Sumqayıt şəhər prokuroru SDU-nun tələbələri ilə görüşdü
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin dövlət qurumları tərəfindən insanlara layiqli xidmət göstərilməsi, vətəndaşların müraciətlərinə qayğı və həssaslıqla yanaşılması ilə bağlı tapşırıqları prokurorluq orqanları tərəfindən daim diqqətdə saxlanılır və bununla əlaqədar olaraq, mütəmadi olaraq görüşlər təşkil edilir.
Noyabrın 13-də Sumqayıt şəhər prokuroru cənab Sərdar İmanov Sumqayıt Dövlət Universitetində tələbələrlə görüşdü.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları universitetin foyesində ucaldılmış Ümummilli Lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Sonra prokuror universitetlə yaxından tanış oldu və Ulu Öndərin adını daşıyan Heydər Əliyev Mərkəzində ümummilli lider Heydər Əliyevin zəngin həyat və fəaliyyətinin bütün dövrlərini, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi xarici ölkələrə səfərlərini, nüfuzlu dövlət xadimləri ilə görüşlərini əks etdirən fotoşəkillərə, ulu öndərə həsr olunmuş kitablara baxış keçirdi və xatirə kitabında ürək sözlərini qeyd etdi.
Prokuror cənab Sərdar İmanov tələbələrlə görüşdü.
Rektor professor Elxan Hüseynov Sumqayıt şəhər prokuroru cənab Sərdar İmanovu salamladı, universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi və Azərbaycan Prokurorluğunun yaradılmasının 100-cü ildönümü münasibətilə təbrik etdi, onlara çətin və şərəfli işlərində uğurlar arzuladı.
Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsində, qanunçuluğun təmin edilməsində, cinayətkarlıqla mübarizədə prokurorluq orqanlarının rolunu yüksək qiymətləndirdi və bugünkü görüşün əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, dövlətin fəaliyyətində əhəmiyyətli roluna görə statusu konstitusiya normaları ilə nizama salınan prokurorluq yarandığı tarixdən indiyədək böyük etibar qazanıb. Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin dövlətimizin həyatında əhəmiyyətli yer tutan prokurorluğun insan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi, demokratik inkişafa maneə yaradan halların aradan qaldırılması, məhkəmə-hüquq islahatlarının uğurla həyata keçirilməsi, ədalət mühakiməsinin beynəlxalq tələblərə cavab verən səviyyədə formalaşması və ictimai-siyasi həyatın bütün sahələrində müstəqil dövlətimizin hüquqi bazasının möhkəm təməllər üzərində qurulmasında böyük rolu vardır.
Rektor həmçinin son zamanlar Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcovun rəhbərliyi ilə şəhərdə aparılan yenidənqurma işlərindən və uğurlu islahatlardan söhbət açdı. Bildirdi ki, ölkəmizin inkişafı bilavasitə regionların tərəqqisidir. Bu gün elə bölgə yoxdur ki, orada yeni istehsal və xidmət sahələri yaradılmasın. Təbii ki, sürətli yüksəliş yolu keçən, dinamik inkişaf edən, abadlaşan ünvanlardan biri də Sumqayıtdır. Heydər Əliyevin zəngin dövlətçilik irsini sədaqətlə yaşadan Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Sumqayıta göstərilən dövlət dəstəyi burada inkişafın yeni mərhələsinin əsasını qoydu. Prezident cənab İlham Əliyevin uğurlu iqtisadi və sosial siyasətinin nəticəsində Sumqayıt da bu məqsədə addım-addım yaxınlaşaraq möhtəşəm nailiyyətlər əldə etdi. Cənab Zakir Fərəcov Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı təyin olunmaqla şəhərimiz son illər əsaslı tikinti və quruculuq meydanına çevrildi, şəhərimizə yeni nəfəs verdi.
Tədbirdə Sumqayıt şəhər prokuroru cənab Sərdar İmanov səmimi qarşılanmaya görə rektor professor Elxan Hüseynova, professor-müəllim və tələbə heyətinə dərin minnətdarlığını ifadə etdi. Cənab Sərdar İmanov qeyd etdi ki, Ulu öndərin gərgin səyləri nəticəsində hüquqi, demokratik və dünyəvi dövlət quruculuğu yolu ilə irəliləyən müstəqil respublikamızda vətəndaş cəmiyyətinin formalaşdırılması, insanların azad və sərbəst yaşaması, qanunun aliliyinin təmin edilməsi üçün ən yüksək tələblərə cavab verən normativ-hüquqi baza yaradılmış, hüquqa və ədalətə söykənən vətəndaş cəmiyyətinin əsası qoyulmuş, onun təkmilləşdirilməsi prosesi uğurla davam etdirilmişdir. Bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin prokurorluq orqanlarına göstərdiyi diqqət və qayğısı nəticəsində korrupsiyaya qarşı mübarizə tədbirləri, ictimai özünənəzarət məsələləri, şəffaflığın təmin olunması istiqamətində işlər görülmüş, bu problemin aradan qaldırılması məqsədilə 2000-ci ildə "Azərbaycan Respublikasında Korrupsiyaya qarşı mübarizə tədbirlərinin gücləndirilməsi haqqında" Fərman verilmiş, "Korrupsiyaya qarşı mübarizə haqqında" Qanun qüvvəyə minmişdir. Bu qanunun əsas məqsədi korrupsiya yolu ilə hüquq pozuntularından yaranan nəticələrin müəyyənləşdirilməsi, qarşısının alınması, araşdırılması və aradan qaldırılması idi.
Elə bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil olunan görüşün keçirilməsində məqsəd məhz gənclər arasında maarifləndirmə işinin təşkili, eləcə də bir sıra problemdən əziyyət çəkən şəxslərin psixoloji və hüquqi müdafiəsinin həyata keçirilməsindən ibarətdir.
Tədbirdə korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində qanunvericiliyə edilən dəyişikliklər üzrə maarifləndirmə işinin davam etdirilməsi üçün gələcəkdə də mütəmadi olaraq görüşlər təşkil ediləcəyi vurğulandı.

Yerləşdirilmə tarixi : 13 November 2018 16:08
The meetings are regularly held by prosecuting authorities according to assignments of President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev about worthily serving people and solving the problems of citizens attentively.
On November 13, prosecutor of Sumgayit city Sardar Imanov met the students at Sumgayit State University.
Firstly, the event participants commemorated the memory of Great Leader Heydar Aliyev by putting bunch of flowers on his bust in the foyer of the university.
Afterwards the prosecutor got acquainted with the university and viewed the books dedicated to National leader Heydar Aliyev and the photos in Heydar Aliyev Center, displaying all stages of his life and activity and his visits to foreign countries as a president of independent Azerbaijan Republic, meetings with leading state figures.
Then the prosecutor met the students.
Rector of university Professor Elkhan Huseynov hailed the prosecutor of Sumgayit city Sardar Imanov and expressed his satisfaction on seeing him at the university. He congratulated everyone on occasion of centennial of establishment of Procurator’s Office and wished them success.
He appreciated the role of prosecuting authorities in strengthening Azerbaijani statehood, providing legality and struggling against criminality and emphasized the significance of the meeting. Rector noted: “The Procurator’s Office, whose status is adjusted via constitution norms for its role in the activity of the state, has gained great confidence since its establishment. It has a substantial place in provision of human rights and freedoms, abolishing obstacles in front of the democratic advancement, conducting judicial reforms successfully, forming judgment proper to international demands”.
Rector also spoke about reconstruction works and successful reforms conducted in the city under the administration of head of Sumgayit Executive Power Zakir Farajov. He noted: “Development of our country depends on the improvement of the regions. There is not a single region that new production and service fields are not being established. Sumgayit is one of these regions that are developing rapidly. State support to the city under the administration of President Ilham Aliyev founded new stage of development here. As a consequence of successful economic and social policy of the President, Sumgayit has gained great achievements. After appointment of Zakir Farajov the mayor of Sumgayit Executive Power, the city has become the construction arena”.
Prosecutor of Sumgayit city Sardar Imanov expressed his gratitude to Professor Elkhan Huseynov, professor-teaching and student staff for sincere welcome. He notified that normative-juridical base was set for provision of predominance of law, formulating and perfecting civil society in our independent republic as a consequence of National leader. “Substantial works have been done in the field of struggle against corruption, public self-control issues and provision of transparency as a result of care and attention of President Ilham Aliyev to the prosecuting authorities. Thus, the President signed an Order “About strengthening struggle against the corruption in the Republic of Azerbaijan” in 2000 and the Order “On the struggle against corruption” came into force. The object of the Order is determining outcomes of corruption, preventing, researching and abolishing them.
The purpose of holding the meeting at Sumgayit State University is organizing enlightenment among youth and conducting psychological and legal protection of persons, who suffer from the juridical problems.
It was highlighted in the event that the meetings will be held regularly in the future for informing the students of the changes made in legislation in the field of struggle against corruption.