Əsas səhifə | Xəbərlər | Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının əməkdaşları konfransda iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Oktyabr 2018 11:42
Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının əməkdaşları konfransda iştirak etdilər
Oktyabrın 2-də Bakıda Dünya Bankı, eləcə də Azərbaycan Mühasiblər və Risk Peşəkarları Assosiasiyasının  təşkilatçılığı ilə "Azərbaycanda mühasibat uçotu üzrə yeni standartların tətbiqi: problemlər və perspektivlər" mövzusunda konfrans keçirildi.
Konfransda Dünya Bankının Azərbaycandakı ofisinin rəhbəri Navid Həsən Naqvi mühasibat uçotu üzrə yeni standartların ölkədə tətbiqinin əhəmiyyətindən danışdı.
Maliyyə Nazirliyinin şöbə müdiri Firuzə Abdullayeva isə bildirdi ki, son illər mühasibat uçotu üzrə yeni standartların tətbiqi üçün bir sıra qanunlara dəyişiklik edilib: "Düşünürəm ki, bu dəyişikliklər xarici investisiyalara tələbatın olduğu dövrdə ölkəyə sərmayə cəlb edilməsinə şərait yaradacaq".
Sonra konfrans bölmələr üzrə işini davam etdirdi.
Konfransda “Mühasibat uçotu haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda nəzərdə tutulan dəyişikliklər və bu dəyişikliklərə rahat keçidin təmin olunması, bu sahədə mövcud olan beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, problemlərin aradan qaldırılması və mühasib peşəsinin gələcək perspektivləri müzakirə olundu.
Qeyd edək ki, universitetimizi İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının baş müəllimi Mehman Əhmədzadə və assistent Şəlalə Məmmədova təmsil etdilər.

On October 2, the conference was held entitled “Application of new standards on Accounting in Azerbaijan: problems and perspectives” organized by World Bank and Azerbaijan Accountants and Risk Specialists Association.
Chairman of World Bank office in Azerbaijan Navid Hasan Nagvi spoke about the significance of application of new standards on accounting in the country.
Department head of Ministry of Finance Firuza Abdullayeva notified that some laws were amended for application of new standards on accounting recently. She noted: “I think that these changes will contribute to attract foreign investment to the country”.
Afterwards, the conference went on with sections.
The amendments intended in the law of the Republic of Azerbaijan “About accounting” and providing easy passage to these amendments, learning international experience existing in this field, eliminating problems and future perspectives of the profession of accountant were discussed in the conference.
Senior lecturer of the Department of Finance and Accounting of the Faculty of Economics and Management Mehman Ahmadzade and assistant Shalala Mammadova represented our university in the conference.