Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan dünyada etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyini möhkəmləndirir
Davos İqtisadi Forumu Azərbaycanın etibarlı tərəfdaş olduğunu bütün dünyaya göstərmək üçün ən əlverişli müzakirə platformalarından biridir.Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 19-da Davos Dünya İqtisadi Forumu çərçivəsində keçirilən “Avrasiya Orta Dəhlizi: Yoldan magistrala” mövzusunda panel iclasındakı çıxışı zamanı olduqca vacib mövzulara toxundu, önəmli açıqlamalar verib. Azərbaycanın etibarlı tərəfdaş olduğunu bəyan edib.
Azərbaycan qonşuları ilə gözəl münasibətlərə malikdir
Prezident İlham Əliyev çıxışı zamanı bildirib ki, Azərbaycan özünün Qərbində olan qonşuları Gürcüstan və Türkiyə, Şərqində isə Mərkəzi Asiya ilə gözəl münasibətlərə malikdir: “Düşünürəm ki, Orta Dəhlizin üstünlüklərindən biri ondan ibarətdir ki, bu nəhəng layihədə iştirak edən ölkələr öz aralarında yaxşı münasibətlərə malikdir. Hesab edirəm ki, istənilən çoxmillətli təşəbbüsdə uğurun qazanılması üçün bu, ilkin şərtlərdən biridir. Azərbaycan özünün Qərbində olan qonşuları Gürcüstan və Türkiyə, Şərqində isə Mərkəzi Asiya ilə gözəl münasibətlərə malikdir. Qərb və Şərq arasında təbii coğrafi bağlantıya malik olduğumuz üçün biz ötən illər ərzində nəqliyyat infrastrukturuna böyük sərmayə yatırmışıq. Azərbaycanda bütün zəruri infrastruktur obyektləri daha çox yük qəbul etməyə hazırdır. Yükaşırma qabiliyyəti 15 milyon ton olan dəniz limanımız 25 milyon tona qədər genişlənəcək və artıq bunun üçün vəsait ayrılıb”.
Qafqazın üç ölkəsi səylərini birləşdirsə, region daha təhlükəsiz olar
Ölkə başçısı Ermənistan tərəfinin Azərbaycanın sülh təklifinə cavab verməməsinə də diqqət çəkib: “Bu, çox sadə, beynəlxalq hüququn təməl prinsiplərinə əsaslanan saziş olacaqdı. Komissar Hanın eyhamı o oldu ki, burada Ermənistan yoxdur. O dedi ki, burada Cənubi Qafqazın iki ölkəsi iştirak edir, ancaq orada üç dövlət var. Mən onun kimi nəzərdə tutduğunu bilirəm. Ancaq Ermənistan burada niyə yoxdur? Çünki bizim Gürcüstanla birlikdə irəli sürdüyümüz üçtərəfli əməkdaşlıq formatı Ermənistan tərəfindən rədd edildi”.
Dövlətimizin başçısı deyib: “Mən dostum İrakli Qaribaşvilinin səylərini yüksək qiymətləndirirəm. Onun himayəsi altında Gürcüstan xarici işlər nazirinin iştirakı ilə Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin görüşü təşkil edildi. Bizim təklifimiz ondan ibarət idi ki, Gürcüstanda liderlərin görüşü təşkil olunsun. Çünki tarixən Gürcüstan bütün qonşuların bir araya gəldiyi ölkə olub. Lakin Ermənistan buna hazır deyil. Bu, potensial risklərdən biridir”.
Azərbaycan Prezidenti qeyd edib ki, Qafqazın üç ölkəsi enerji, nəqliyyat, təhlükəsizlik, sabitlik və sərhədlərin delimitasiyası kimi məsələlərdə səylərini birləşdirsə, region daha təhlükəsiz olar.
Üçtərəfli əlaqələrin bəhrəsini görürük
Qlobal miqyasda ən mehriban mühitlərdən biri Azərbaycanla Gürcüstan arasında, Azərbaycanla Türkiyə arasında, Gürcüstan və Türkiyə arasında münasibətlər və üçtərəfli əlaqələrdir.
“Zənnimcə qlobal miqyasda ən mehriban mühitlərdən biri Azərbaycanla Gürcüstan arasında, Azərbaycanla Türkiyə arasında, Gürcüstan və Türkiyə arasında münasibətlər və üçtərəfli əlaqələrdir. Yeri gəlmişkən, bizim bir neçə üçtərəfli əməkdaşlıq formatımız var. Xarici işlər, müdafiə, iqtisadiyyat nazirləri səviyyəsində, həmçinin liderlər sammiti olub. Biz artıq bunun bəhrəsini görürük. Biz aydın görməyə başlamışıq ki, burada balansa ehtiyac var. Əlbəttə ki, biz enerji layihələrindən başladıq – istehsalçı, tranzit ölkəsi və istehlakçı arasında balans olmalıdır. Biz qarşılıqlı uduşlu vəziyyət yaratmağa müvəffəq olduq və maraqların balansı qorunub saxlanıldı. Əslində, nisbətən bu yaxınlarda qurduğumuz, indi Azərbaycandan, Gürcüstandan, Türkiyədən Avropaya qədər uzadacağımız dəmir yolu əlaqələri bizim neft-qaz kəmərləri layihələrinin uğurlu icrasından qaynaqlanıb”.
Yaşıl enerji ilə bağlı 200 qiqavat həcmində potensial mövcuddur
Yaşıl enerji ilə bağlı potensial böyükdür. Xəzər dənizinin külək enerjisi potensialı 157 qiqavatdır. Quruda olan potensial 27 qiqavatdır, iki il əvvəl müharibə nəticəsində azad edilmiş ərazilərdə daha 10 qiqavatdır. Beləliklə, təqribən 200 qiqavat həcmində potensial mövcuddur.
Prezident İlham Əliyev bildirib: “Ötən ilin dekabrında biz Buxarestdə Gürcüstandan Rumıniyaya qədər uzanacaq 4 qiqavat gücündə sualtı kabelin inşası ilə bağlı razılaşma imzaladıq. Hazırda texniki-iqtisadi əsaslandırma həyata keçirilir. O, hazır olan kimi biz maliyyələşmə üzərində düşünəcəyik və əlbəttə ki, burada Avropa maliyyə institutlarının dəstəyinə ehtiyac olacaq”.
Azərbaycan 2027-ci ilədək Avropaya qaz təchizatını iki dəfə artıracaq
2021-ci ildə bizim Avropaya ixracımız 8 milyard kubmetrdən bir az artıq idi. Bu il ən azı 11,6 milyard kubmetr olacaq. Artım olduqca sürətlidir. Ümumi ixrac isə 24 milyard kubmetr olacaq.
Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında yayda imzalanmış anlaşma memorandumuna əsasən, 2027-ci ilədək biz təchizatını iki dəfə artıracağıq. Yəni, Avropa İttifaqına ixrac ən azı 20 milyard kubmetr olacaq. Bunun üçün isə Avropada daha çox interkonnektor olmalıdır. Onlardan biri – Yunanıstan-Bolqarıstan İnterkonnektoru ötən ilin sonunda istifadəyə verildi. Bu, bizə Bolqarıstana, ilin əvvəlindən isə Rumıniyaya qaz nəql etmək imkanı yaratdı.
Azərbaycan Xəzər dənizində ən böyük donanmaya malikdir
Nisbətən sonra yaratdığımız və hazırda Azərbaycanı, Gürcüstanı, Türkiyəni birləşdirən və Avropaya qədər uzanan dəmir yolu bağlantısı uğurla icra etdiyimiz neft və qaz kəmərləri layihələrindən qaynaqlandı. Hesab edirəm ki, dəhlizin bu tərəfində işlər tamamlanıb, o cümlədən nəqliyyat infrastrukturu yerindədir.
Dövlətimizin başçısı bildirib ki, Azərbaycan Xəzər dənizində 53 gəmidən ibarət ən böyük donanmaya malikdir. Bununla yanaşı, Türkmənistan, Qazaxıstan və Azərbaycanın limanlarını, yaxşı dəmir yolu bağlantısına malik Mərkəzi Asiya ölkələrini qeyd etmək lazımdır. Beləliklə, iştirakçı dövlətlərdən – Mərkəzi Asiya, Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və Avropalı tərəfdaşlardan ibarət icraiyyə komitəsi və ya idarə heyəti yaradılmalıdır.
Tezliklə Bakıda, dəniz limanının yaxınlığında azad ticarət zonası açılacaq
Tezliklə Bakıda, dəniz limanının yaxınlığında azad ticarət zonası açılacaq. Ümid edirik ki, həmin azad ticarət zonası istehsalat və şirkətlər üçün sərmayə qoyuluşu baxımından münasib məkan olacaq.
Dövlətimizin başçısı qeyd edib ki, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması uğurun əsas amillərindəndir. Çünki dünyada bütün ölkələrin, hətta ən inkişaf etmiş dövlətlərin əlavə sərmayəyə ehtiyacı var. Ancaq, sadəcə, biznes mühiti kifayət deyil. Ölkələr arasında münasibətlər nadir vəziyyət yaradır – qlobal miqyasda ən yüksək dostluq şəraiti. Mən Azərbaycan və Gürcüstan, Azərbaycan və Türkiyə, Gürcüstan və Türkiyə, habelə bizim üçtərəfli əlaqələrimizi nəzərdə tuturam.
Beləliklə, Prezident İlham Əliyev bir daha beynəlxalq platforma vasitəsilə Azərbaycanın etibarlı tərəfdaş olduğunu bəyan etdi, bölgədə sülhün və sabitliyin vacibliyini vurğuladı.

Azerbaijan is strengthening its position as a reliable partner in the world
The Davos Economic Forum is one of the most convenient discussion platforms to show that Azerbaijan is a reliable partner to the whole world. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev touched on very important topics during his speech at the panel meeting on "Eurasian Middle Corridor: From path to Highway" held within the Davos World Economic Forum on January 19 and made important statements. He declared that Azerbaijan is a reliable partner.
Azerbaijan has good relations with its neighbors
During his speech, President Ilham Aliyev said that Azerbaijan has good relations with its neighbors Georgia and Turkey in the West, and with Central Asia in the East: "I think that one of the advantages of the Middle Corridor is that the countries participating in this huge project have good relations among themselves. I believe that this is one of the prerequisites for success in any multinational initiative. Azerbaijan has good relations with its neighbors Georgia and Turkey in the West, and Central Asia in the East. As we have a natural geographical connection between the West and the East, we have invested heavily in transport infrastructure over the years. All necessary infrastructure facilities in Azerbaijan are ready to accept more loads. "Our sea port with a loading capacity of 15 million tons will be expanded to 25 million tons, and funds have already been allocated for this."
If the three countries of the Caucasus join their efforts, the region will be safer
The head of state also drew attention to the fact that the Armenian side did not respond to Azerbaijan's peace proposal: "This would be a very simple agreement based on the basic principles of international law. Commissioner Han's hint was that there is no Armenia here. He said that two countries of the South Caucasus are participating here, but there are three states there. I know who he means. But why is Armenia not here? Because the format of tripartite cooperation that we put forward together with Georgia was rejected by Armenia."
The head of our state said: "I appreciate the efforts of my friend Irakli Garibashvili." Under his auspices, a meeting of the foreign ministers of Azerbaijan and Armenia was organized with the participation of the Georgian foreign minister. Our proposal was to organize a meeting of leaders in Georgia. Because historically, Georgia has been a country where all neighbors come together. However, Armenia is not ready for this. This is one of the potential risks."
The President of Azerbaijan noted that the region will be safer if the three countries of the Caucasus unite their efforts in issues such as energy, transport, security, stability and border delimitation.
We see the benefits of trilateral  relations
One of the friendliest environments on a global scale is the relations and trilateral relations between Azerbaijan and Georgia, between Azerbaijan and Turkey, between Georgia and Turkey.
"I think one of the friendliest environments on a global scale is the relations and trilateral relations between Azerbaijan and Georgia, between Azerbaijan and Turkey, between Georgia and Turkey. By the way, we have several trilateral  cooperation formats. There was also a summit of leaders at the level of ministers of foreign affairs, defense, economy. We are already seeing the results. We have begun to see clearly that there is a need for balance here. Of course, we started with energy projects - there must be a balance between the producer, the transit country and the consumer. We managed to obtain a winning  situation and the balance of interests was maintained. In fact, the railway connections that we have established relatively recently, which we will now extend from Azerbaijan, Georgia, Turkey to Europe, are due to the successful implementation of our oil and gas pipeline projects.
There is a potential of 200 gigawatts related to green energy
The potential for green energy is huge. The wind energy potential of the Caspian Sea is 157 gigawatts. Onshore potential is 27 gigawatts, with another 10 gigawatts in areas liberated from the war two years ago. Thus, there is a potential of about 200 gigawatts.
President Ilham Aliyev said: "Last December, we signed an agreement in Bucharest on the construction of a 4 gigawatt submarine cable that will stretch from Georgia to Romania. Currently, technical and economic justification is being carried out. As soon as it is ready, we will think about financing, and of course, the support of European financial institutions will be needed here."
Azerbaijan will double its gas supply to Europe by 2027
In 2021, our export to Europe was a little over 8 billion cubic meters. This year it will be at least 11.6 billion cubic meters. Growth is quite rapid. The total export will be 24 billion cubic meters.
According to the memorandum of understanding signed between Azerbaijan and the European Union in the summer, we will double the supply by 2027. That is, the export to the European Union will be at least 20 billion cubic meters. For this, there should be more interconnectors in Europe. One of them - the Greece-Bulgaria Interconnector was commissioned at the end of last year. This allowed us to transport gas to Bulgaria, and from the beginning of the year to Romania.
Azerbaijan has the largest fleet in the Caspian Sea
The railway connection, which we created relatively later and now connects Azerbaijan, Georgia, Turkey and extends to Europe, originated from the oil and gas pipeline projects, which we successfully implemented. I believe that the work on this side of the corridor has been completed, including that the transport infrastructure is in place.
The head of our state said that Azerbaijan has the largest fleet of 53 ships in the Caspian Sea. In addition, it is necessary to mention the ports of Turkmenistan, Kazakhstan and Azerbaijan, as well as the countries of Central Asia with good railway connections. Thus, an executive committee or board consisting of the participating states - Central Asia, Azerbaijan, Georgia, Turkey and European partners should be established.
Soon free zone in Baku next door to seaport to be inaugurated
Soon free zone in Baku next door to seaport to be inaugurated. We hope that the free trade zone will be a suitable place for manufacturing and investment for companies.
The head of state noted that improving the business environment is one of the main factors of success. Because all countries in the world, even the most developed ones, need additional investment. However, just the business environment is not enough. Relations between the countries create a rare situation - the highest level of friendship on a global scale. I mean Azerbaijan and Georgia, Azerbaijan and Turkey, Georgia and Turkey, as well as our trilateral relations.
Thus, President Ilham Aliyev once again declared through the international platform that Azerbaijan is a reliable partner and emphasized the importance of peace and stability in the region.