“HORİZON-2020” proqramı üzrə məlumat günü keçirildi
Noyabrın 17-də universitetdə “Horizon-2020” proqarmının təqdimatı oldu. Tədbirdə SDU-nun elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov, Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov, Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor, dosent Qafar Atayev, Erasmus+ proqramının milli nümayəndəliyinin rəhbəri Pərviz Bağırov, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova, şöbənin əməkdaşları və könüllü işçiləri, müəllimlər, tədqiqatçılar və digər universitetlərin nümayəndələri iştirak etdilər. Proqramın məqsədi alimlərin qrant layihələrində iştirakını təmin etmək məqsədi daşıyırdı.
Tədbiri giriş sözü ilə SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Ramazan Məmmədov açaraq tədbir iştirakçılarını salamladı və tədbirin ölkədə ali təhsilin gələcək inkişafı və Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin Avropa İttifaqı ölkələrinin universitetləri və təhsil strukturları ilə beynəlxalq əməkdaşlığı üçün əhəmiyyətini vurğuladı.
Sonra “HORİZON-2020” proqramının Kiçik və Orta Müəssisələrin inkişafı üzrə Milli əlaqələndirici Şəxsi, Bakı Mühəndislik Universitetinin müəllimi və Xarici əlaqələr və layihələrin idarə edilməsi şöbəsinin məsləhətçisi Arif Nəcimov Avropa Birliyinin “HORİZON-2020” İnnovasiya və Tədqiqatlar Qrant Proqramına layihələr hazırlayıb təqdimetmə imkanları mövzusunda təqdimatla çıxış etdi. SDU-nun müəllim və tədqiqatçılarının bu proqrama layihəyə ideyaları ilə müraciət etmələrini vurğuladı, Erasmus+ və Avropa İttifaqı tərəfindən dəstəklənən digər təhsil proqramlarının səmərəli istifadə olunmasının zəruriliyindən danışdı.
AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutu, “HORİZON-2020” üzrə milli əlaqələndirici şəxsi Rüfət Əfəndiyev və AMEA-nın Arxeologiya İnstitutu, “HORİZON-2020” üzrə milli əlaqələndirici şəxsi Zaur Həsənov çıxış edərək “Horizon-2020” proqramının Avropa İttifaqı tarixində ən böyük qrant proqramı olduğunu bildirdilər. Avropa Komissiyasının elmi-tədqiqat və innovasiya çərçivə proqramı, o cümlədən Avropa İttifaqının (Aİ) çərçivə proqramlarının tarixı, yeni strategiyası və “Horizon-2020” proqramı barədə geniş məlumat verdilər.
Tədbir mövzu ətrafında geniş müzakirə və suallarla davam etdirildi.
Sonra qonaqlar, prorektorlar və Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri universitetdə əliliyi olan tələbələr üçün yaradılmış mərkəzdə oldular. Görüşdə Əlil Sahibkarlar Təşkilatı İctimai Birliyinin sədri Mirzə Məmməd Vəliyev və təşkilatın digər iki əməkdaşı da iştirak etdi. Mərkəzin TEMPUS ESFİDİP layihəsi çərçivəsində yaradılması, əlilliyi olan tələbələrin mərkəzdən istifadə etmələri, bu tələbələrin sosial tədbirlərə, beynəlxalq layihələrə cəlb olunmaları haqqında qonaqlara məlumat verildi.

Home | News | INFORMATION DAY ON HORIZON 2020
On November 17, the presentation of Horizon 2020 program was held at the university. Vice-rector on Science and Innovations of SSU Professor Ramazan Mammadov, vice-rector on Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov, vice-rector on Correspondent, Distant and Extra education docent Gafar Atayev, head of the national representation of Erasmus+ program Parviz Baghirov, chairwoman of International Cooperation Office PhD on history Samira Mammadova, Office employees and volunteer workers, lecturers, researchers and others took part in the event. The object of the program was provision of participation of scholars at grant projects.
Vice-rector on Science and Innovations of SSU Professor Ramazan Mammadov launched the event with welcome speech, hailed participants and highlighted the importance of the event for advancement of higher education in the country and for international cooperation of Azerbaijani higher education institutions with universities of European Union countries and education structures.
Afterwards, Arif Najimov, National coordinator on small and medium enterprises development of HORIZON 2020 program, lecturer of Baku Engineering University and advisor of Department of International relations and project management delivered presentation on subject of Project preparation and presentation opportunities to HORIZON 2020 Innovation and Researches Grant Program of European Union. He recommended SSU lecturers and researchers to apply this program with their ideas and spoke about importance of effective usage of Erasmus+ and other education programs supported by European Union.
National coordinator on HORIZON 2020 on Economics Institute of ANAS Rufat Afandiyev and National coordinator on HORIZON 2020 on Archeological Institute of ANAS Zaur Hasanov delivered speech and notified that HORIZON 2020 program is the biggest grant program in the history of European Union. They gave wide information about scientific-research and innovation program of European Committee, history and new strategy of frame programs of European Union and Horizon 2020 program.
The event went on with discussions and questions around the topic.
The guests, vice-rectors and head of International Cooperation Office visited the Centre for students with disabilities at the university. Head of Organization for Disabled Entrepreneurs Public Unity Mirza Mammad Valiyev and 2 members of the Organization took part in the meeting. The guests were informed about establishment of the Centre within TEMPUS ESFIDIP project, use of the Centre by students with disabilities and involvement of these students to social events and international projects.