“BİR” Tələbə-Könüllü proqramının təqdimatı oldu
Oktyabrın 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetində I kurs tələbələri üçün Təhsil Nazirliyinin “BİR” Tələbə-Könüllü proqramının təqdimatı keçirildi.
Tədbiri universitetin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev açaraq “BİR” Tələbə-Könüllü proqramı haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, proqram ölkədə vahid tələbə könüllü bazasının yaradılması, könüllü tələbələrlə işin təşkilinin sistemləşdirilməsi, tələbələrin könüllü fəaliyyətlə məşğul olmalarının stimullaşdırılması məqsədilə Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə yaradılıb. Ölkəmizdə bir çox genişmiqyaslı tədbirlərin təşkilində və həyata keçirilməsində tələbə könüllülər mühüm rol oynayırlar. Proqram gənclərin asudə vaxtlarının maraqlı və səmərəli keçməsinə xidmət edir. Sumqayıt Dövlət Universitetinin könüllü tələblərinin beynəlxalq və ölkədaxili tədbirlərdə fəal iştirakından danışdı və hər bir tələbəni onlar kimi fəal olmağa çağırdı.
Proqramın koordinatoru Ağa Səlimov tələbələrin böyük maraqla qatıldığı təqdimatda iştirakçılara “BİR” Tələbə-Könüllü proqramı, ölkəmizdə könüllülüyün mahiyyəti, proqramın əsas istiqamətləri və proqramın fəaliyyətlərində iştirak imkanları, BİR könüllü olmağın üstünlükləri haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, ölkəmizdə irimiqyaslı tədbirlərin təşkilində və həyata keçirilməsində tələbə könüllülər böyük rol oynayır.
Təqdimatın aparıcısı Əli Faiq Mirzə tələbələri “BİR” Tələbə-Könüllü proqramına qoşulmağa səslədi. Qeyd etdi ki, bu proqram gənclərə beynəlxalq idman yarışlarında və dövlət tədbirlərində yaxından iştirak etmək, tələbəlik həyatını rəngarəng və faydalı keçirmək, yeni dostlar qazanmaq imkanlarını yaradacaq.
Sonra “BİR” Tələbə-Könüllü proqramının 2018-ci il üzrə hesabatı, könüllülərin videoçarxı nümayiş olundu.
Təqdimatın sonunda “BİR” Tələbə-Könüllü proqramı ilə bağlı videoçarx nümayiş etdirildi, maraqlı oyunlar keçirildi, tələbə-gənclərin proqramla bağlı sualları cavablandırıldı. İnteraktiv üsulla keçirilən təqdimatda tələbələr könüllülük haqqında fikirlərini bölüşdü, kreativ təşəbbüslərlə çıxış etdilər.

Home | News | THE PRESENTATION OF “BİR” STUDENT-VOLUNTEER PROGRAM
On October 30, the presentation of “Bir” Student-volunteer program by Ministry of Education was held at Sumgayit State University for I course students.
Head of the Student Trade Unions Committee Nemat Ibayev launched the event and gave information about “Bir” Student-volunteer program. He notified that the program was established with the initiative of Ministry of Education for creating unique student volunteer base, systemizing the organization of the work with volunteer students and stimulating their participation in volunteer programs. Student-volunteers play significant role in organization and implementation of large-scaled events in our country. He spoke about active participation of volunteer students of Sumgayit State University in international and republican events and called every student be active like them.
The coordinator of the program Agha Salimov informed about “Bir” Student-volunteer program, essence of voluntariness in our country, main directions of the program, participation opportunities of program activity and advantages of being volunteer.
The presenter of the presentation Ali Faig Mirza called students to join to “Bir” Student-volunteer program. He pointed out that this program will give a chance to youth to closely participate at international sports contests and state events, to live an advantageous student life and to gain new friends.
Afterwards, the report of “Bir” Student-volunteer program on 2018 and video of volunteers were displayed.
Following the presentation, the video about “Bir” Student-volunteer program was demonstrated, interesting plays were run, and the students’ questions about the program were responded. During the presentations the students shared their thoughts about voluntariness.