18 oktyabr – Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpası günü münasibəti ilə elmi-praktik konfrans keçirildi
Oktyabrın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 18 oktyabr – Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpası günü münasibəti ilə elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq Azərbaycan xalqının ən əlamətdar tarixi hadisənin, öz dövlət müstəqilliyini bərpa etməsinin 27-ci ildönümü münasibəti ilə tədbir iştirakçılarını təbrik etdi, Müstəqillik Gününün yaranma tarixindən, xalqın müstəqillik uğrunda gərgin mübarizəsindən danışdı. Bildirdi ki, 1991-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan Ali Soveti “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı”nı qəbul etməklə xalqımızın uzun illərdir yaşatdığı istiqlal ideyasını reallaşdırdı. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin təməlləri üzərində 1991-ci ildə yenidən müstəqil Azərbaycan dövləti yarandı. Rektor onu da vurğuladı ki, müstəqilliyi qoruyub saxlamaq onu qazanmaqdan qat-qat çətindir. Azərbaycan bir əsrdə iki dəfə müstəqillik əldə etmək, özünün suveren dövlətini yaratmaq imkanı qazandı. Təəssüf ki, birinci imkan xarici müdaxilə, daxili çəkişmələr və beynəlxalq təminatın olmaması səbəblərindən itirildi. 1918-ci ildə qurulmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay yaşadı. İkinci tarixi imkan bir də 70 il sonra yarandı. Sovet imperiyasının dağılması Azərbaycan xalqına öz milli müstəqilliyini bərpa etmək imkanı verdi. 1991-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sessiyasında "Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı" qəbul olundu. Bu mühüm tarixi sənədlə xalqımız uzun illərdən bəri həsrətində olduğu azadlığına qovuşdu. Müstəqilliyi elan etmiş Azərbaycan Respublikası çox mürəkkəb tarixi şəraitdə fəaliyyət göstərməyə başladı, müstəqilliyin ilk illərində xalqımız yenidən onu itirmək təhlükəsi ilə üzləşdi. Bir tərəfdən Ermənistan silahlı qüvvələrinin təcavüzü nəticəsində geniş miqyas almış Qarabağ müharibəsi, digər tərəfdən dövlət rəhbərliyində olan səriştəsiz adamların yeritdikləri səhv siyasət və daxildə gedən siyasi çəkişmələr, seperatçılar hərəkatı müstəqilliyin beşiyindəcə boğulması təhlükəsini reallaşdırırdı. Böyük siyasi təcrübəyə malik olan Heydər Əliyevin ölkədə hakimiyyətə qayıdışı ilə bu təhlükə sovuşdu. Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini təhlükədən qurtardı. Bir sözlə Azərbaycanın suveren dövlət kimi mövcud olması tarixi zərurətdən irəli gələn hadisə idisə, Azərbaycanın müstəqilliyi, əbədiliyi və dönməzliyi ümummilli lider Heydər Əliyevin adı və fəaliyyəti ilə bağlı olan müasir tariximizin danılmaz faktıdır. Bu gün böyük şəxsiyyətin siyasi xəttini uğurla davam etdirən ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlət müstəqilliyimiz daha da möhkəmləndi, ölkəmiz böyük inkişaf yolu keçdi.
Konfransda Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosentləri Bəhram Məmmədli “Azərbaycan Respublikasını dövlət müstəqilliyinə aparan tarixi yol və müstəqilliyin bərpası”, Elmar Xəlilov “AXC–Müsavat hakimiyyəti və Azərbaycan torpaqlarının işğalı”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Heydər Əliyev və müstəqil Azərbaycan Respublikasında dövlət quruculuğu məsələləri”, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının dosenti Əminə Həsənova “2003-2018-ci illər Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsində yeni mərhələdir”, həmin kafedranın müəllimi Günel Adıgözəlova “Müstəqil Azərbaycan Respublikasında elmin, təhsilin və mədəniyyətin inkişafı” mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər. Natiqlər 27 il əvvəl Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini bərpa etməsinin tarixi əhəmiyyətindən, həmçinin müstəqil Azərbaycan Respublikasının keçdiyi şərəfli yoldan, ulu öndər Heydər Əliyevin və onun siyasi davamçısı Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkə həyatının bütün istiqamətlərində, o cümlədən elm sahəsində qazanılan uğurlardan, ölkəmizin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən bəhs etdilər. Qeyd etdilər ki, Ulu Öndərin ölkə rəhbərliyinə qayıdışından sonra Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin əbədiliyi və dönməzliyi təmin edildi, respublikamız yeni inkişaf dövrünə qədəm qoydu.
Qeyd edək ki, universitetin bütün fakültələrində Müstəqillik gününə həsr olunmuş tədbirlər təşkil olundu.

Home | News | SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE ON OCCASION OF OCTOBER 18 – INDEPENDENCE DAY OF AZERBAIJAN
Yerləşdirilmə tarixi : 17 October 2018 15:57
SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE ON OCCASION OF OCTOBER 18 – INDEPENDENCE DAY OF AZERBAIJAN
On October 17, scientific-practical conference on occasion of October 18 – restoration day of state sovereignty of Azerbaijan was held at Sumgayit State University.
Rector of university Professor Elkhan Huseynov opened the conference with welcome speech and congratulated participants on occasion of 27th anniversary of remarkable historical event, restoration of state sovereignty by Azerbaijani people. He spoke about history of Independence Day and intense struggle of people for independence. Rector said: “Supreme Soviet of Azerbaijan adopted constitution Act on “State independence of Azerbaijan Republic” on October 18, 1991 and realized independence idea of the nation. Sovereign Azerbaijan was established on the base of Azerbaijan Democratic Republic in 1991. To preserve the independence is more difficult than to gain it. Azerbaijan gained the chance to be sovereign twice in one century. Unfortunately, first chance was lost because of external intervention, internal disputes and absence of international assurance. Azerbaijan Democratic Republic, which was built in 1918, could live only 23 months. Second historical opportunity came only after 70 years. Collapse of Soviet empire gave the opportunity to Azerbaijani people to restore its national independence. “Constitution Act on State Independence of Azerbaijan Republic” was adopted in the session of Supreme Soviet of Azerbaijan Republic on October 18, in 1991. Our nation reached to freedom with this historical document. The Republic began to function in a complicated historical situation. However, occupation of 20 percent of our lands by Armenians, economic crisis, power struggle of some politicians threatened our sovereignty. Advent of Heydar Aliyev to power saved state independence. State sovereignty strengthened under the leadership of President Ilham Aliyev, who is continuing political way of National leader.
The following people delivered speech in the conference accordingly: docent of Department of Azerbaijan and Eastern European nations’ history Bahram Mammadli – “Historical way leading the Republic of Azerbaijan to state sovereignty and restoration of independence”; docent Elmar Khalilov –“ADR-Musavat Administration and occupation of Azerbaijani lands”; head of Department of Azerbaijan and Eastern European nations’ history Professor Shirkhan Salimov –“Heydar Aliyev and statehood issues in independent Azerbaijan Republic”; docent of Department of Philosophy, sociology and political studies Amina Hasanova –“2003-2018 years is a new stage in strengthening state independence of the Republic of Azerbaijan”; lecturer of the same department Gunel Adigozalova –“Development of science, education and culture in independent Azerbaijan Republic”. The speakers spoke about historical significance of restoration of state sovereignty of Azerbaijan 27 years ago, and also glorious way that Azerbaijan Republic has passed; gained achievements in all fields under the administration of Heydar Aliyev and his political successor President Ilham Aliyev and the works carried out for advancement of the country. They emphasized that after the advent of Great leader to power, eternity and steadfastness of statehood was ensured.
It should be noted that the events, dedicated to Independence Day were organized in all faculties of the university.