Hörmətli KİV nümayəndələri...
Dünən bəzi xəbər saytlarında “Sumqayıt Dövlət Universitetində tələbələrə saqqal qadağası qoyuldu” başlığı altında informasiya yayımlanmışdı.
Regionun və respublikamızın nüfuzlu ali təhsil müəssisəsi olan Sumqayıt Dövlət Universiteti bu gün təkcə maddi-texniki bazası, yetişdirdiyi mütəxəssislərlə deyil, həm də mükəmməl kadr potensialı ilə nüfuz sahibidir. Qeyd edək ki, düzgün qurulmuş təhsil siyasəti və onun başlıca istiqamətləri müasir Azərbaycan cəmiyyətinin bütün sahələrini əhatə edir. Gələcəyi təmin etmək, Azərbaycan təhsilinin milli və bəşəri ənənələr üzərində inkişafının əsas perspektivlərini müəyyənləşdirib həyata keçirmək istiqamətində ali təhsil müəssisələrinin üzərinə çox şərəfli və məsuliyyətli vəzifələr düşür. Ali təhsil müəssisələrinin vəzifəsi təkcə peşəkar kadrlar yetişdirmək deyil, həm də sözün həqiqi mənasında dövlətinə, millətinə layiqli vətəndaşlar yetişdirməkdir. Bu zaman universitetin qarşısına qoyduğu ən böyük vəzifələr həm də təlim-tərbiyə işini yerinə yetirməkdir. Bu vəzifələrin həyata keçirilməsində respublikamızın bütün ali təhsil ocaqları kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetinin də özünəməxsus yeri və dəsti-xətti vardır.
Bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti tələbələrə bilik, savad verməklə yanaşı, onlarda estetik zövqün formalaşmasına da xüsusi diqqət yetirir. Çünki əsl tələbə yüksək insani əxlaqa, mədəniyyətə malik olmalı, xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinin daşıyıcısı olmaqla yanaşı, onları gələcək nəsillərə ötürməyi də bacarmalıdır! Bir sözlə, tələbə çalışqan, intizamlı olmaqla yanaşı, xarici görkəminə, geyiminə xüsusi fikir verməli, gigiyenik qaydalara əməl etməli, tələbə oğlanların üzü həmişə təraşlı və səliqəli olmalıdır. Ali təhsil müəssisələri gələcəyin ictimai xadimini, müəllimini, həkimini, mühəndisini və s. yetişdirir. Bu səbəbdən də tələbələr geyimi ilə tərbiyəvi örnək təsiri göstərməyə çalışmalı, digər gənclərimizə nümunə olmalıdırlar. Bütün bunlar onların vətənimizin keşiyində duracaq əsgər kimi formalaşmasında da bir məktəbdir.
KİV nümayəndələrinin diqqətinə çatdırmaq istərdik ki, bir neçə tələbənin gileyini bu qədər qabardıb ictimailəşdirməkdənsə, universitetdə tələbələr üçün yaradılmış yüksək səviyyəli şəraiti qələmə almaq daha məqsədəuyğun olardı. Biz sizə SDU-da yaradılmış tədris və elmi-tədqiqat laboratoriyaları, tələbələrin dil biliklərini təmannasız artırmaq üçün təşkil olunmuş Linqvistik Mərkəzi, auditoriyalarda yeni quraşdırılmış “ağıllı lövhələr”i, universitetin bütünlüklə internet şəbəkəsinə qoşulmasını, elektron kitabxananı, tələbələrin elmi potensialının üzə çıxarılması üçün universitetin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin fəaliyyətni qələmə almağı məsləhət görərdik.
Bu gün SDU-nun tələbələri bütün ezamiyyət xərcləri universitet tərəfindən ödənilməklə xarici ölkələrdə keçirilən beynəlxalq konfranslarda fəal iştirak edirlər.
Tələbələrimiz asudə vaxtının səmərəli keçirilməsi üçün onlar arasında “Ən yaxşı məqalə müsabiqəsi”, ölkəmizin ali məktəb tələbələri arasında keçirilən “Breyn rinq”, “Azərbaycanı tanıyaq”, “Nə?, harada?, nə zaman? və “Xəmsə” kimi bilik yarışlarına, Şən və Hazırcavablar Klubunun müsabiqələrinə cəlb olunur, uğurla çıxış edərək layiqli yerlər tuturlar.
Universitetimizdə həmçinin idman sahəsinə də xüsusi diqqət göstərilir. Burada idman zalı, süni örtüklü futbol, voleybol, badminton və basketbol meydançaları, stolüstü oyunlar üçün köşklər yaradılmışdır. İdmançı tələbələrimizin respublika, Avropa, Asiya və dünya səviyyəli idman yarışlarında artıq ənənə halını almış uğurları insanda qürur hissi doğurmaya bilməz.
Hörmətli KİV nümayəndələri! Biz sizi bu uğurlardan, qazanılmış nailiyyətlərdən yazmağa dəvət edirik. Toxunduğunuz məsələ isə Sumqayıt Dövlət Universitetində yeni bir hadisə deyil, bu ənənə uzun müddətdir, davam edir, universitetimizdə təhsil alan tələbələr və onların valideynlərinin 90 faizindən çoxu bu məsələdən olduqca məmnundurlar.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində mütəmadi olaraq Açıq qapı günləri keçirilir. Bunlardan biri də oktyabrın 30-da saat 10.00-da olacaq. KİV nümayəndələrini də iştiraka dəvət edirik.

DEAR MEDIA REPRESENTATIVES …
Yesterday the information was posted in some news portals with heading “Sumgayit State University prohibited the students from wearing beard”.
Sumgayit State University, which is the prestigious higher education institution of the region, is recognized not only with its material-technical base and specialists, but also with cadre potential. It should be noted that properly built education policy and its basic directions cover all fields of Azerbaijani society. Higher education institutions bear great responsibility in ensuring the future of the country, determining and realizing main perspectives of advancement of Azerbaijani education. Sumgayit State University has special place and role in carrying out the tasks, like all universities of the Republic.
Sumgayit State University calls attention to forming students’ aesthetic taste, along with teaching and educating them. Since the true student has to own high morality, culture, national and spiritual values of our nation and should be able to convey those values to future generations! The student has to care about his/her appearance, cloth, hygienic rules; the boys have to shave and be tidy. Higher education institution educates public figure, teacher, doctor, engineering, etc. of future. For this reason, the students should be the sample to other youth.
We would like to bring to the attention of Media representatives that it is more expedient to describe created circumstances for students at the university instead of publicizing complaint of some students. We would recommend you to write about teaching and scientific-research laboratories established at SSU, free language courses at Linguistic Center for improving language knowledge of students, “smart boards” in auditoriums, connection of university to internet network, electronic library, the activity of Student Scientific Society for revealing scientific potential of students.
SSU students took an active part in international conferences held in foreign countries by paying all their expenses.
Our students actively participate and are awarded in competitions: “The best article contest”, “Brain ring”, “Let’s get to know Azerbaijan”, “What, where, when” and “Khamsa”, as well as in contests of Club of Funny and Witty.
Our university calls special attention to the field of sports. Gym, football pitch with artificial coating, volleyball, badminton and basketball pitches, places for table games have been set up here. Our sportsmen students took part in sports competitions both in Azerbaijan and foreign countries.
Dear Media representatives! We invite you to write about these gained achievements. The issue, you are dealing with, is not a new event at Sumgayit State University. This tradition is going on for a long time, more than 90 percent of students and their parents are satisfied with this issue.
It is worthy to note that Sumgayit State University regularly holds Open door days. One of them will be held on October 30, at 10.00. We invite Media representatives to attend it.