu axşam Heydər Əliyev Sarayının səhnəsində Nyu-York ab-havası yaşanacaq. Diplomat qeyd edib ki, “Broadway Story” Manhattan küçəsində 41 peşəkar kollektivə verilmiş ümumi addır. Amerikanin incəsənət forması olan bu tamaşa rəqs və musiqidən ibarət olan müzikldir. “Mənim üçün xoşdur ki, “Broadway Story” ABŞ-ın zəngin teatr fəlsəfəsini azərbaycanlı tamaşaçılarla bölüşəcək” - deyə, Uilyam Gil əlavə edib.
Sonra tamaşa təqdim olunub. Maraqlı süjet xətti ilə seçilən tamaşa faciə ilə üzləşən iki gəncin hekayəsindən bəhs edirdi. Onlar yaşadıqlarını unutmaq üçün Nyu-Yorka gəlir və həyatlarını burada davam etdirirlər. Səhnə əsərində həyəcan, macəra və sevgi ön plana çəkilir.

On September 22, the premiere of spectacle “Broadway story” took place by support of Embassy of USA to Baku in Heydar Aliyev Palace.
Representatives of Sumgayit State University were invited to the spectacle. It should be noted that spectacle “Broadway story” was prepared by native and American choreographers.
Charge d'Affaires of USA to Azerbaijan William Gil delivered speech before the spectacle and notified that this evening New-York atmosphere will be felt in the scene of Heydar Aliyev Palace. The diplomat pointed out that “Broadway story” is a common name given to 41 professional collective in Manhattan Street. Being the artistic sample of America, the spectacle is a musical including dance and music. He added: “I am pleased that “Broadway Story” will share rich theatre philosophy of USA with Azerbaijani audience.
Afterwards, the spectacle was presented. The spectacle is about the story of 2 youth who are facing tragedy. They go to New-York to forget past experiences and continue to live there. Excitement, adventure and love are interlaced in the play.