“Azərbaycanda ekoloji problemlər və onların həlli yolları” adlı ingilis dilində seminar keçirildi
Kimya və biologiya fakültəsinin birinci kurs maqistrantları üçün Xarici dillər kafedrasının müəllimi Jalə Məmmədova noyabrın 16-da Cek Morris ilə birgə “Azərbaycanda ekoloji problemlər və onların həlli yolları” adlı seminar keçirdilər.
Seminar ölkəmizin tarixi və coğrafiyası haqqında məlumatla başladı. Qədim və müasir Bakı, daha sonra Azərbaycanın kimya sənayesinin inkişafı haqqında məlumat verildi. Bibiheybət məscidi ətrafı ərazilərin ekoloji vəziyyətindən danışıldı. Seminarın məqsədi ölkəmizdə olan ekoloji problemlər və onların yaranma səbəblərini araşdırıb müzakirə etmək, Cek Morrisin bir ekoloq kimi bu problemlərə münasibətini öyrənmək, bununla bərabər, onların da ölkəsində belə problemlərin mövcud olub-olmadığı haqqında sorğular keçirmək və ən başlıcası, innovativ ekoloji texnologiya haqqında məlumatlanmaq idi. Seminar debat şəkilində, Xarici dillər kafedrasının müəllimlərinin iştirakı ilə davam etdi.
Xatırladaq ki, Cek Morris Amerika Birləşmiş Ştatlardan Fulbrayt xətti ilə Azərbaycana Sumqayıt Dövlət Universitetinə öz bilik və təcrübələrini tələbələrlə bölüşməyə və həmçinin ingilis dilinin öyrədilməsində müəllim köməkçisi kimi gəlmişdir. O, ixtisasca ekoloqdur, buna görə də Kimya və biologiya fakültəsinin ekoloq, kimyaçı və bioloq maqistrantları bu problemə öz sahələri tərəfindən çıxış edərək özəl slaydlar hazırlamışlar. İlk olaraq M317A qrupunun magistrantı, ixtisasca ekoloq olan Nərmin Səlimli “Ölkəmizin ekoloji problemləri” adlı slaydlar təqdim etdi. O, ölkədə baş verən ekoloji problemlərdən danışdı. M314 qrupunun tələbəsi ixtisasca kimyaçı olan Nabat Abdullayevanın “İşğal olunmuş ərazilərin təbiəti” adlı təqdimatı Cek Morrisin diqqətini xüsusi cəlb etdi, çünki Nabat Abdullayeva işğal altında olan rayonlarımızın coğrafiyasından (Kəlbəcər, Laçın, Şuşa) və həmçinin ekoloji vəziyyətindən danışdı. Daha sonra Nabatın ikinci təqdimatı Ermənistan ərazisində yerləşən Metsamir Atom Elektrik Stansiyası haqqında məlumatdan ibarət idi. Bu atom stansiyanın təhlükəsinin nə qədər böyük olduğunu açıqladı. Bu barədə C.Morrisin də fikirləri magistrantlara maraqlı oldu. Bioloq ixtisası üzrə M314A qrupunun maqistrantı Çinarə Mehdiyeva “Azərbaycanın Milli Parkları adlı təqdimatında Azərbaycanın Milli Qoruqları və Parkları” (Hirkan, Ağgöl, Göy-göl, Maralgöl) haqqında geniş məlumat verdi. Ardınca M316 qrupunun maqistrantı Sevda Məmmədova “Ziyanlı qidalar” adlı təqdimatı ilə bəzi məşhur brendli içkilərin tərkibindəki zərərli maddələr haqqında məlumat verdi. O, qidaların tərkibində olan şəkər faizlərinin normadan artıq olduğunu necə təyinetmə üsullarını göstərdi.
Cek Morris bu görüşdən olduqca məmnun qaldı və magistrantların geniş dünyagörüşünün olmasını qeyd etdi. O, da öz növbəsində Amerikanın milli parkları haqqında, ekoloji problemlərdən və bu sahədə tətbiq olunan innovativ metodlardan danışdı. Sonda o, SDU-nun rəhbərliyinə, Kimya və biologiya fakültəsinin əməkdaşlarına iştirak etdiyi proqramda ona dəstək olduğuna görə öz minnətdarlığını bildirdi. Magistrantların bu dərsi çox maraqlı və səmərəli keçdi.

SEMINAR ENTITLED “ECOLOGICAL PROBLEMS IN AZERBAIJAN AND THEIR SOLUTION WAYS”
On November 16, the seminar was held entitled “Ecological problems in Azerbaijan and their solution ways” by the lecturer of Department of Foreign languages Jala Mammadova and Jack Morris for I course master students of Faculty of Chemistry and biology.
The seminar launched with the information about history and geography of our country and went on with ancient and modern Baku, advancement of Azerbaijani chemical industry and ecological condition of territories around Bibiheybat mosque. The object of the seminar was exploring and discussing ecological problems in our country, knowing the attitude of Jack Morris to these problems as an ecologist, conducting survey about the problems in his country and informing about innovative ecological technology. The seminar continued in a form of debate, with the attendance of lecturers of Foreign languages department.
It is worth to note that Jack Morris has come to Sumgayit State University via Fulbright program from United States of America for sharing his knowledge and experience with students as a teacher assistant. He is an ecologist by specialty.
Master students of the Faculty of Chemistry and biology prepared presentations on these problems. Firstly, master student of group M317A, ecologist by specialty Narmin Salimli delivered presentation on “Ecological problems of our country” and spoke about ecological issues in the Republic. The student of group M314, chemist by specialty Nabat Abdullayeva’s presentation “The nature of occupied territories” got the attention of Jack Morris. She gave information about geography of our regions (Kalbajar, Lachin, Shusha) and their ecological conditions. Her second presentation was about Metsamir Atom Electrical Station, which is located in the territory of Armenia and the danger of the station. The student of group M314A, biologist by specialty Chinara Mehdiyeva delivered presentation “National parks of Azerbaijan” and spoke about Azerbaijani National reserves and parks (Hirkan, Agh gol, Goygol, Maral gol). Afterwards, student of group M316 Sevda Mammadova displayed her presentation “Harmful foods” and spoke about injurious substances inside popular brand beverages. She showed determination methods of excess of sugar in the food.
Jack Morris expressed his satisfaction on this meeting and noted that the master students own broad outlook. He talked about American national parks, ecological problems and innovative methods applied in this field. At the end, Jack Morris thanked to SSU administration and employees of the Faculty of Chemistry and biology for organization of the meeting.