Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU ilə “Əlil Sahibkarlar Təşkilatları”İctimai Birliyi arasınada əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Noyabr 2018 17:01
SDU ilə “Əlil Sahibkarlar Təşkilatları”İctimai Birliyi arasınada əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı
Rektor professor Elxan Hüseynov və “Əlil Sahibkarlar Təşkilatları”İctimai Birliyinin sədri Mirzə Məmməd Vəliyev arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı.
Müqaviləyə əsasən tərəflər arasında birgə tədbirlərin keçirilməsi, əlil gənclərin sahibkarlıq fəaliyyətinə cəlb edilməsi və maarifləndirilməsi üçün universitetlə əməkdaşlıq, sahibkarlıq və sosial işin təşkili və idarə edilməsi kimi yeni ixtisas proqramlarının birlikdə hazırlanması daxildir. Bu müqavilə yerli və əcnəbi şirkətlər, həmçinin işadamları arasında birgə fəaliyyətin və biznes əlaqələrinin qurulması, bazar araşdırmaları və biznes-planların hazırlanmasına dəstək, elmi tədqiqatlar və inkişaf üçün ali təhsil və sənaye müəssisələri ilə əlaqələrin qurulması, müxtəlif tenderlərdə birgə iştirak etmək üçün məsləhət və koordinasiya işləri, elmin kommersiyalaşdırılması istiqamətində innovasiyalı məhsulların birgə hazırlığı və satışı, eyni zamanda birgə layihə, konfrans, seminar, təlimlərin təşkil edilməsi və digər məsələlər öz əksini tapıb.
Rektor universitet və İctimai Birlik arasında əlaqələrin və səmərəli əməkdaşlığın genişlənməsindən məmnunluğunu ifadə etdi, gələcəkdə keçiriləcək tədbirlərin əhəmiyyətindən danışdı, ölkədə təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyasından irəli gələn xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlar üçün inklüziv təhsil modelinin yaradılması ilə bağlı dövlətin həyata keçirdiyi islahatlardan, bu sahədə aparılan ardıcıl işlərdən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, “2018-2024-cü illərdə Azərbaycan Respublikasında sağlamlıq imkanları məhdud şəxslər üçün inklüziv təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Proqramı” qəbul olunmuş, sənəddə əlilliyi olan şəxslərin təhsil hüququnun təhsilin bütün pillələri üzrə digər şəxslərlə bərabər səviyyədə təmin edilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Rektor həmçinin universitetdə İnklüziv təhsil sahəsində görülən işlərdən, Əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəzin fəaliyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, universitetimizlə Əlil Təşkilatları İttifaqı arasında Azərbaycanda inklüziv cəmiyyətin formalaşmasına dəstək və əlilliyi olan şəxslər üçün bərabər imkanların yaradılması istiqamətində elm, tədris və təcrübənin təmin edilməsi məqsədi ilə bir sıra müqavilə imzalanmışdır. Universitetimizin əməkdaşları 2013–2016-cı illərdə “ESFIDIP 543649-TEMPUS-1 Əlillərin Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələrinə inteqrasiyasının təməlinin qoyulması” layihəsində də iştirak edərək sertifikata layiq görülmüşlər.
“Əlil Sahibkarlar Təşkilatları” İctimai Birliyinin sədri Mirzə Məmməd Vəliyev Sumqayıt Dövlət Universitetinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi, əməkdaşlığın əhəmiyyətindən danışdı. Diqqətə çatdırdı ki, “Əlil Sahibkarlar Təşkilatı” İctimai Birliyi 2014-cü ildən Ədliyyə Nazirliyində dövlət qeydiyyatına alındığı vaxtdan bu günə kimi Sumqayıt şəhərində və ölkəmizin bir çox bölgələrində fəaliyyətə başlamışdır. İxtisaslaşmış təşkilat kimi əsas fəaliyyət istiqamətləri sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların və əlilliyi olan şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası, reabilitasiyası, məşğulluq qabiliyyətlərinin qarşılanması və əmək bazarında sərbəst fəaliyyəti üçün vacib olan maarifləndirilməsi, hüquqi dəstək, peşə hazırlığı və sahibkarlıq fəaliyyətinə təşviq edilməsidir. ƏSTİB – in təsisçiliyi ilə yaradılmış “Pandus İnşaat” MMC-nin fəaliyyətinə SDU-nun gənc mühəndis və iqtisadçı kadrlarının cəlb edilməsi, milli və beynəlxalq ixtisasartırma layihələrinin birgə hazırlanması və icra edilməsi, universitetin uyğun fakültəsinin müəllim və tələbələrini milli və beynəlxalq proqram və layihələrin hazırlanmasına cəlb etmək, “təhsil-elm-istehsalat” layihəsinin birlikdə hazırlanması və icrası, həmçinin beynəlxalq qrant verən təşkilatlar və fondlarla əməkdaşlıq qurmaq və inkişaf etdirmək də nəzərdə tutulur.
Görüşdə layihə haqqında maraqlı təkliflər irəli sürüldü, əməkdaşlığın uğurla davam etdiriləcəyi vurğulandı.

Home | News | THE AGREEMENT BETWEEN SSU AND “ORGANIZATIONS FOR DISABLED ENTREPRENEURS” PUBLIC UNITY
On November 5, cooperation agreement was signed between Sumgayit State University and “Organizations of Disabled Entrepreneurs” Public Unity.
Rector of university Professor Elkhan Huseynov and chairman of “Organizations of Disabled Entrepreneurs” Public Unity Mirza Mammad Valiyev signed the agreement on behalf of their institutions.
The contract includes: holding joint events, collaborating with the university for involvement of disabled young people in entrepreneurship activity, preparing new specialties like organization and management of social work together. The agreement also covers other issues like: establishing joint activity and business relations among local and foreign companies and businessmen, supporting preparation of market research and business plans, building relations with higher education and industrial institutions for scientific researches, conducting consultation and coordination works for jointly participating in different tenders, preparing and saling innovational products in direction of commercialization of science, organizing projects, conferences, seminars and trainings and etc.
Rector expressed his satisfaction on the expansion of relations and effective cooperation between university and Public Unity, spoke about the significance of events, which will held in the future and pointed out implemented state reforms, related to establishment of inclusive education model for people with special needs, which comes from State Strategy for advancement of education. He noted that “State Program on development of inclusive education for persons with disabilities in Azerbaijan Republic in 2018-2024” was adopted and it is intended to provide education right of persons with disabilities on all stages of education, with equal opportunities. Professor Elkhan Huseynov also spoke about the works done at the university in the field of inclusive education and the activity of Center for disabled students. “Several agreements have been signed between our university and Union of Organizations for disabled persons in direction of supporting formation of inclusive society in Azerbaijan and creating equal opportunities for persons with disabilities. Employees of our university participated in the project “ESFIDIP 543649-TEMPUS-1 Laying foundations of integration of persons with disabilities to Azerbaijani higher education institutions” in 2013-2016 and were awarded with certificates”.
Chairman of “Organizations of Disabled Entrepreneurs” Public Unity Mirza Mammad Valiyev appreciated activity of Sumgayit State University and highlighted importance of cooperation. He said: ““Organizations of Disabled Entrepreneurs” Public Unity has been functioning since 2014 in Sumgayit and several regions of the country. The main activity directions are integration of persons and children with disabilities into society, their rehabilitation, increasing employment capacity, educating them for active participation in labor market, providing legal support, vocational preparation and promotion to entrepreneurship activity. It is intended to involve young engineers and economists of SSU to “Pandus Construction” LLC, instituted by ODEPU, to prepare and execute national and international projects, to engage the teachers and students of proper faculties in the preparation of programs and projects, to prepare and carry out “education-science-production” project, establish and improve cooperation with organizations and foundations, that bestow a grant.
The suggestions were made on the project; the successful continuation of cooperation was highlighted.