Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-NUN TƏLƏBƏ VƏ MÜƏLLİMLƏRİ BEYNƏLXALQ COĞRAFİ İMLADA İŞTİRAK ETDİLƏR
Noyabrın 11-də M.V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialında Beynəlxalq coğrafi imla keçirildi.
Beynəlxalq coğrafi imla 2015-ci ildən başlayaraq hər il keçirilir.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbə və müəllim heyəti 2017-ci ildən bu tədbirdə iştirak edir. Bu il də SDU-nun müəllimləri və tələbələri böyük heyətlə (70 nəfər) M.V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı tərəfindən təşkil olunan Beynəlxalq imlada fəal iştirak etdilər.
Əvvəlcə tədbirdə coğrafiyaya aid şifahi sual-cavab (viktorina) keçirildi və burada SDU-nun əməkdaşları: dosent İlham Mərdanov, baş müəllim Məsud Alməmmədli və tütor Mehman Kazımov öz fəallıqları ilə seçildilər. Baş müəllim Məsud Alməmmədli bütün suallara düzgün cavab verdiyi üçün ona hədiyyə təqdim edildi.
Sonda Beynəlxalq imla tədbirində iştirak edənlərə şəhadətnamələr verildi. Ümumiyyətlə, tədbir çox maraqlı və səmərəli keçdi, müəllim və tələbələrin coğrafiyaya aid biliklərə yiyələnməsi üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdi. İmlanın yazılı nəticələri noyabrın 30-da elan ediləcəkdir.
Qeyd edək ki, 2017-ci ildə coğrafi imlada 260 mindən artıq insan iştirak etmişdi. Burada Azərbaycan ilə yanaşı, bir çox xarici ölkələrin (Rusiya, Argentina, Çexiya, Danimarka, Böyük Britaniya, Norveç, Türkiyə və s.) vətəndaşları öz biliklərini yoxlamışlar. İmlanın iştirakçıları yaşından, təhsilindən, sosial mənşəyindən, dinindən və vətəndaşlığından asılı olmayaraq, hər kəs ola bilər. Beynəlxalq imlaya coğrafi anlayış və terminlər, əsas coğrafi qanunauyğunluqlar, xəritədə obyektlərin yerləşməsi və s. aid biliklər daxildir.

Yerləşdirilmə tarixi : 12 November 2018 17:42
On November 11, International geographical dictation was held in Baku branch of Moscow State University named after M.V. Lomonosov.
International geographical dictation has been held every year since 2015.
Student and teaching staff of Sumgayit State University has attended this event since 2017. This year lecturers and students (70 persons) of SSU actively participated at International dictation organized by Baku branch of Moscow State University named after M.V. Lomonosov.
At first, the quiz was held about geography and employees of SSU docent Ilham Mardanov, senior lecturer Masud Almammadli and tutor Mehman Kazimov took an active part at the quiz. Senior lecturer Masud Almammadli responded all the questions and he was introduced a present.
The participants of International dictation were awarded with certificates. The event was interesting and efficient; it was of great importance to increase geographical knowledge of lecturers and students. Written results of the dictation will be announced on November 30.
It is worth noting that more than 260.000 people took part in Geographical dictation in 2017. People of several countries (Russia, Argentina, Czech Republic, Denmark, Great Britain, Norway, Turkey, etc.) along with Azerbaijan tested their knowledge of geography. Every person, regardless of their age, education, social origin, religion and citizenship can attend the dictation. International dictation includes the questions about geographical notions and terminology, main geographical processes and location of objects in the map.