SDU XII Azərbaycan Beynəlxalq Təhsil sərgisində təmsil olundu
Ölkəmizdə təhsilin inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atılır, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamları əsasında geniş tədbirlər həyata keçirilir. Müasir dünyada təhsil gündən-günə həlledici faktora çevrilir. Çünki məhz təhsilin inkişafı ölkənin dünyada nüfuzunun artması ilə birbaşa bağlıdır. Bu səbəbdən də elm və təhsil sahəsində inteqrasiyanın gücləndirilməsi, təcrübə mübadiləsinin aparılması, əməkdaşlıq və tərəfdaşlığın inkişafı üçün böyük imkanlar prioritet məsələlərdəndir. Bütün bunlar Azərbaycan elminin və təhsilinin dünya elm-təhsil sisteminə inteqrasiyasını təmin edir. Prezident cənab İlham Əliyevin simasında regionun və dünyanın ən dinamik inkişaf edən dövləti kimi məntiqi davamını tapan inteqrasiya prosesləri ölkəmizin yüksəlişinə təkan verərək böyük perspektivlərə yol açır. Ölkəmiz istənilən beynəlxalq arenalarda elm, təhsil, iqtisadiyyat, mədəniyyət və digər sahələr üzrə öz sözünü deyir, nailiyyətlər əldə edir. Hər il olduğu kimi, bu il də oktyabrın 11-də Bakı Ekspo Mərkəzində Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, “Caspian Event Organisers” (“CEO”) şirkətinin təşkilatçılığı ilə XII Azərbaycan beynəlxalq təhsil sərgisinin (“Education 2018”) açılışı oldu.
Sərginin açılış mərasimində Təhsil naziri cənab Ceyhun Bayramov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinin rəhbərləri, müxtəlif təhsil xidmətləri göstərən qurumların nümayəndələri iştirak etdilər.
Tədbirdə çıxış edən Təhsil naziri cənab Ceyhun Bayramov vurğuladı ki, “Uşaqların gələcəyinə sərmayə” devizi altında təşkil edilən sərgi dünyanın 12 ölkəsindən 130-dan çox iştirakçını bir araya gətirdi. Təhsil Nazirliyinin son illərdə təhsilin inkişafı sahəsində həyata keçirdiyi islahatların ayrı-ayrı pavilyonlarda əksini tapdığını vurğulayan nazir sərginin ziyarətçilər üçün faydalı olacağına əminliyini bildirdi. Cənab Ceyhun Bayramov qeyd etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın imzalanmasından ötən 5 il ərzində təhsilin müxtəlif pillələrinə aid istiqamətlər üzrə mühüm dövlət sənədləri qəbul edildi və layihələr həyata keçirildi. Sərgidə ölkənin bir sıra aparıcı ali təhsil müəssisələrinin də iştirak etdiyini bildirən Təhsil naziri diqqətə çatdırdı ki, son dövrlərdə ali təhsilin əhatəlilik səviyyəsi əhəmiyyətli şəkildə artıb. Belə ki, 2018-2019-cu tədris ili üzrə qəbul imtahanlarının nəticələrinə əsasən əvvəlki illərlə müqayisədə rekord sayda - 41 min abituriyent tələbə adını qazanıb, 500 və daha artıq bal toplayan məzunlardan 2090-ı müəllimlik ixtisasını seçib.
“Caspian Event Organisers” şirkətinin region üzrə direktoru Edvard Stroun artıq ənənəvi olaraq hər il keçirilən sərginin maraqla qarşılandığını, ziyarətçilərə təhsil müəssisəsi seçməkdə geniş imkan yaratdığını dedi.
Sonra 3 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin dərnək üzvləri çıxış etdilər, iştirakçılar sərgi ilə tanış oldular. Ötən illərlə müqayisədə Təhsil Nazirliyi sərgidə geniş pavilyonda təmsil olundu. Sərgidə iştirakçılara “Məktəbə hazırlıq”, “Olimpiadalara Hazırlıq Mərkəzi”, “Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi”, “Təhsil” Respublika İdman Mərkəzi”, “Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi”, “SABAH qrupları”, “İçərişəhər Ənənəvi İncəsənət Mərkəzi”, “Sağlam təhsil-sağlam millət”, “Maarifçi” Tələbə Kredit Fondu”, “Məktəblinin dostu”, “Modul tipli məktəblər”, “İT STEP”, “Media Mərkəz -Təhsil TV” və digər stendlər təqdim edildi.
Nazir cənab Ceyhun Bayramov sərgidə nümayiş olunan stendlərlə, o cümlədən Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elekteoenergetika fakültəsinin hazırladığı “Elektrik aparatları” fənnindən laboratoriya stendi, Mühəndislik fakültəsinin “Universal stend” adlı labaratoriya qurğusu, Kimya və biologiya fakültəsinin Natrium Hipoxlorit alınması üçün “Universal elektroliz qurğusu”, eyni zamanda universitetin tədris və elmi fəaliyyətini özündə əks etdirən kitablar, bukletlər və materiallarla tanış oldu. Universitetdə aparılan elmi-tədqiqat işləri və onların nəticələri haqqında ətraflı məlumat verildi. Nazir rektor professor Elxan Hüseynova Sumqayıt Dövlət Universitetinin təqdim etdiyi stend barədə müsbət fikir söylədi. Qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti sərgidə uğurla təmsil olunub. Rektor professor Elxan Hüseynov son illər Təhsil Nazirliyi tərəfindən gerçəkləşən genişmiqyaslı layihələrin, təşkil olunan bu tipli sərgilərin ölkəmiz və elmimiz üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını, həmçinin elmi nailiyyətlərin təbliğində önəmli yer tutduğunu vurğuladı. Azərbaycan elminin inkişafına böyük töhfə verəcəyinə əminliyini bildirdi.
Qeyd edək ki, üç gün davam edəcək XII Beynəlxalq Təhsil Sərgisinə giriş yuxarı sinif şagirdləri, valideynlər, müəllim və tələbələrə açıq olacaq.

Substantial strides are made towards advancement of education in our country, extensive works are carried out on the basis of Orders of President of the Republic of Azerbaijan. Education becomes a main factor in modern world day after day. Since development of education is directly connected with increase of country’s prestige in the world. For this reason, strengthening the integration in the field of science and education, conducting experience exchange, creating great opportunities for the improvement of partnership and cooperation are among priority tasks. All these factors ensure integration of Azerbaijani education and science into world education system. Integration processes directed by President Ilham Aliyev led to advancement and progress of the country. The country gains achievements in any international arena on science, education, economics, culture and other fields. On October 11, XII Azerbaijan International Education Exhibition (Education 2018) kicked off in Baku Expo Center by support of Ministry of Education and organization of Caspian Event Organizers Company (CEO).
Minister of Education Jeyhun Bayramov, Department head of Humanitarian Policy Issues of President Administration of Azerbaijan Republic Farah Aliyeva, heads of higher and secondary education institutions, representatives of bodies with different educational services took part in opening ceremony of the exhibition.
Speaking in the event, Minister of Education Mr. Jeyhun Bayramov emphasized that the exhibition, which is organized under the motto “Invest in the future of the children” brings together more than 130 participants from 12 countries. He expressed his assurance on the usefulness of the exhibition for visitors. Jeyhun Bayramov notified that over the past 5 years since the signing of the "State Strategy for the Development of Education in the Republic of Azerbaijan" signed by President Ilham Aliyev, important documents have been adopted and projects carried out in various sectors of education. Emphasizing participation of number of higher education institutions of the country, the Minister pointed out that the scope of higher education has been significantly increased recently. So, 41000 entrants were admitted to universities in 2018-2019 academic year, 2090 entrants with more than 500 score have chosen the specialty of teacher.
In his remarks, Regional Director of Caspian Event Organizers Edward Stroun described the education exhibition as a great opportunity for visitors to choose an educational institution they want to study at.
Circle members of Children-Youth Development Center № 3 presented their performance; the attendees got acquainted with the exhibition. Compared with previous years, the stands of Ministry of Education cover a larger space this year, featuring “Preschool Learning”, “Olympic Training Center”, “State Agency for Vocational Education”, “Tahsil” Republican Sport Center, “Children-Youth Development Center “, “SABAH Groups”, “Ichari Shahar Traditional Art Center”, "Healthy Education ̶ Healthy Nation", “Maarifchi” Student Loan Fund", “A pupil’s friend”, “Modular schools”, “IT STEP” and “Media Center – Education TV”.
Minister of Education Mr. Jeyhun Bayramov got acquainted with stands presented in the exhibition, as well as with stands of Sumgayit State University: laboratory stand of “Electrical devices” subject prepared by Faculty of Physics and Electroenergetics, laboratory device “Universal Stand” by Engineering Faculty, “Universal electrolysis device” for acquiring Natrium hypochlorite by Chemistry and Biology Faculty and books, booklets and materials about scientific and teaching activity of the university. He expressed his positive opinion about the stand to Rector Professor Elkhan Huseynov and noted that Sumgayit State University was successfully represented in the exhibition. In his turn the Rector mentioned that the projects implemented by Ministry of Education are of great importance for our country and education and will contribute to advancement of Azerbaijani science.
Entrance to the three day Education exhibition will be open for students of upper grades, students, parents and teachers.