SDU nümayəndələri ADA universitetində təlimlərdə
Noyabrın 19-dan 23-dək ADA Universitetinin Avropa İttifaqı (Aİ) Məsələləri üzrə Bilik Mərkəzi ali təhsil nümayəndələri üçün “Təhsil sahəsində ERASMUS+ beynəlxalq layihəsinə müraciətlərin hazırlanması” mövzusunda təlim keçirdi. Təlimçilər Belarusiya Dövlət Universitetinin və İ.M.Qubkin adına Moskva Dövlət Universitetinin nümayəndələri tərəfindən aparıldı. Məqsəd layihələrin yazılması, problemlərin müəyyən edilməsi, təsviri, hədəf qruplarının təhlili, planlaşdırma və büdcə layihələri üçün İKT (informasiya-kommunikasiya texnologiyaları) bacarıqlarının tətbiqi, mətnlərin yazılması və qrant proqramlarının necə idarə olunması mövzusunda təlimlərin aparılmasıdır.
Qeyd olunan seminarda bir çox universitetlər ilə yanaşı, Sumqayıt Dövlət Universitetinin işçi və müəllim heyəti: Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dosenti Lalə Vəliyeva, Kimya və biologiya fakültəsinin müəllimi Aysel Ağayeva və Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin metodisti Aliyə Xəlilbəyli təmsil etdilər.
İştrakçılar qruplara bölünərək bir layihə mövzusu üzərində çalışmağa başladı. Müəllim və işçi heyəti "Uğurlu layihə təklifini necə hazırlamaq olar" mövzusuna aid biliklərə yiyələndilər. Təlimin sonuncu günü hər qrup öz layihəsini təqdim etdi, təlimdə iştirak edənlərə şəhadətnamələr verildi.

SSU REPRESENTATIVES AT THE TRAININGS IN ADA
From November 19 to 23, Knowledge Center of ADA University on European Union Issues held training for higher education institutions on the subject “Preparation of applications to ERASMUS+ international project in the field of education”. The trainings were conducted by the representatives of Belarus State University and Moscow State University named after I.M.Gubkin. The purpose is conducting trainings on writing projects, determining problems, analyzing target groups, planning and application of ICT (information communication technologies) skills for budget projects, writing texts and management of grant programs.
Along with other universities, teaching and student staff of Sumgayit State University also took part in the training: chairwoman of International Cooperation Office PhD on history Samira Mammadova, docent of Faculty of Economics and management Lala Valiyeva, lecturer of the Faculty of Chemistry and biology Aysel Aghayeva and Methodist of International Cooperation Office Aliya Khalilbayli.
The participants commenced to work on a project topic, by being divided into groups. They got information about subject “How to prepare successful project proposal”. At the last day of the training, each group presented its project; the attendees were given certificates.