Əsas səhifə | Xəbərlər | İqtisadçı alimimiz “Mövlanə mübadilə proqramı”nda müvəffəqiyyətlə iştirak etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 02 Noyabr 2018 16:23
İqtisadçı alimimiz “Mövlanə mübadilə proqramı”nda müvəffəqiyyətlə iştirak etdi
Ölkəmizdə yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması sahəsində regionun qabaqcıl təhsil ocaqlarından olan Sumqayıt Dövlət Universiteti bu gün müasir Avropanın elm və təhsil məkanına inteqrasiya etməklə müəllim və tələbə mübadiləsinə nail olmağı, elmin qarşılıqlı maraq doğuran sahələrində əməkdaşlıq etməyi, beynəlxalq layihə və proqramların iştirakçısı olmağı konkret vəzifə kimi öz qarşısına qoymuşdur. Bu istiqamətdə SDU beynəlxalq əlaqələrini gündən-günə genişləndirir. Türkiyənin daxili və xarici təhsil müəssisələri arasında tələbə və müəllim mübadiləsini həyata keçirən “Mevlana Değişim Programı” çərçivəsində alimlərimiz Türkiyənin Adıyaman, Çankırı Karatekin Universiteti, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Universiteti, Necmettin Erbakan Universiteti, Sakarya Universiteti, Adnan Menderes Universitetində olur və mühazirə dərsləri aparırlar.Oktyabrın 14- dən 28-dək İqtisadiyyat və İdarəetmə fakültəsindən ilk dəfə olaraq İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Hümbətəliyeva proqramda iştirak etmişdir.
Proqram çərçivəsində alimimiz Sakarya Universitetində Siayasal bilgilər fakültəsində İktisad bölümündə lisans ( bakalavr) və yüksək lisans ( magistr) pillələrində Mikroekonomi, Makroekonomi, İqtisad bilimlərinə giriş və Ekonomi endüstrisi fənlərindən Tələb ve arz, Ürətici və tükətici dəngəsi, Farksızlık eyrileri ve büdce hattı və s. mövzuları olmaqla, ümumilikdə 8 kredit dərs aparmışdır. Bununla yanaşı Səadət müəllimə, İqtisadiyyat bölümünün professor – müəllim heyəti, doktorant və magistrlar qarşısında “Azerbaycan Cumhuriyyətində petrol endüstrisi və onun gelişimi”, “Azerbaycanın kimya endüstrisi”, “Azerbaycanın yakıt endüstrisi” və Türkiyə-Azerbaycan ekonomik ilişkilərində bu endüstrilərin rölleri mövzusunda geniş şəkildə çıxış etmişdir.
Məlumat üçün bildirək ki, Sakarya Universiteti Avropanın ən möhtəşəm universiteti olmaqla yanaşı, burada dunya şöhrətli alimlər çalışır. Proqram çərçivəsində Səadət müəllimə Professor Dr. Mustafa Akal, Professor Dr. Şahin Şimşək, Professor Dr. Aziz Kutlarla Türkiye ve Azərbaycanın birge neft və qaz layihələrini müzakirə etmişdilər.
Sakarya Universitetinin Beynəlxalq Şöbəsinin müdiri Nəriman Kanbur universitetlərimiz arasındakı yüksək əməkdaşlıqdan söhbət açdı, həyata keçirilən iş birliyinin daha da genişlənməsi və dərinləşməsinə ciddi töhfələr verəcəyini qeyd etdi, fəal iştiraka görə Səadət Hümbətəliyeva ya sertifikat təqdim etdi.

OUR SCHOLAR SUCCESSFULLY PARTICIPATED AT “MOVLANA EXCHANGE PROGRAM”
Sumgayit State University is integrating into European science and education arena, conducts teacher and student exchange, cooperates in several fields and participates at international projects and programs. The university expands its international relations day after day. Our scholars visit Turkish universities: Adiyaman University, Chankiri Karatekin University, Nevshehir Haji Bektash Veli University, Nejmettin Erbakan University, Sakarya University, Adnan Menderes University within the framework of “Mevlana Exchange Program”, which implements student and teacher interchange among education institutions. From October 14 to 28, senior lecturer of the Department of Economics of the Faculty of Economics and Management PhD on economics Saadat Humbataliyeva participated in the program.
Our scholar conducted the lecture within 8 credits in the specialty of Economics of the Faculty of Political sciences of Sakarya University in bachelor and master’s degree on the subjects of Microeconomics, Macroeconomics, Introduction to economic sciences and Economic industry. The topics were demand and supply, balance of producer and consumer, identity curves and budget line. Along with it, Mrs. Saadat delivered presentation for professor-teaching staff of the Department of Economics, as well as master and PhD students on the subjects “Petroleum industry in Azerbaijan Democratic Republic and its improvement”, “Chemical industry of Azerbaijan”, “Fuel industry of Azerbaijan” and “The roles of these industries in economic relations of Turkey and Azerbaijan”.
It should be noted that Sakarya University is one of the prestigious universities of Europe and well-known scientists work here. Mrs. Saadat discussed joint oil and gas projects of Turkey and Azerbaijan with Prof.Dr Mustafa Akal, Prof.Dr Shahin Shimshak and Prof.Dr Aziz Kutlar within the program.
Chairman of International Department of Sakarya University Nariman Kanbur widely spoke about bilateral collaboration between our universities and presented a certificate to Saadat Humbataliyeva for active participation.