Sumqayıt Dövlət Universitetinin nümayəndə heyəti Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin 70 illik yubiley mərasimində iştirak etdilər
Noyabrın 30-da Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti 70 illik yubileyini qeyd etdi.
Paytaxtın qonaqları və sakinlər üçün yubiley ilə əlaqədar Dövlət Akademik Rus Dram Teatrı və M.Kərim adına Milli Gənclər Teatrının təşkilatçılığı ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin əməkdaşlarına “AZBUZAT” və “OSKAR” adlı tamaşaların nümayişi ilə korporativ axşamlar keçirildi.
Başqırdıstan Respublikasının başçısı vəzifəsini müvvəqqəti icra edən R.F.Xabirov qonaqları salamlayaraq onları təbrik etdi, və o Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru Baxtizinə təbrik məktubunu təltif etdi. Sonra rektor Ramil Baxtizin Rusiya Federasiyasının prezidenti V.V.Putinə minnətdarlığını bildirərək universitetə, müəllimlərə, tələbələrə, doktorantlara, veteranlara və vicdanlı işlədiylərinə görə bütun gənclərə təşəkkür edərək tədbiri açıq elan etdi. Yubiley münasibəti ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru R.N.Baxtizini nazirlər, səfirliyin nümayəndələri, millət vəkilləri, müəssisə rəhbərləri, dövlət təşkilatları, elm xadimləri və bir çoxları səhnədən öz çıxışları ilə təbrik etdi. Xaricdən gələn qonaqlar arasında Azərbaycan, Tacikistan, Qazaxstan, Kuba, Anqola, Macarıstan, Vyetnam, Almaniya, Hindistan, Çin, Çexiya, İsveçrə yubileydə iştirak etdilər. Sumqayıt Dövlət Universitetini rektor, Rusiya-Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfdən həmsədri professor Elxan Hüseynov, Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev və İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yahyayeva təmsil etdilər.
SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin 70 illik yubileyi münasibətilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivi və şəxsən öz adından səmimi təbrikini çatdırdı, bildirdi ki, universitetiniz böyük formalaşma və inkişaf yolu keçmişdir. Bölgənin innovasiya inkişafı üçün keyfiyyətli təhsilə yönəldilən universitet Rusiyada tələb olunan rəqabətli mütəxəssisləri hazırlayır. Zəngin tarixi və qədim ənənələri olan Ufa Dövlət Neft Texniki universitetində müasir formalar və tədris metodları üçün daimi axtarış aparılaraq fəal şəkildə ən son təhsil texnologiyalar tətbiq olunur.
Sizin kollektivin hesabında bir çox zirvələr, parlaq qələbələr və mükafatlar var. Universitetinizin müəllim və işçilərinin yüksək intellektual potensialı da Rusiyanın ali təhsil məktəbinin elm və innovasiyanın inkişafında fəal iştirakına şərait yaradır.
Sizə və universitetinizə səmimi qəlbdən daim nüfuzlu və yüksək statusda qalmasını arzulayıram. Sizin kollektivin məqsədyönlü olması, böyük yaradıcılıq enerjisi, yüksək peşəkarlığı, qurulmuş ənənələri qoruma bacarığı sayəsində həmişə ən iddialı planları və ideyaları həyata keçirməkdə müvəffəq olur. Bu yubiley universitetin kollektivini birləşdirərək, illərlə qurduğu ənənələri davam etdirmək və yeni nailiyyətlər üçün bir başlanğıc olmasını arzulayıram! İki universitetin hərtərəfli inkişafı üçün aramızda yaranan sıx əməkdaşlığa görə Sizə dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Daha da dinamik inkişaf və mütərəqqi artımına ümid edirəm!Bu bayram günündə universitetin bütün kollektivinə can sağlığı, xoşbəxtlik, sevinc, xeyirxahlıq, tükənməz həvəs, ilham, rifah və firavanlıq diləyirəm!
Qeyd edək ki, Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti 4 oktyabr 1948-ci ildə yaranıb və 7 fakültəsi var. Xarici tələbələrin təhsilində Rusiya universitetləri arasında ilk 30-luğa daxildir.

DELEGATION OF SSU TOOK PART IN 70TH ANNIVERSARY OF UFA STATE PETROLEUM TECHNOLOGICAL UNIVERSITY
Corporate evenings were held with the demonstration of “AZBUZAT” and “OSCAR” spectacles for guests and employees of Ufa State Petroleum Technological University on occasion of the jubilee, by the organization of State Academic Russian Drama Theatre and National Youth Theatre named after M.Karim.
Acting president of Bashkortostan Republic R.F.Khabirov hailed the guests, congratulated them and presented congratulatory letter to Bakhtizin, the rector of Ufa State Petroleum Technological University. Afterwards, Rector Ramil Bakhtizin expressed his gratitude firstly to President of Russian Federation V.V.Putin, then to students, lecturers, veterans and all workers and commenced the event. Ministers, embassy representatives, members of parliament, institution heads, state organizations, scientists and others congratulated Rector R.N.Bakhtizin. The guests from Azerbaijan, Tajikistan, Kazakhstan, Cuba, Angola, Hungary, Vietnam, Germany, India, China, Czech Republic, and Sweden took part in the anniversary. Sumgayit State University was represented in the event by rector, Azerbaijani co-chairman of Association of Russian-Azerbaijani Universities Professor Elkhan Huseynov, vice-rector on Teaching Organization and Training Technologies docent Natig Talibov, vice-rector on Economic Issues Naib Hajiyev and dean of the Faculty of Economics and management docent Aynura Yahyayeva.
Rector of SSU Professor Elkhan Huseynov congratulated 70th anniversary of Ufa State Petroleum Technological University on behalf of collective of Sumgayit State University. He noted: “Ufa State Petroleum Technological University prepares qualified specialists in Russia, by searching for modern teaching methods and applying recent educational technologies. High intellectual potential of lecturers and workers of the University leads to active participation of USPTU in the advancement of science and innovation in Russia. I wish your university to have always high status and reputation. Your collective could succeed to implement different plans, ideas and projects. I want to thank You for close cooperation and relation between us for the development of our universities. I wish health, happiness, joy, goodwill, inspiration and prosperity to the collective of your university”.
It is worth to note that Ufa State Petroleum Technological University was instituted on October 4, 1948 and has 7 faculties. It is among top 30 Russian universities in education of international students.