SDU-da “İştirak et və öz İİV statusunu öyrən” devizi altında maarifləndirici tədbir keçirildi
1988-ci ildən başlayaraq hər il dekabrın 1-də Ümumdünya QİÇS-lə mübarizə günü qeyd edilir. Həmin tarix dünya ictimaiyyətinin diqqətini qlobal pandemiya miqyasını almış İİV-infeksiyasına qarşı mübarizəyə cəlb etmək məqsədilə təsis olunmuşdur. Bu məqsədlə də noyabrın 29-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Səhiyyə Nazirliyi QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzi, Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Sumqayıt Şəhər bölməsi ilə birgə “İştirak et və öz İİV statusunu öyrən” devizi altında maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tədbirdə Respublika Qırmızı Aypara Cəmiyyətinin fövqəladə hallar şöbəsinin müdiri Elşən Səlimzadə, icraçı katibinin müavini, Gənclər və könüllülər şöbəsinin müdiri Xalidə İsgəndərova, Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Sumqayıt bölməsinin rəhbəri Mətanət Məhərrəmova, Səhiyyə Nazirliyi QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin mütəxəssisləri və universitetin müəllim-tələbə heyəti iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev açaraq QİÇS xəstəliyinin dünyanın digər ölkələrində olduğu kimi, Azərbaycanda da yayılan, hər kəsi düşündürən aktual məsələlərdən olduğunu bildirdi, bu infeksiyanın qarşısını almaq məqsədilə dünyada maarifləndirici tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, universitetimizdə bu istiqamətdə ənənəvi tədbirlərin keçirilməsi gənclərin sağlamlığına göstərilən diqqət və qayğının nəticəsidir.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov ölkəmizdə gənc nəslə həmişə böyük qayğı ilə yanaşıldığını bildirdi, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bu istiqamətdə həyata keçirilən dövlət siyasətindən və dövlətin dəstəyi ilə gənclər arasında sağlam həyat tərzi və reproduktiv sağlamlıqla bağlı ciddi işlər görüldüyündən bəhs etdi, gəncləri zərərli vərdişlərdən uzaq durmağa çağırdı.
Tədbirdə Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Sumqayıt bölməsinin rəhbəri Mətanət Məhərrəmova, Səhiyyə Nazirliyi QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin mütəxəssisləri İlhamə Quliyeva, Ceyhun Nəcəfov çıxış edərək gənclərə İİV infeksiyası və ondan qorunma üsulları, sağlam və təhlükəsiz həyat tərzi barədə ətraflı məlumat verdilər. Bildirdilər ki, QİÇS pandemiyası dünya səhiyyəsinin infeksion xəstəliklər sahəsində ən ciddi problemlərindən biridir.QİÇS xəstəliyi əsasən narkomaniya xəstəliyinə düçar olanlarda daha çox təsadüf edilir. Narkomaniyanın yayılması millətin sağlam həyat tərzi üçün təhlükə törədir, insanların, xüsusilə də gənclərin fiziki sağlamlığına zərbə vurmaqla yanaşı, narkomaniya həm də cəmiyyətdə əxlaqi və mənəvi aşınmalara səbəb olur.
Mövzu ilə bağlı tədbir iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırıldı.
Sonra mərkəzin mütəxəssisləri tərəfindən könüllü olaraq tələbə və universitetin əməkdaşları İİV-ə test müayinəsindən keçdilər.

Home | News | EDUCATIONAL EVENT “PARTICIPATE AND FIND OUT YOUR HIV STATUS” AT SSU
World AIDS day takes place on the 1st December each year. This day was founded in 1988 for drawing the attention of world community to HIV infection. For this purpose, on November 29, an educational event under the motto “Participate and find out your HIV status” was held at Sumgayit State University, co-organized by AIDS Center of Ministry of Health and Sumgayit city Department of Red Crescent Society.
The participants included Emergency situations office of Republican Red Crescent Society Elshan Salimzade, deputy executive secretary, head of Youth and volunteers office Khalida Isgandarova, chairwoman of Sumgayit city Department of Red Crescent Society Matanat Maharramova, specialists of AIDS Center of Ministry of Health and teacher-student staff of the university.
Vice-rector on Correspondent, distant and extra education docent Qafar Atayev commenced the event with welcome speech and notified that AIDS is wide-spread disease and among actual problems in Azerbaijan, along with other countries of the world. Every year educational events are held for preventing this disease in all parts of the world.
Vice-rector on Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov noted that the state always cares to young generation and spoke about state policy carried out in this field by the administration of President Ilham Aliyev and the works done for healthy lifestyle and reproductive health.
Chairwoman of Sumgayit city Department of Red Crescent Society Matanat Maharramova, specialists of AIDS Center of Ministry of Health Ilhama Guliyeva and Jeyhun Najafov delivered speech in the event and gave wide information to youth about HIV infection and protection ways against it, as well as healthy and secure lifestyle. They noted that AIDS pandemic is one of the most serious infection diseases of world healthcare. This disease coincides with those who have drug addiction. Spread of narcomania threats healthy lifestyle of the people.
The questions of participants were responded. Afterwards, some students and university workers were tested for HIV by specialists of the Center.