Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da ilk Debat Forumu keçirildi
Forumu universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov açaraq debatın insanın şəxsi inkişafı üçün vacib bir vasitə olduğunu bildirdi və Debat Forumunu açıq elan etdi. Qeyd etdi ki, debatın keçirilməsi tələbələrdə ictimai təqdimat və natiqlik bacarığının təkmilləşdirilməsinə xidmət edir. Universitetimizdə fəaliyyət göstərən Tələbə Gənclər Təşkilatı könüllülük prinsipi əsasında tələbələrin fəallığını gücləndirmək, onların intellektual inkişafını yüksəltmək, qrup və fakültələr arasında sıx əlaqələr formalaşdırmaq istiqamətində mühüm işlər həyata keçirir. Bu məqsədlə müntəzəm olaraq tələbələr arasında maarifləndirmə işləri aparır, debat, elmi konfrans və seminarların, simpoziumların, dəyirmi masaların keçirilməsində və digər sahələrdə fəal tələbələri işə cəlb edir. Təşkilat istedadlı və yaradıcı tələbələri müəyyənləşdirmək, gənclərin asudə vaxtlarının səmərəli təşkil edilməsi, sosial problemlərinin həlli və sair istiqamətlərdə bir sıra tədbirlər həyata keçirir. Dövlətin gənclərə dəstək və diqqət göstərməsi Azərbaycan gəncliyində özünə, öz gücünə, istedadına inam hissini daha da artırır. Müxtəlif müsabiqə, olimpiada və yarışlarda Sumqayıt Dövlət Universiteti uğurla təmsil olunur. İlk Debat Forumu da tələbələrimizin sərbəst, natiqlik bacarığının təkmilləşdirilməsinə stimul olacaq.
Qeyd edək ki, ilk Debat Forumunda 16 komanda iştirak etdi. Debat Forumunun ilk 3 turu noyabrın 24-də keçirildi. Turların sonunda 8 komanda oyunun səkkizdə bir hissəsinə keçdi.

FIRST DEBATE FORUM AT SSU
Vice-rector on Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov commenced the Forum and notified that the debate is an important tool for personal development of the person. He noted: “Holding the debate aims to improve the public presentation and oratory ability in students. Student Youth Organization of our university conducts significant works in direction of increasing activity of students on a voluntary basis, improve their intellectual advancement and formulate close relations between groups and faculties. For this reason, it regularly carries out educational works among students and involves active students to work in holding debates, scientific conferences and seminars, symposiums, round tables. The organization holds events for determining talented and creative students, solving students’ social problems. The care and attention of state to youth increase the sense of trust of Azerbaijani youth to his power and talent. Sumgayit State University is successfully represented in several competitions, Olympiads and contests. We believe that first Debate Forum will stimulate to advancement of oratory ability of our students.”
It is worthy to note that 16 teams participated at first Debate Forum. First 3 tours of the Forum were held on November 24. At the end of the tours, 8 teams qualified to 1/8 final stage.