Əsas səhifə | Xəbərlər | “Vətəni sevmək və ona layiqli övlad olmaq” mövzusunda tələbələrlə görüş keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 31 Oktyabr 2018 16:42
“Vətəni sevmək və ona layiqli övlad olmaq” mövzusunda tələbələrlə görüş keçirildi
Oktyabrın 31-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Məcburi Köçkün Qadınlar İctimai Birliyi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökümət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının dəstəyi ilə “Vətəni sevmək və ona layiqli övlad olmaq” mövzusunda tələbələrlə görüş keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov açaraq qonaqları salamladı və həyata keçirilən layihənin əhəmiyyətini qeyd edərək belə layihələrin gənclər üçün faydalı olacağını qeyd etdi. Bildirdi ki, bu gün Azərbaycanda həyata keçirilən gənclər siyasətinin, gənclərə göstərilən diqqət və qayğının əsasında ölkəyə layiqli vətəndaş və sağlam nəslin yetişdirilməsi dayanır. Məhz bu səbəbdən bir millətin mövcudluğu üçün sağlam gəncliyin olması vacib şərtdir. Çünki ölkədə dövlətçiliyin, müstəqilliyin daha da möhkəmləndirilməsi, gələcəyin etibarlı təminatı intellektual səviyyəli kadrların yetişdirilməsindən, onların aparıcı qüvvəyə çevrilməsindən asılıdır. Ümummilli lider Heydər Əliyev deyirdi: "Gənclərimiz bizim tariximizi yaxşı bilməlidir, keçmişi yaxşı bilməlidir, dilimizi yaxşı bilməlidir, milli dəyərlərimizi də yaxşı bilməlidir. Milli dəyərlərimizi, milli ənənələrimizi yaxşı bilməyən, tarixi yaxşı bilməyən gənc vətənpərvər ola bilməz. Hər bir gənc vətənpərvər olmalıdır. Vətənpərvərlik, sadəcə, orduda xidmət deyil, vətənə sadiq olmaq, vətəni sevmək, torpağa bağlı olmaq - budur vətənpərvərlik". Çünki vətənpərvər gənc hər bir millətin inkişafının təməl daşıdır.
Məcburi Köçkün Qadınlar İctimai Birliyinin sədri Zərifə Həmzəyeva həyata keçirilən layihə barədə ətraflı məlumat verərək bildirdi ki, artıq bir neçə ildir ki, gənclər, yeniyetmələr və döyüş xəttində yerləşmiş hərbi hissənin şəxsi heyəti arasında “Vətəni sevmək və ona layiqli övlad olmaq” mövzusunda layihə həyata keçirilir. Bu ildən isə “Torpaqlarımızın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmanlıq göstərmiş zabitlərin döyüş yolları ilə bağlı gənclər arasında təbliğat işləri aparmaqla, onlarda vətənpərvərlik ruhunun gücləndirilməsinə dəstək vermək” layihəsini həyata keçirilməyə başlayıb. Layihənin məqsədi gənclər və yeniyetmələrlə torpaqlarımızın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmanlıq göstərmiş zabitlərin görüşünü təşkil etmək, onlara qəhrəmanlıq göstərmiş zabitlərin rəşadətli döyüş yolunu təbliğ etmək və gənclərə vətənpərvərlik hislərini aşılamaqdır.
Görüşdə döyüş iştirakçıları, Vətən uğrunda qəhrəmancasına həlak olmuş şəhidlərimizin doğmaları iştirak edərək Vətən uğrunda canından keçən şəhidlərin qəhrəmanlığından, yurd sevgisindən danışdılar, gənclərimizi Ali Baş Komandanın əmri ilə hər an torpaqlarımızı azad etmək üçün döyüşə hazır olmağa səslədilər.

Home | News | THE MEETING WITH STUDENTS ON “LOVE TO THE HOMELAND AND BEING A WORTHY HUMAN”
On October 31, the meeting was held with the students entitled “Love to homeland and being a worthy human” at Sumgayit State University by Internally Displaced Women Public Unity and Board of State Support to Non-Governmental Organizations under the President of Republic of Azerbaijan.
Vice-rector on Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov launched the event with welcome speech and hailed the guests. He highlighted the significance of the project and benefits of this kind of projects for youth. Shaping worthy citizens and healthy generation stands on the base of care and attention to youth and youth policy, carried out in Azerbaijan. Since strengthening statehood and independence, trustworthy assurance of the future depend on intellectual cadres. National Leader Heydar Aliyev said: “The youth has to know our future, our past, our language, our national values well. The youth who does not know our history, national values and national traditions cannot be a patriot. Every person should be a patriot. Patriotism is not only serving in the army, but also being loyal to homeland, loving it and being close to the land”.
Chairwoman of Internally Displaced Women Public Unity Zarifa Hamzayeva gave wide information about conducted projects and notified that it is about several years that the project on “Love to homeland and being a worthy human” has been held among young people, teenagers and personal staff of military unit, located in the battle line. But this year the project “Extending support for strengthening patriot spirit of youth, by conducting promotion works among them about battle path of officers, who were heroes of combats for the liberation of our lands” was held. The object of the project is to organize the meeting with teenagers, youth and the officers, who displayed heroism in the battles for the freedom of our territories, to promote them the valiant way of those officers and to instill the sense of patriotism.
The participants of the battles, close relatives of our martyrs, who were heroically martyred for the sake of homeland, took part in the meeting and spoke about the heroism of the martyrs, their love to their country. They called the youth be ready to the battle for liberation of occupied lands by the order of Supreme Commander-in Chief.