SDU-da “Karyerada ilk addım” devizi altında əmək yarmarkası keçirildi
Gənclərin məşğulluğunun təmin olunmasında, əmək bazarına inteqrasiyasında keçirilən əmək yarmarkaları mühüm rol oynayır. Bu tədbirlərin davamı kimi sentyabrın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Məşğulluq Xidmətinin Sumqayıt şəhər Məşğulluq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Karyerada ilk addım” devizi altında əmək yarmarkası keçirildi.
Məzunların məşğulluq məsələsini daim diqqətdə saxlayan Sumqayıt Dövlət Universiteti bu yarmarka ilə ümumilikdə gənclərin işlə təmin edilməsi istiqamətində daha bir addım atdı. Əmək yarmarkasında 3-ü dövlət, 12-si qeyri-dövlət olmaqla, Sumqayıt şəhərində fəaliyyət göstərən 15 işəgötürən tərəfindən 154 ştat vahidi boş iş yerləri (vakant vəzifələri) təqdim olundu, Sumqayıtın iri müəssisələri olan Sumqayıt Texnologiyalar Parkı, “Azərikimya”İB Sumqayıt Qaz İstismar sahəsi, “SOCAR”-ın karbamid zavodu, Gilan -Tekstil Park, “Qartal Tikinti firması”MMC, “STDC” MMC, “El-Plastik” MMC və digər iri şirkətlər də yarmarka iştirakçılarına vakant iş yerlərini təqdim etdilər.
SDU-nun Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov belə əmək yarmarlarının iş axtaranlarla işəgötürənlərin əlaqələndirilməsi baxımından habelə gənclərin, o cümlədən ali təhsil müəssisələrinin yuxarı kurs tələbələri və məzunlarının əmək bazarına inteqrasiyasının dəstəklənməsi və səmərəli məşğulluğunun təmin olunması baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirdi. Qeyd etdi ki, məzunların işlə təmin olunması məsələsi Sumqayıt Dövlət Universitetinin prioritet istiqamətlərindən biridir. İnanıram ki, hər bir məzunumuz ölkəmizin kadr potensialına öz töhfələrini verəcəkdir.
Sumqayıt şəhər Məşğulluq Mərkəzinin direktor Elxan Bədəlov universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova əmək yarmarkasının keçirilməsinə şərait yaratdığına görə təşəkkürünü bildirdi. Qeyd etdi ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd işadamlarına (sahibkarlara) gələcək kadrların seçiminin aparılmasına köməklik göstərməklə yanaşı, eyni zamanda məzun və tələbələrin ixtisasları üzrə vakant iş yerləri haqqında məlumat almalarına köməklik göstərməkdir.
Məzunlar və sonuncu kurs tələbələri layihə və mərkəzin fəaliyyəti haqqında məlumatlandırıldılar, layihədə iştirak etmək istəyən gənclərin CV-ləri qəbul edildi. Yüzlərlə gənc şirkətlərə iş üçün müraciət etdi, onların bir çoxu müsahibələrə dəvət olundular.

Home | News | JOB FAIR UNDER THE MOTTO “FIRST STEP TO CAREER” AT SSU
Job fair is substantial for employment of youth and their integration into job market. For this reason, job fair under the motto “First step to career” was held on September 28 at Sumgayit State University with organization of Sumgayit city Employment Center of State Employment Service under Ministry of Labor and Social Protection of People of the Republic of Azerbaijan.
154 vacant places were presented by 15 institutions functioning in Sumgayit city, 3 of them are state, 12 private institutions. The big enterprises of Sumgayit: Sumgayit Technologies Park, “Azerchemistry” PU Sumgayit gas exploitation area, Carbamide factory of “SOCAR”, Gilan Textile Park, “Qartal Construction Company” LLC, “STDC” LLC, “El-Plastic” LLC and other companies presented job vacancies to fair attendees.
Vice-rector on Humanitarian Issues of SSU docent Ramiz Huseynov notified that such job fairs are of great importance for connecting job seekers and employers, supporting integration of senior students and graduates of higher education institutions into job market and providing effective employment. He noted that employment of graduates is one of the priorities of Sumgayit State University. “I believe that every graduate of our university will contribute to cadre potential of our country,” he said.
Director of Sumgayit city Employment Center Elkhan Badalov expressed his gratitude to Rector of University Professor Elkhan Huseynov for creating circumstances to hold the fair. He highlighted that the aim of holding the event is to support businessmen (entrepreneurs) to choose future cadres for their enterprise and along with it support the graduates and students to get information about vacancies on their specialties.
Graduates and senior students were informed about the project and activity of the Center; CVs of the students, who want to participate in the project, were taken. Hundreds of youth applied for job to the companies, most of them were invited to interviews.