Əsas səhifə | Xəbərlər | Alimlərimiz Xəzəryanı Ölkələrin Dövlət Universitetləri Assosiasiyasının XXI baş Assambleyasında iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 01 Oktyabr 2018 14:23
Alimlərimiz Xəzəryanı Ölkələrin Dövlət Universitetləri Assosiasiyasının XXI baş Assambleyasında iştirak etdilər
Sentyabrın 25- dən 26-dək Qazaxıstan Respublikasının Atırau Dövlət Neft və Qaz Universitetində  Xəzəryanı Ölkələrin Dövlət Universitetləri Assosiasiyasının XXI Baş Assambleyası keçirildi.
Assambleyanın işində Qazaxıstan, İran İslam Respublikası, Rusiya Federasiyası, o cümlədən ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrindən - Sumqayıt Dövlət Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universitetinin nümayəndələri iştirak etdilər.
X.Dosmuxamedov adına Atırau Dövlət Universitetinin rektoru, Xəzəryanı Ölkələrin Dövlət Universitetləri Assosiasiyasının Prezidenti professor Abzala Taletanov çıxış edərək qonaqları salamladı, Assambleya çərçivəsində görülən işlərdən bəhs etdi və Atırau vilayətinin akimi (qubernatoru) Nurlan Noqayevin müraciətini səsləndirdi.
İclasda assosiasiyanın cari məsələləri müzakirə olundu, ölkələrin koordinator  nümayəndələrinin, dəyirmi masa iştirakçılarının məruzələri dinlənildi, Assosiasiyanın  2017-2018-ci il üçün işinin nəticələri müzakirə olundu və Assosiasiyanın işinə gənclər, gənc alimlər və tələbələrin cəlb olunmasının vacibliyi vurğulandı.
Sonra Assosiasiyanın icraçı direktorunun hesabatı dinlənildi, Xəzəryanı ölkələrin ali təhsil müəssisələrinin və elmi təşkilatlarının fəaliyyətlərinin aktual problemləri müzakirə olundu və 2018-2019-cu il üçün Assosiasiyanın prezidenti Atırau Dövlət Neft və Qaz Universitetinin rektoru professor Ali Abişevin seçilməsi, 2019-cu ilin oktyabr ayında Assosiasiyanın XXII Baş Assambleyasını Gilan Universitetinin bazasında keçirilməsi, 2020-ci ilin oktyabr ayında Assosiasiyanın XXIII Baş Assambleyasının Kalmık Dövlət Universitetinin bazasında keçirilməsi, İkili diplom proqramlarının yaradılması prosesinin tezləşdirilməsi, Virtual əməkdaşlıq formalarının tətbiqi, o cümlədən təhsil, elm, mədəniyyət, tolerantlıq, multikulturalizm sahəsində onlayn mühazirələrin keçirilməsi, 2018-2019-cu ilin Elm ili adlandırılması, Atırau Dövlət Neft və Qaz Universitetinə Assosiasiyaya daxil olan universitetlər ilə birgə Assosiasiyanın Elmi tədqiqatlar Proqramının tərtib edilməsi, XXII Baş Assambleyada təqdim edilməsi, Assosiasiyanın nəzdində Elmi tədqiqatların Gənclər ofisinin yaradılmasına dair hazırlıqlar aparılması, qarşılıqlı əlaqə mexanizmi və əsasnaməsinin hazırlanması məsələlərinin həyata keçirilməsi qərara  alındı.
Qeyd edək ki,Assambleyanın işində universitetimizi Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov və Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov təmsil etdilər.

Home | News | OUR SCHOLARS TOOK PART AT XXI GENERAL ASSEMBLY OF ASSOCIATION OF STATE UNIVERSITIES OF CASPIAN COUNTRIES
Yerləşdirilmə tarixi : 01 October 2018 14:23
OUR SCHOLARS TOOK PART AT XXI GENERAL ASSEMBLY OF ASSOCIATION OF STATE UNIVERSITIES OF CASPIAN COUNTRIES
On September 25-26, XXI General Assembly of Association of State Universities of Caspian countries was held at Atyrau State University of Petroleum and Gas of Kazakhstan Republic.
The representatives of universities of Kazakhstan, Iran Muslim Republic, Russian Federation, as well as Azerbaijan – Sumgayit State University, Baku State University, Azerbaijan Technical University took part in the Assembly work.
Rector of Atyrau State University named after Kh. Dosmukhamedov, president of Association of State Universities of Caspian countries Professor Abzala Taletanov made welcome speech, spoke about works done within the Assembly and sounded the appeal of governor of Atyrau region Nurlan Nogayev.
Current issues of the Association were discussed, the reports of coordinator representatives of the countries and round table participants were heard in the meeting. And also the work results for 2017-2018 of Association were debated and significance to attract young scholars and students to the work of Association is emphasized.
Afterwards, the report of executive director of Association was listened, actual problems of activity of higher education institutions and scientific organizations were discussed. The following decisions were made in the meeting: election of Professor Ali Abishev, the rector of Atyrau State University of Petroleum and Gas as the president of Association for 2018-2019, holding XXII General Assembly of Association at base of Gilan University in October, 2019, holding XXIII General Assembly at the base of Kalmik State University in October, 2020, accelerating the process of creating dual diploma programs, application of virtual cooperation forms, holding online lectures in the area of education, science, culture, tolerance and multiculturalism, calling 2018-2019 the year of Science, compiling Scientific research Program of Association together with member universities and presenting it at XXII General Assembly, preparing for instituting Youth office of Scientific researches under the Association, establishing its interaction mechanism and preparing its regulations.
Vice-rector on Humanitarian issues docent Ramiz Huseynov and head of the Department of Electromechanics docent Turgay Huseynov represented our university in the Assembly.