Əsas səhifə | Xəbərlər | Gələcəyin fizikləri Etilen-Polietilen zavodunda ekskursiyada oldular
Dekabrın 1-də Fizika və elektroenergetika fakültəsinin Elektroenergetika, Elektrik və İstilik energetikası mühəndisliyi ixtisaslarının tələbələri, Elektrotexnika və energetika və Elektromexanika kafedralarının bir qrup müəllimləri "AZƏRİKİMYA" İB-nin ETİLEN-POLİETİLEN zavodunun avadanlıqları və orada gedən istehsal prossesləri ilə yaxından tanış olmaq məqsədi ilə ekskursiyada oldular.
"AZƏRİKİMYA" İB-nin ETİLEN-POLİETİLEN zavodunda nümayəndə heyətini zavodun baş mühəndisi Nadir Alıyev və Əməyin mühafizəsi və ekologiya şöbəsinin rəisi Mahir Əliyev səmimi qarşıladı və zavod haqqında geniş məlumat verdi.
Əvvəlcə tələbələri qruplara bölərək, texniki təhlükəsizlik təlimatı keçirdilər və hər birini kaska ilə təmin etdilər. Sonra isə Nadir Alıyev zavod ərazisində olan sex və avadanlıqlar barədə məlumat verdi. Diqqətə çatdırıldı ki, "AZƏRİKİMYA" İB-nin ETİLEN-POLİETİLEN zavodu 1989-cu ildən fəaliyyətdədir. Bu zavodun işi 4 istehsalatdan ibarətdir: etilen istehsalatı- "EP-300", polietilen istehsalatı- "Polimer-120", buxar və elektrik enerjisi istehsalatı və izopropil spirti istehsalatı. O da qeyd olundu ki, Etilen-Polietilen zavodu yanğın-partlayış təhlükəli obyektdir. Zavodda metan, etan, etilen, butilen-divinil fraksiyası, ilkin emal benzini, yüngül piroliz qətranı və s. kimi yüksək yanğın-partlayış təhlükəli məhsullar istehsal və istifadə olunur.
Baş mühəndis Nadir Alıyev, əməyin mühafizəsi və ekologiya şöbəsinin rəisi Mahir Əliyev tələbələrin bütün suallarını cavablandırdılar. Təşkil edilmiş ekskursiyadan tələbələr çox razı qaldılar. Buna görə də bu ekskursiyanı təşkil etdikləri üçün Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynova, fakültənin dekanı dosent Tamella Əhmədovaya, SOCAR "AZƏRİKİMYA" İB-nin baş direktoru İmran Arzumanzadəyə, zavodun baş mühəndisi Nadir Alıyevə, əməyin mühafizəsi və ekologiya şöbəsinin rəisi Mahir Əliyevə öz dərin minnətdarlıqlarını bildirirdilər.

Home | News | FUTURE PHYSICISTS WERE ON EXCURSION AT ETHYLENE-POLYETHYLENE PLANT
On December 1, the students of specialty of Electroenergetics, Electrical and Thermal energetics engineering of the Faculty of Physics and Electroenergetics and a group of lecturers of the Departments of Electrotechnics and energetics and Electromechanics were on excursion for getting acquainted with equipment and production processes of Ethylene-Polyethylene plant of “Azerchemistry” PU.
Chief engineer of the plant Nadir Aliyev and head of the Department of Labor protection and ecology Mahir Aliyev welcomed our delegation sincerely in Ethylene-Polyethylene plant of “Azerchemistry” PU and gave wide information about the plant.
At first, they divided students into groups, held technical security instruction and provided everyone with helmet. Nadir Aliyev spoke about departments and equipment of the plant and noted that Ethylene-Polyethylene plant of “Azerchemistry” PU has been functioning since 1989. The plant’s work consists of 4 type of production: Ethylene production – “EP-300”, Polyethylene production – “Polymer-120”, Steam and electric power production and Isopropyl alcohol production. It was also pointed out that high fire-explosion hazardous products like methane, ethane, ethylene, butylene-divinyl fraction are produced and used in the plant.
Chief engineer of the plant Nadir Aliyev and head of the Department of Labor protection and ecology Mahir Aliyev responded all questions of the students. The students expressed their gratitude for the organization of the excursion to rector of Sumgayit State University Professor Elkhan Huseynov, dean of the Faculty docent Tamella Ahmadova, general director of SOCAR “Azerchemistry” PU Imran Arzumanzade, Chief engineer of the plant Nadir Aliyev and head of the Department of Labor protection and ecology Mahir Aliyev.