SDU-da “Dünya Puşkinin gözü ilə” adlı tədbir keçirildi
Noyabrın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzində (RİMM) “Rossotrudniçestvo”nun Bakı nümayəndəliyinin təşkilatçılığı və Bakı Slavyan Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Sfera” Tələbə Teatrının üzvlərinin iştirakı ilə “Dünya Puşkinin gözü ilə” adlı tədbir keçirildi.
Tədbiri universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov açaraq qonaqları salamladı və Azərbaycan ilə Rusiya arasındakı səmimi dostluq və mehriban qonşuluq münasibətlərinin tarixindən söhbət açdı. O, uzun illər Azərbaycan xalqının rus dili vasitəsilə Avropa və dünya ədəbiyyatı ilə tanış olmasını, eyni zamanda Azərbaycan ədəbiyyatının və mədəniyyətinin rus dili vasitəsilə dünyaya çıxdığını vurğuladı. Qeyd etdi ki, Rusiya Federasiyası ilə səmimi və isti münasibətlərin qorunub saxlanılmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin böyük tarixi xidmətləri vardır. Bu gün Prezident cənab İlham Əliyev Ulu öndərin xarici siyasət kursunu uğurla davam etdirir və Rusiya ilə dostluq münasibətlərini daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində işlər aparır. Prorektor keçirilən tədbirin də iki ölkə arasındakı qarışılıqlı hörmət və ehtiramın bir nümunəsi olduğunu nəzərə çatdıraraq bildirdi rus romantik ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, Rusiyanın "ən böyük şairi" və müasir rus ədəbiyyatının banisi Puşkinin təkcə rus xalqının şairi deyil, poeziyasındakı humanizm, insanpərvərlik duyğuları, bütün xalqlara və millətlərə sevgi və məhəbbət onu bütün bəşəriyyətin sevimli şairlərinə çevirmişdir.
“Rossotrudniçestvo” agentliyinin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Valentin Denisov bu görüşün baş tutmasına görə universitetin rektoru, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfdən həmsədri professor Elxan Hüseynova təşəkkürünü bildirdi. Valentin Denisov Azərbaycanda rus dilinə və Rusiya mədəniyyətinə marağın yüksək olduğundan söz açdı və iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsində Aleksandr Sergeyeviç Puşkinin yaradıcılıq gecəsinin və digər tədbirlərin rolunun əvəzsiz olduğunu diqqətə çatdırdı.
“Sfera” Tələbə Teatrının üzvləri ölməz şairin əsərlərini rus dilində səsləndirdilər, A.S.Puşkinin şeirlərindən ən gözəl nümunələr: “Yevgeniy Onegin”, "Baxçasaray fontanı", "Qaraçılar" və digər əsərlərindən ibarət səhnəciklər göstərdilər.

THE EVENT “WORLD WITH PUSHKIN’S EYES” AT SSU
On November 22, the event was held entitled “World with Pushkin’s eyes” in Russian Information and Culture Center with the organization of Baku representation of Rossotrudnichestvo and participation of members of “Sfera” Student Theatre functioning at Baku Slavic University.
Vice-rector on Humanitarian Issues of university docent Ramiz Huseynov commenced the event, greeted the guests and spoke about the history of sincere friendship and neighborhood relations between Azerbaijan and Russia. He notified that Azerbaijani people have got acquainted with European and world literature via Russian language for long years and at the same time Azerbaijani literature and culture were introduced to world by this language. He said: “National leader Heydar Aliyev had great historical services in preserving frank and warm relations with Russian Federation. Today President Ilham Aliyev is keeping on foreign political course of Great leader and conducts works in direction of advancing friendly relations with Russia. This event is a sample of mutual respect and esteem between 2 countries”. Ramiz Huseynov also pointed out that well-known representative of Russian romantic literature and founder of modern Russian literature Pushkin is not only the poet of Russian people, but also one of the beloved poets of the world with humanism, the sense of love and respect to all nations in his poetry.
Chief of Azerbaijani representation of Rossotrudnichestvo Valentin Denisov expressed his gratitude to rector of university, Azerbaijani co-chair of Association of Russian-Azerbaijani Universities Professor Elkhan Huseynov for holding this meeting. Valentin Denisov highlighted that the interest is high to Russian language and culture in Azerbaijan and the role of this kind of events on the creativity of Alexander Sergeyevich Pushkin is substantial in strengthening cultural relations between two countries.
Members of “Sfera” Student Theatre sounded the works of the poet in Russian and performed “Eugene Onegin”, “Bakhchasaray fountain”, “Gypsies” and other works in the event.