SDU-da “Bayrağımız – and yerimiz” adlı səyyar sərgi təşkil edildi
9 noyabr -Azərbaycanda Dövlət Bayrağı Günüdür. Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı dövlətimizin suverenliyinin rəmzi olub, onun azadlığını, millətin kimliyini, hansı amallar uğrunda mübarizə apardığını ifadə edən qürur mənbəyidir.
Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar silsilə tədbirlər, konfranslar keçirilir, noyabrın 6-da S.Vurğun adına Mərkəzi kitabxananın təşəbbüsü ilə “Bayrağımız – and yerimiz” adlı səyyar sərgi təşkil edildi.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə sərgi iştirakçılarını təbrik etdi, belə bir sərginin təşkil edilməsini müsbət hal kimi qiymətləndirdi, tədbirin əhəmiyyətindən danışdı. Rektor Xalq Cümhuriyyətinin tarixi haqqında geniş məlumat verərək müsəlman Şərqində ilk müasir dövlətin məhz Azərbaycanda yaradılmasının əhəmiyyətini vurğuladı. Qeyd etdi ki, o zaman Azərbaycanın böyük ziyalıları zəngin cümhuriyyət ideyasını yaşatmış, xalqın tarixinə böyük töhfələr vermiş, Azərbaycan üçün, bütün İslam dünyası üçün böyük addım atmışlar. Azərbaycan tarixinin parlaq səhifələrindən olan Xalq Cümhuriyyəti qısa müddət yaşamasına baxmayaraq, böyük uğurlara imza atmış, Azərbaycanın ilk parlamenti və hökuməti, dövlət aparatı təşkil edilmiş, ölkənin sərhədləri müəyyənləşdirilmiş, bayrağı, himni və gerbi yaradılmış, ana dili dövlət dili elan olunmuş, dövlət quruculuğu sahəsində ciddi tədbirlər həyata keçirilmişdir. Ulu öndərimiz Heydər Əliyev AXC–nin fəaliyyətini həmişə yüksək dəyərləndirmiş, cümhuriyyət ənənələrinin yaşadılmasına və inkişaf etdirilməsinə daim böyük əhəmiyyət vermişdir. Təsadüfi deyil ki, Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 80 illiyi məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin bilavasitə təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə ilk dəfə olaraq dövlət səviyyəsində geniş qeyd olunmuşdur. Bu il Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyi tamam olur. Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev tərəfindən "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında" Sərəncam imzalanmışdır. Bu əlamətdar tarixi hadisə münasibətilə 2018-ci il respublikamızda "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli" elan olunmuşdur. Bu münasibətlə ölkədə və onun hüdudlarından kənarda silsilə tədbirlər keçirilir, müstəqillik tariximizə nəzər salınır, cümhuriyyətin dövlətçilik salnaməsində yeri və rolu işıqlandırılır. Bu məqsədlə universitetimizdə də silsilə tədbirlər, sərgilər təşkil olunur. Artıq neçə ildir ki ənənəvi olaraq S.Vurğun adına Mərkəzi kitabxananın təşəbbüsü ilə universitetimizdə səyyar sərgi təşkil olunur. Belə sərgilərin həyata keçirilməsində əsas məqsəd gənclərin mütaliəyə marağının artırılmasına, maarifləndirilməsinə və kitabların təbliğinə nail olmaqdır. Rektor S.Vurğun adına Mərkəzi kitabxananın kollektivinə sərginin təşkilinə görə minnətdarlığını bildirdi və belə sərgilərin davamlı olmasını arzuladı.
S.Vurğun adına Mərkəzi kitabxananın xidmət şöbəsinin müdiri Nailə Əsgərova yaradılan şəraitə görə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirərək qeyd etdi ki, belə sərgiləri keçirməkdə məqsəd gənclərdə vətənə, bayrağa, torpağa məhəbbət, sevgi hislərini aşılamaq və S.Vurğun adına Mərkəzi kitabxananın fondunda olan ədəbiyyatların gənclərimiz arasında təbliğini aparmaqdır.
Qeyd edək ki, sərgidə 200-ə yaxın kitab və jurnal nümayiş etdirildi. Sərgidə respublikamızın memarı və qurucusu, görkəmli dövlət xadimi, ümummilli lider Hеydər Əliyеvin, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucularının şərəfli həyat yolunun və siyasi fəaliyyətinin müxtəlif məqamlarını əks etdirən kitablar nümayiş olundu.

MOBILE EXHIBITION “OUR FLAG – OUR PRIDE” AT SSU
November 9 is Azerbaijan State Flag Day. State flag of our Republic is a symbol of state sovereignty, expressing its freedom, identity of the nation and struggle for concrete goals.
A series of events and conferences are held at Sumgayit State University on occasion of centennial of Azerbaijan Democratic Republic. On November 6, mobile exhibition entitled “Our flag – our pride” was organized with the initiative of Central library named after S.Vurghun.
Rector of university Professor Elkhan Huseynov congratulated exhibition attendees on occasion of State Flag Day, appreciated organization of the exhibition and highlighted its significance. The rector widely spoke about history of Democratic Republic and emphasized importance of establishment of first modern state of Muslim East in Azerbaijan. He noted: “Intellectuals of Azerbaijan immortalized rich republican ideas, contributed to the nation’s history and made substantial strides. Azerbaijan Democratic Republic gained great achievements; first parliament and government of Azerbaijan were organized, state borders were determined, the flag, anthem and coat of arms were set, Azerbaijani language was declared a state language. Great leader Heydar Aliyev highly evaluated ADR’s activity and attached importance in development of republican traditions. It is not coincidence that 80th anniversary of Azerbaijan Democratic Republic was widely celebrated in state level with the initiative and leadership of National leader Heydar Aliyev. This year we celebrate centennial of the establishment of ADR. The order about “100th jubilee of Azerbaijan Democratic Republic” was signed by President Ilham Aliyev and 2018 was declared “The year of Azerbaijan Democratic Republic” in our republic. A series of events are held in the country and abroad. Our university also holds events and exhibitions. Mobile exhibitions are held in our university with the initiative of Central library named after S.Vurghun regularly. The object of holding this kind of exhibitions is increasing the interest of youth to reading and to books”. Rector expressed his gratitude to collective of Central library named after S.Vurghun for the organization of exhibition.
Chairwoman of Service department of Central library named after S.Vurghun Naila Asgarova thanked to administration of Sumgayit State University for created circumstances and notified that the purpose of organizing the exhibition is to instill the sense of love and affection in youth to homeland and flag and to conduct promotion of literature among youth in the fund of the library.
It should be noted that about 200 books and journals were displayed in the exhibition. The books were demonstrated about life and political activity of prominent statesman, National leader Heydar Aliyev and the founders of Azerbaijan Democratic Republic.