SDU-da “İnformasiya sistemləri və texnologiyalar: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Noyabrın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə birgə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “İnformasiya sistemləri və texnologiyalar: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans öz işinə başladı.
Öncə rektor professor Elxan Hüseynov və konfrans iştirakçıları Sumqayıt şəhərində yerləşən Ümummilli liderin adını daşıyan parka gələrək, müasir müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin abidəsi önünə gül dəstələri qoyaraq xatirəsini dərin ehtiramla yad etdilər.
Sonra qonaqlar universitetlə yaxından tanış oldular və Ulu Öndərin adını daşıyan Heydər Əliyev Mərkəzində Ümummilli lider Heydər Əliyevin zəngin həyat və fəaliyyətinin bütün dövrlərini, o cümlədən müstəqil Azərbaycanın Prezidenti kimi xarici ölkələrə səfərlərini, nüfuzlu dövlət xadimləri ilə görüşlərini əks etdirən fotoşəkillərə, Ulu öndərə həsr olunmuş kitablara baxış keçirdilər.
Rektor professor Elxan Hüseynov qonaqlarla “dəyirmi masa” ətrafında elmin, təhsilin inkişafına dair birgə əməkdaşlığın qarşılıqlı faydaları və perspektivləri barədə fikir mübadiləsi apardı. Qonaqlara universitet haqqında ətraflı məlumatları əks etdirən bukletlər və hədiyyələr təqdim olundu.
Konfransda respublikamızda fəaliyyət göstərən alimlər və mütəxəssislərlə yanaşı, xarici ölkələrin: Türkiyə, Qazaxıstan, Rusiya Federasiyasının bir sıra nüfuzlu ali məktəblərinin alimləri: Atırau Neft və Qaz Universitetinin İqtisadiyyat, biznes və informasiya texnologiyaları fakültəsinin dekanı professor Akmaral Jalqasbayeva, İstehsalatın avtomatlaşdırılması və informasiya texnologiyaları kafedrasının müdiri dosent Şınar Kodanova, Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universitetinin Tətbiqi riyaziyyat və informatika fakültəsinin dekanı Yelena Petrunina və assistent Elmin Bayramov, Voronej Dövlət Texniki Universitetinin Maşınqayırma istehsalatının avadanlıqlarının avtomatlaşdırlması kafedrasının dosentləri: Olqa Popova, Aleksey Demidov, Perm Milli Politexnik Tətqiqat Universitetinin professoru Yevqeniy Moşev, Ufa Dövlət Aviasiya Texniki Universitetinin Hesablama riyaziyyatı və kibernetika kafedrasının professoru Mixayıl Verxoturov iştirak etdilər.
Konfransın plenar iclasını SDU-nun rektoru, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfdən həmsədri professor Elxan Hüseynov açaraq tədbir iştirakçılarını salamladı, ali məktəbin yaranma tarixi, onun fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi beynəlxalq proqram və layihələr barədə ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, davamlı olaraq universitetimizdə beynəlxalq, respublika səviyyəli konfranslar keçirilir, bu da ikitərəfli münasibətlərimizin inkişafına böyük töhfələr verir. Bu gün Azərbaycan təhsilinin Avropaya inteqrasiyası ilə yanaşı, ali təhsil müəsissələrinin beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi, müəllim-tələbə mobilliyi və ikili diplomların Avropada tanınması istiqamətində mühüm layihələr gercəkləşir. Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəllim, tələbə heyəti dünyanın bir çox nüfuzlu ali məktəblərində layiqincə təmsil olunur, təcrübə keçir.
Əldə olunan uğurlar beynəlxalq səviyyədə keçirilən konfranslarda maraqla qarşılanır.
Rektor çıxışında Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini qazanmasından keçən illər ərzində respublikamızın həyatının bütün sahələrində, xüsusən də təhsil sahəsində böyük uğurların əldə edildiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti 55 il ərzində şərəfli inkişaf yolu keçib. Bu elm müəssisəsinin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi, müxtəlifprofilli yüksəkixtisaslı kadrlarının hazırlanması, Ümummilli lider, müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Rektor ümummilli lider Heydər Əliyevin təhsilə daim böyük önəm verdiyini, Ulu öndərin ideyalarının Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini vurğuladı. Bildirdi ki, elmin, təhsilin inkişafı, dövlətimizin demokratik dəyərlərə arxalanması, beynəlxalq nüfuzunun artması məhz möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin apardığı uğurlu siyasətin nəticəsidir. Bu gün müasir dövr üçün aktual mövzuya həsr olunan beynəlxalq konfransın əhəmiyyətindən bəhs edən rektor onu da qeyd etdi ki, informasiya sistemləri və texnologiyaları (İKT) əsrində yaşadığımız bir zamanda belə bir konfransın keçirilməsi çox vacibdir. Cünki sürətlə yeniləşmə, modernləşmə və yeni intellektual nəslin formalaşması üçün daha böyük imkanlar yaradılıb. Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə İKT-nin inkişaf etdirilməsi üçün sərəncamlar imzalanıb, Dövlət proqramları qəbul edilib, informasiya cəmiyyətinin bərqərar olması üçün zəruri struktur islahatları aparılıb, müvafiq qanunvericilik bazası və texniki infrastruktur formalaşdırılıb, əlverişli investisiya mühiti yaradılıb. Elə bunların nəticəsidir ki, Azərbaycan informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı reytinqində davamlı olaraq irəliləyir. Dövlət idarəçiliyinin bütün səviyyələrində elektron xidmətlərin geniş yayılması şəffaflığı şərtləndirən başlıca cəhətlərdən biridir. Artıq Sumqayıt Dövlət Universitetində də tədris elektronlaşıb, universitetin elektronlaşması istiqamətində ciddi işlər aparılır.
Rektor konfransın işinə uğurlar arzuladı.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru dosent Rəşid Ələkbərov çıxış edərək ölkəmizdə informasiya cəmiyyəti quruculuğu istiqamətində aparılan işlər, həyata keçirilən islahatlar və tədbirlərdən bəhs etdi. “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”dan da söz açan dosent Rəşid Ələkbərov bildirdi ki, sənədin əsas məqsədi ölkədə informasiya cəmiyyətinin bərqərar olması, onun yaratdığı imkanlardan vətəndaşların, cəmiyyətin, dövlətin inkişafı üçün səmərəli istifadə edilməsi, davamlı və dayanıqlı tərəqqinin təmin edilməsində iqtisadi sektor kimi İKT-nin rolunun artırılması, o cümlədən rəqabətədavamlı və ixracyönlü İKT sənayesinin qurulması, İKT-ni geniş tətbiq etməklə, biliklər iqtisadiyyatına keçidin təmin olunmasını reallaşdırmaqdır. Bu cür konfransların təşkili müxtəlif informasiya-texnologiya strukturlarının gördüyü işlərin işıqlandırılması və maarifləndirmə baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir. Hesab edirik ki, belə konfranslar informasiya texnologiyaları üzrə gələcək innovasiyalara stimul verəcəkdir.
Azərbaycan Texniki Universitetinin prorektoru professor İlham Pirməmmədov çıxış edərək konfransın yüksək səviyyədə təşkilini, təhsilimizin inkişafına verdiyi töhfələri və Azərbaycan elmi üçün geniş perspektivlər açdığını qeyd etdi, gələcəkdə səmərəli elmi axtarışların aparılması, innovativ elmi nəticələrin əldə olunması baxımından bu elmi bazadan faydalanmağın əhəmiyyətini vurğuladı.
Konfransda Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyanın Rusiya tərəfdən həmsədri akademik Ramil Baxtizinin “İnformasiya sistemləri və texnologiyalar: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda keçirilən Beynəlxalq elmi konfransın gedişinə ünvanladığı təbrik məktubu oxundu.
Beynəlxalq Elmi konfrans çərçivəsində Atırau Neft və Qaz Universiteti ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti təhsil və elmi-tədqiqat sahələri üzrə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı.
Eyni zamanda SDU-nun Fizika və elektroenergetika fakültəsinin Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov Atırau Neft və Qaz Universitetinin İstehsalatın avtomatlaşdırılması və informasiya texnologiyaları kafedrasının müdiri dosent Şınar Kodanova ilə kafedralar arasında əlaqələrin qurulması istiqamətində memorandum imzalandı.
AMEA–nın müxbir üzvü Ağasi Məlikov “Ehtiyatların idarə edilməsi sistemlərində kütləvi xidmət modellərinin tətbiqi: problemin vəziyyəti və inkişaf perspektivləri”, Atırau Neft və Qaz İnstitutunun professoru Akmaral Jalqasbayeva “Qazaxıstan Respublikasında İnformasiya texnologiyaları (İT) sahəsi üzrə kadr hazırlığının vəziyyəti və problemləri”, Ufa Dövlət Aviasiya Texniki Universitetinin professoru Mixail Verxoturov “Qeyri-qabarıq obyektlərin davamsız yerləşdirilməsinin optimallaşdırma məsələləri: No Fit Polyhedronun obyekt və diskret məkanlarında qurulmasının xüsusiyyətləri”, SDU-nun Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Cavanşir Məmmədov “Ali təhsil müəssisəsinin texnoparkının idarəetmə bölmələrinin sistemotexniki layihələndirmə mərhələsində modelləşdirmə alətlərinin təşkili” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Məruzə ətrafında maraqlı diskussiyalar aparıldı.
Konfrans işini iki gün ərzində altı bölmə üzrə davam etdirəcək.
Qeyd edək ki, konfransa 300-dən çox tezis qəbul edilmiş və konfrans materialları toplusu şəklində nəşr olunmuşdur.

INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE AT SSU ENTITLED “INFORMATION SYSTEMS AND TECHNOLOGIES: ACHIEVEMENTS AND PERSPECTIVES”
On November 15, International scientific conference entitled “Information systems and technologies: achievements and perspectives” launched at Sumgayit State University dedicated to centennial of Azerbaijan Democratic Republic. It was co-organized with Information Technologies Institute of Azerbaijan National Academy of Sciences.
At first, rector of university Professor Elkhan Huseynov and conference attendees visited Heydar Aliyev Park and commemorated the memory of National leader Heydar Aliyev by putting bunch of flowers on his monument.
Afterwards the guests got acquainted with the university and viewed the books dedicated to National leader Heydar Aliyev and the photos in Heydar Aliyev Center, displaying all stages of his life and activity and his visits to foreign countries as a president of independent Azerbaijan Republic, meetings with leading state figures.
Professor Elkhan Huseynov debated with guests the mutual benefits and perspectives of cooperation on advancement of science and education. Booklets about university and presents were presented to the guests.
Along with scholars and specialists of our Republic, the scientists of several prestigious higher education institutions of Turkey, Kazakhstan, Russian Federation took part in the conference: Dean of the Faculty of Economics, business and information technologies of Atyrau University of Oil and Gas Professor Akmaral Jalgasbayeva, head of the Department of Production automation and information technologies docent Shinar Kodanova, dean of the Faculty of Applied mathematics and informatics of Moscow State Humanitarian Economic University Yelena Petruninna and assistant Elmin Bayramov, docents of the Department of Automation of machine building production equipment of Voronezh State Technical University Olga Popova, Alexey Demidov, professor of Perm National Polytechnic Research University Yevgeniy Moshev, professor of Department of Computational mathematics and cybernetics of Ufa State Aviation Technical University Mikhayil Verkhoturov.
SSU rector, Azerbaijani co-chairman of Association of Russian-Azerbaijani Universities Professor Elkhan Huseynov commenced plenary session of the conference, hailed attendees and widely spoke about establishment history of the university, its activity directions, conducted international programs and projects. He noted: “Republican and international conferences are held at our university regularly and these events contribute to the improvement of bilateral relations. Substantial projects are conducted in the direction of integrating Azerbaijani education into Europe, expanding international relations of universities. Professor-teaching and student staff of Sumgayit State University is represented in several prestigious higher education institutions of the world, gained achievements are welcomed in international conferences”.
Rector also pointed out: “Great leader Heydar Aliyev always called special attention to education and his ideas have been successfully carried out by his successor President Ilham Aliyev”. Speaking about the significance of the international conference, which was dedicated to actual subject, Professor Elkhan Huseynov emphasized that holding this kind of conference is of great importance in the century of information systems and technologies. The Orders have been signed, state programs adopted, structural reforms conducted, technical infrastructure formulated, effective investment environment created by the President Ilham Aliyev. Azerbaijan is moving forward in the development ratings of information-communication technologies”. Rector wished success to the conference participants.
Deputy Director of Information Technologies Institute, PhD on technics docent Rashid Alakbarov delivered speech in the conference and spoke about works done in the direction of establishment of information society, conducted reforms and events. Speaking about “National Strategy on development of information society in Azerbaijan Republic for 2014-2020”, docent Rashid Alakbarov emphasized that the main purpose of the document is establishing information society in the country, using effectively its opportunities for the improvement of people, society and country, increasing the role of ICT. “Holding this kind of conferences is of great importance in terms of elucidating the works done by information-technology structures. These conferences will stimulate future innovations on information technologies”.
Vice-rector of Azerbaijan Technical University Professor Ilham Pirmammadov highlighted the importance of the conference and its contributions to the development of Azerbaijani science and education.
A letter of congratulation was read by the rector of Ufa State Petroleum Technical University, Russian co-chairman of Association of Russian-Azerbaijani Universities academician Ramil Bakhtizin, which was addressed to International scientific conference “Information systems and technologies: achievements and perspectives”.
Cooperation agreement was signed between Atyrau University of Oil and Gas and Sumgayit State University on the fields of education and research within the conference.
Head of the Department of Electromechanics of the Faculty of Physics and electroenergetics of SSU docent Turgay Huseynov and head of the Department of Production automation and information technologies of Atyrau University of Oil and Gas docent Shinar Kodanova signed a memorandum in the direction of establishing relations between 2 departments.
The following persons made reports accordingly: correspondent member of ANAS Aghasi Malikov –“Application of mass service models in resource management systems: problem condition and development perspectives”; professor of Atyrau University of Oil and Gas Akmaral Jalgasbayeva – “The condition and problems of cadre preparation in the field of Information technologies in Kazakhstan Republic”; professor of Ufa State Aviation Technical University Mikhayil Verkhoturov – “Optimization problems of unstable placement of non-convex objects: features of building No Fit Polyhedron on object and discrete places”; head of Department of Process automation of SSU Professor Javanshir Mammadov – “Organization of modelling tools of management sections of technopark of higher education institution in the stage of system design”.
The conference will go on in 2 days on 6 sections.
It worth be noting that more than 300 theses were accepted to the conference and were published in the form of conference materials bull.