Oktyabrın 15-də Sumqayıt Dövlət Univeristetində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun lektorlar qrupunun üzvü, rusiyalı politoloq və hüquqşünas alim Oleq Kuznetsov “Erməni millətçiliyi və alman nasizmi arasında ideoloji bağlantı”mövzusunda mühazirə oxudu.
Bilik Fondunun və Sumqayıt İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş tədbirdə universitetin professor-müəllim, tələbə heyəti, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov və Bilik Fondunun əməkdaşları iştirak etdilər.
Tədbirdə univeristetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov, Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov çıxış edərək qonaqları salamladılar, Azərbaycan-Rusiya dostluğunun tarixindən və bu günkü elmi, iqtisadi, siyasi, mədəni əməkdaşlığından danışdılar, erməni terrorizminin xalqımıza qarşı törətdiyi cinayətlər barədə həqiqətlərin dünyaya çatdırılmasının vacibliyindən bəhs etdilər və erməni terroru haqqında həqiqətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırdığına, xalqımıza qarşı törədilən cinayətləri əhatəli işıqlandırdığına görə Oleq Kuznetsova dərin təşəkkürlərini bildirdilər. Rusiyalı alimin azərbaycanlıların haqq səsinə səs verməsinin xalqların dostluğunun nümunəsi olduğunu vurğuladılar.
Rusiyalı alim-tarixçi Oleq Kuznetsov yenidən Sumqayıt Dövlət Universitetində olmağından məmnunluğunu ifadə etdi, qeyd etdi ki, belə görüşlərin mütəmadi keçirilməsində məqsəd gənclərdə erməni vandalizminin işğalçılıq siyasətinin mahiyyətini açmaqdır. Görüşdə tarixçi alim erməni terrorizminin yaratdığı bəşəri faciələrdən, Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi soyqırımından geniş söhbət açaraq apardığı araşdırmada erməni terrorunun tarixi, mahiyyəti barədə geniş faktlar əldə etdiyini, ermənilərin 1988-1994-cü illərdə Azərbaycanda həyata keçirdikləri terror aktlarını dərindən araşdırdığını bildirdi. Oleq Kuznetsov onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin üzərindən məxfilik qrifi götürülmüş arxiv materialları sovet dövlət təhlükəsizliyi orqanlarında Ermənistanda nasizm ideologiyasının mövcudluğunu təsdiq edən sənədlərin olduğunu üzə çıxarıb: “Erməni millətçiliyi və onun daşıyıcısı “Daşnaksütun” partiyası 1930-cu illərin ortalarınadək SSRİ dövlət təhlükəsizliyi orqanları tərəfindən ideoloji düşmən kimi qəbul edilib. Hələ o zaman daşnaklar nəzarət altında saxlanılırdı, daha fəal üzvlər isə hətta sürgün edilirdi”. Tarixçi vurğuladı ki, Rusiya Dövlət Arxivinin SSRİ Daxili İşlər Xalq Komissarlığı fondunda Almaniya ordusunun əsir əsgərlərinin erməni millətçilərinin Üçüncü reyxə xidmət üçün cəlb olunması ilə bağlı dindirilməsi materialları yer alıb: “Onlardan biri nasist Almaniyasının Baş Təhlükəsizlik İdarəsinin agenti, əslən Şamaxıdan olan və müharibəyə qədər Avstriyada yaşamış Peter Kamsarakyan olub. Sovet xüsusi xidmətləri üçün Kamsarakyan informasiya mənbəyi kimi vacib əhəmiyyət daşıyırdı, ona görə də onun işinə SSRİ Daxili işlər naziri general-polkovnik Kruqlov bilavasitə nəzarət edirdi. 1948-ci ilin noyabrında “tam məxfi” qrifi altında onun imzası ilə cəmi altı nüsxədə Stalin, Molotov, Beriya, Malenkov və digər rəsmilərin adına arayış tərtib olunmuşdu”.
Çıxışının sonunda siyasi analitik Oleq Kuznetsov real faktlara əsaslanaraq işğalçı erməni faşizminin insanlığa qarşı törətdiyi vəhşiliyi ifşa etmək məqsədilə keçirilən görüşün baş tutması üçün universitet rəhbərliyinə xüsusi təşəkkürünü bildirdi. Mühazirədən sonra diskussiya şəkilində müzakirələr aparıldı.

SSU HOLDS THE MEETING WITH RUSSIAN SCHOLAR, HISTORIAN OLEG KUZNETSOV
On October 15, Russian political scientist and lawyer, member of lectors group of Knowledge Foundation under President of Azerbaijan Republic Oleg Kuznetsov delivered lecture on “Ideological connection between Armenian nationalism and German Nazism” at Sumgayit State University.
Professor-teaching and student staff of the university, also vice-rector on Science and Innovations professor Ramazan Mammadov, vice-rector on Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov and personnel of Knowledge Foundation took part in the event, which was co-organized by Knowledge Foundation and Executive Power of Sumgayit city.
Professor Ramazan Mammadov and docent Ramiz Huseynov greeted the guests and spoke about the history of Azerbaijani-Russian friendship and present scientific, economic, political and cultural cooperation. They emphasized the significance of spreading the truth to the world about crimes of Armenian terrorists committed against our nation, as well as expressed their gratitude to Oleg Kuznetsov for dissemination of information on Armenian terrors to world community. They notified that the activity of Russian scholar is the sample of friendship of two nations.
Russian scientist-historian Oleg Kuznetsov expressed his satisfaction on visiting Sumgayit State University again and noted that the purpose of holding such meetings regularly is to display the content of expansionist policy of Armenian vandalism to young people. He widely spoke about tragedies committed by Armenians and genocide against Azerbaijani people and noted that he had gained extensive facts about history and essence of Armenian terror while researching terror acts carried out in Azerbaijan in 1988-1994. Oleg Kuznetsov noted that archive materials of Azerbaijan State Security Service revealed the documents about existence of Nazism ideology in Armenia at soviet state security bodies: “Armenian nationalism and its “Dashnaksutun” party were accepted as an ideological enemy by USSR state security organs till 1930s. Dashnaks were kept under control in those years, more active members were even exiled.” The historian emphasized that there are materials about Armenian nationalists that they served to third Reich of Germany. He said: “One of them was agent of General Security Office of Nazi Germany, who was originally from Shamakhi, Peter Kamsarakyan. He was important as an information source for soviet special services, therefore minister of internal affairs of USSR, general-colonel Kruglov directly controlled his work.”
At the end of his speech, political analyst Oleg Kuznetsov expressed his gratitude to university administration for the meeting, which was held for disclosing atrocity of Armenian invaders against humanity.